Wielki Test z Historii

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Wielki Test z Historii

Post autor: Raleen »

Test właśnie się zakończył. Jak poszło? :)

Ktoś próbował odpowiadać przed telewizorem? A może ktoś był w Lublinie na KUL? :)

Pozytywne jest moim zdaniem to, że ostatecznie zdecydowała wiedza, bo z tego co zrozumiałem objaśnienie wyników na ponad 350 uczestników tylko dwóch miało komplet odpowiedzi, i wśród nich jeden był szybszy.

Zastanawiające jest z kolei, że wśród studiujących na KUL czy UMCS procent poprawnych odpowiedzi był rzędu 60-65% :) . W końcu test trudny nie był, a jak się jeszcze ktoś przygotowywał, tym bardziej. Tak mi się wydaje...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Nie będę się kryć: test nie poszedł :oops:
Rozłożyłem się na Bitwie Warszawskiej, gdzie miałem trzy byki. Do tego dwa przy Kłuszynie (niedoszacowane "drzewko" i komendant Kremla - a dumałem sobie, że na pewno nie Gosiewski - pomyliłem Aleksandra z Wincentym Aleksandrem :/ )

Niemniej wydaje mi się, że jakakolwiek lektura przed testem i można było śmiało próbować.
A jak Koleżeństwo ? :>
Ktoś jeszcze złoży samokrytykę ? :>
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Post autor: Paweł Sulich »

Był nasz Kolega z forum, ktoś wyłapał? :>
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Który, kto?
Są gdzieś pytania ? :>
Ja telewizora nie mam :P
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 lutego 2011, 07:21 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Widzisz AWu, ktoś nas reprezentował :>

Wygrał ? :jupi:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Właśnie chce mu pogratulować :>

Ale nie Ty :P
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Przyznam, że z Bitwy Warszawskiej i Bitwy o Anglię nigdy dobry nie byłem, choć i tak nieźle, z Grunwaldem i Kłuszynem nie miałem natomiast żadnych problemów (co do Kłuszyna, głównie za sprawą nie tak dawno czytanej książeczki p. Sikory o tej bitwie). Ostatnie pytanie o polskiego komendanta Kremla było chyba jednym z trudniejszych, bo tam obok Gosiewskiego występował jeszcze Mikołaj Struś, który też był komendantem tylko nieco później (zmienił Gosiewskiego), tak że jak ktoś coś czytał o bitwie, mógł się łatwo pomylić.

A ze znajomych nam osób, na sali był Gladky (innych nie zauważyłem). Smutne dla miejscowych organizatorów jest pewnie, że najsłabiej wypadli studenci KUL, a podejrzewam, że w znacznej części oni zapełniali salę :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Post autor: Paweł Sulich »

Raleen pisze:A ze znajomych nam osób, na sali był Gladky.
Trzeci po pierwszej serii pytań, brawo!
Jak się pojawi, to prosimy o wrażenia, szczegóły itp.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Post autor: Darth Simba »

Grunwald na 100 %, Wojna 1920 roku też, potem potknięcie na Korwinie - Gosiewskim, (wskazałem Strusia, ale ten był później), poległem na Bitwie o Anglię, wskazałem Spitfire'y zamiast Hurricane'ów, i co do tego lotnika z 5 zestrzeleniami to strzelałem totalnie :(

Następnym razem się nie dam :) Choć tylko przed telewizorem ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 lutego 2011, 10:51 przez Darth Simba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Raleen pisze:z Grunwaldem i Kłuszynem nie miałem natomiast żadnych problemów (co do Kłuszyna, głównie za sprawą nie tak dawno czytanej książeczki p. Sikory o tej bitwie).
U mnie natomiast nie było problemów z Grunwaldem i Anglią (z tą drugą za sprawą całkiem świeżej lektury Bungay`a).
Darth Simba pisze:(wskazałem Strusia, ale ten był później)
O to to właśnie ;')

Z mojej strony pozostaje cieszyć się ze zwycięstwa ośrodka krakowskiego :>
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jumper666 »

No ja akurat pracowałem, przerzuciłem więcej Chipsów niż zjadłem w swoim życiu o smaku Krewetkowym i Czerwonego kawioru firmy Lays.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

O będą w Polsce kawiorowe ?
Super, do tej pory przywoziłem je z Ukrainy :>
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

A ja byłem na koncercie Rhapsody w tym czasie. Wrażeniami dzielił się więc nie będę, ale wieczór niezapomniany. :)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Wielki Test z Historii

Post autor: Paweł Sulich »

Jutro kolejna edycja poświęcona II wojnie światowej.
Zmierzymy się? Może ktoś z Forum wygra książki :P

http://nowahistoria.interia.pl/aktualno ... Id,1488261

Nie byłbym sobą, gdybym nie ponarzekał - a więc brakuje mi Wojska Polskiego ze Wschodu.
Mamy cały blok pytań na kampanię wrześniową - bardzo dobrze, ale w części poświęconej Powstaniu Warszawskiemu można by zawrzeć ponadto pytania poświęcone AK i innym organizacjom podziemnym po obu stronach Bugu, a w PSZ na Zachodzie zmieścić i pytania dotyczące (l)WP. Mielibyśmy całokształt polskiego wysiłku zbrojnego: Wrzesień, kraj i jednostki poza granicami. A tak brak wojska ze Wschodu razi :roll:
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Wielki Test z Historii

Post autor: Cisza »

Test faktycznie mało reprezentatywny. Z Sosabowskiego zrobili najważniejszego polskiego generała. Wojska Polskiego na wschodzie dotyczyło (pośrednio) jedno pytanie.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”