Nagroda fair play - czy warto?

Zorganizowane rozgrywki ligowe w sieci, odbywające się pod patronatem naszego forum, a w przeszłości pod patronatem forum "Ścieżek chwały".

Czy Nagroda Komendanta za fair play to dobry pomysł?

Tak
9
64%
Nie
5
36%
 
Liczba głosów: 14
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Przyszla mi do glowy pewna myśl. Proponuje by kazdy grajacy mial mozliwosc przydzielenia pod koniec kazdej rozgrywki punktow za fair play. Proponuje w kazdej grze przyznawac od 0 do 3 punktow za gre szczegolnie honorowa i nastawiona na zdrowa rywalizacje. Andy moglby takie glosy zbierac jako niezaangazowany i darzony ogolnym szacunkiem. Na koniec rozgrywek mielibysmy mistrza turnieju oraz mistrza gry fair.

Jestem gotow przeznaczyc na nagrode dla takiego mistrza 50 pln.

Co myslicie?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Się zmieściliśmy w terminie dokładnie :lol:

A pomysł Comandante nie jest głupi - na początek 3 punkty na JednoSłowo - nie mieliśmy chyba żadnych sytuacji "niezdrowych"
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

dzieki za komplement ale hmm... myslalem o tajnym przyznawaniu glosow... :)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

comandante pisze:Andy moglby takie glosy zbierac jako niezaangazowany i darzony ogolnym szacunkiem.
To się chyba nazywa "wziąć kogoś pod włos"! :lol: Jak mógłbym odmówić tak uzasadnianej propozycji? :wink:
Jestem gotow przeznaczyc na nagrode dla takiego mistrza 50 pln.
Zachęcając do poparcia tej inicjatywy, powiększam pulę do 100 PLN. Kolejne deklaracje finansowe i zgłoszenia kandydatów do Nagrody Fair Play im. Comandante proszę przesyłać do mnie via PW.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Jesli idzie o nagrode, to niech sie nazywa "Nagrodą Komendanta za fair play" - bedzie sie lepiej kojarzyc bo z Comandante to są same klopoty ;-)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

comandante pisze:z Comandante to są same klopoty ;-)
Ale już chyba niedługo. :wink:

Zatem: Nagroda Komendanta za fair play.
Po każdej partii w ramach Turnieju każdy z graczy może przyznać rywalowi od 1 do 3 punktów (myślę, że zera nie ma po co zgłaszać - na jedno wyjdzie). Pisze wtedy do mnie priva o temacie "Fair Play", a w treści umieszcza nick swego przeciwnika i liczbę 1, 2 lub 3. Ja to wszystko mozolnie zliczam na kalkulatorku i po zakończeniu Turnieju podaję wyniki. Uzbieraną kwotę (póki co: 100 PLN) Komendant przelewa na konto zwycięzcy, albo np. wręcza osobiście w Klubie przy Smolnej.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

A może by z tego zrobić obowiązek - żeby się wszystkim równo zbierało.

Można też się zastanowić nad nagrodą dla największego zbira planszy - dostanie ten, kto uzyska najmniej punktów ;-)

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Upieralbym sie przy zerze jako karze za nieladna gre. Mysle, ze powinnismy nadac tym wartosciom znaczenie slowne aby latwiej bylo oceniac. Takie mam mniej-wiecje propozycje do dyskusji:

3 przeciwnik w sposob wybitny okazal fair play w grze ryzykujac wlasnym zwyciestwem lub wlasna korzyscia pozwolil na cofniecie ruchu czy karty (lub podobne)

2 przeciwnik wskazywal zagrania prowadzace do OOS albo pozwalal na modyfikacje ruchu czy zagranie kart bojowych po rzucie koscmi (jesli stalo sie to w wyniku roztargnienia)

1 przeciwnik gral uczciwie ale byl stanowczy w egzekwowaniu przepisow i nie proponowal mniejszych poprawek jesli widzial zagrozenie dla wlasnych interesow

0 przeciwnik gral nieuczciwie lub nie potrafil znalezc kompromisowego rozwiazania w razie rozbieznosci

NIe chcialbym po prostu aby byly same "3"
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

comandante pisze:Upieralbym sie przy zerze jako karze za nieladna gre.
OK. Ale czy to trzeba zgłaszać? Brak zgłoszenia = 0 punktów, prawda?
Chyba, że chciałbyś przyznawania punktów ujemnych, wtedy odliczałbym od uzyskanych przez danego gracza.

JednoSlowo: nie wprowadzałbym żadnego przymusu, to nie służy dobrze uprawianiu hobby, uwierz mi. :) Poza tym, jak ktoś nie będzie chciał przyznać, to i tak nie przyzna.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

comandante pisze:3 przeciwnik w sposob wybitny okazal fair play w grze ryzykujac wlasnym zwyciestwem lub wlasna korzyscia pozwolil na cofniecie ruchu czy karty (lub podobne)

2 przeciwnik wskazywal zagrania prowadzace do OOS albo pozwalal na modyfikacje ruchu czy zagranie kart bojowych po rzucie koscmi (jesli stalo sie to w wyniku roztargnienia)

1 przeciwnik gral uczciwie ale byl stanowczy w egzekwowaniu przepisow i nie proponowal mniejszych poprawek jesli widzial zagrozenie dla wlasnych interesow

0 przeciwnik gral nieuczciwie lub nie potrafil znalezc kompromisowego rozwiazania w razie rozbieznosci
Stanowczo protestuję. W efekcie premiowana będzie głupota i bezmyślność - jednego gracza za to, że zapomniał zagrać karty bitewnej albo zagrał złą kartę w swojej akcji, a drugiego za to, że "ryzykując przegraną" pozwolił cofnąć. Czyżby szczytem fair play jest gościu, ktry pozwala przeciwnikowi na dopasowanie karty po rzucie? Może by wprowadzić 4 punkty dla gracza, który pozwalał powtarzać rzuty, aż wyjdzie 6-1.

Moim zdaniem na 3 zasługue ten, kto dla Komendanta zasługuje na 1 (może to kwestia zawodu ;-)) - czyli ten, kto grał uczciwie, zgodnie z przepisami, jeśli zaszła potrzeba to wskazał przeciwnikowi korzystny dla niego, powszechnie obowiązujący przepis (ale po fakcie - czyli np. jeśli Centralne znajdą graczowi alianckiemu przepis o tym, że tylko raz na etap dodaje się VP za atak Francuzami w trakcie buntu). A takie kwestie, jak pozwolenie na zagranie KB po walce (oczywiście w przypadku zapytania się wcześniej przeciwnika, bo jak przeciwnik miał kartę, ale nie miał możliwości jej zadeklarowania, to inna sprawa) - to są super wydarzenia.
Innymi słowy - niech normalność i uczciwość będzie na 3, a nie myślenie za przeciwnika.

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Faktycznie, nie przyznanie punktow oznacza przyznanie zera. :) To bylo na wypadek obowiazkowych glosowan ale zgadzam sie, ze ani 0 ani obowiazek nie sa potrzebne.

Punkty ujemne tez nie sa potrzebne - to ma motywowac a nie demotywowac.

OK. Czyli kazdy gracz moze zglosic kazdego przeciwnika do nagrody, dajac mu od 1 do 3 punktow. Jesli ktos chce napisac uzasadnienie, to tez bedzie fajnie.

Andy zbiera glosy, ja wyplacam nagrode.

Moze niech moderator wydzieli to do osobnego watku, zeby bylo wiadomo gdzie tego szukac?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Do tego ma sluzyc ta dyskusja, nic w kamieniu nie wykuto wiec nie ma co tak stanowczo protestowac :)

Dla mnie na 3 zasluguje ktos kto:

- ostrzega przed OOS
- przypomina na poczatku Wojny Ograniczonej, ze niewprowadzenie Wloch bedzie karane 1VP w Wojnie Totalnej
- przypomina o obowiazkowej ofensywie w trakcie etapu
- w przypadku nieokreslenia marszruty pozwala na najkorzystniejsze jej okreslenie albo jesli widzi tego znaczenie to pyta
- nie oponuje jesli przed zagraniem przez niego karty dokonuje modyfikacji w ruchu

Wskazanie Aliantom, ze nie traca punktu przy drugim ataku zbuntowanymi Francuzami oceniam na 1. Gdyby ktos cos takiego swiadomie przepuscil i wykorzystal (np. deklaruje, ze trace kolejny punkt bo znowu atakuje, a przeciwnik znajac przepis nie oponuje) zasluguje na 0. Na 0 zasluguje rowniez ktos kto domaga sie grania wedlug zasady "karta stół" w sytuacji gdy sam wczesniej cofnal karte albo wykorzystuje fakt niezrozumienia lub przeoczenia zapisu w ACTS.


Czekam na inne propozycje i przyklady.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

no nie nie rubmy takiej dziecinady
gra turniejowa i ostrzeganie przed OOS
ogólnie jesli już oceniać to atmosfere gry problem jest taki, że jeśli nie doszło do jaiegoś konfliktu to wszyscy daja sobie maxa (w systemie ja Tobie to Ty mi)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

mialem na mysli jedno z powyzszych zachowan. Na "3" wystarczyloby mi, zeby przeciwnik zrobil JEDEN raz w ciagu gry jedna lub podobna rzecz.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

a jak grają dobrze i nikt nie robi błedów to juz im się 3 nie należy
Zablokowany

Wróć do „Forumowa Liga Ścieżek chwały”