Walka o TVP

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Walka o TVP

Post autor: Bolid »

Do Rzeczy 8-14 stycznia

Str. 8

Ziemkiewicz pisze, że dziennikarzy, którzy mieli zastąpić w TVP wyrzuconych dziennikarzy, politycy z otoczenia Tuska - jak podkreśla, "według portalu Ringiera" - "kusili (...) >>stawkami znacząco wyższymi od rynkowych<<".

Według Ziemkiewicza kontrastuje to z wizją o (podwójny cytat, bo z Ziemkiewicza, który cytuje): ">>gigantycznych zarobkach nominatów PiS<<".

Str. 20

Antoni Dudek mówi w wywiadzie o demonstracjach w obronie TVP:

"(...) nie sądzę, by to cokolwiek zmieniło. Zwłaszcza po ujawnieniu, ile płacono gwiazdom TVP za nieskuteczną - jak się ostatecznie okazało - antytuskową propagandę".

Str. 13

Gociek i Gmyz piszą:

"Tak czy inaczej, wieści z Woro są takie, że likwidacji mają ulec wszystkie tzw. małe anteny, łącznie z TVP Kulturą, gdyż >>piniędzy ni ma i nie będzie<<, za co winą obarczony zostanie prezydent Andrzej Sebastian".

Mam nadzieję, że to spełnia kryteria, że jest o walce, i że o telewizji / filmie, i nie podchodzi pod temat zupełnie polityczny, bo o dostęp do politycznej części forum się nie ubiegałem.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Akurat ten segment wojny pigmejów z rudymi jest mniej szkodliwy jak ten o prokuraturę czy sądy. PS. TVP Kultura szkoda. Często oglądam filmy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
prezestomek
Adjudant-Major
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 20 times
Been thanked: 27 times

Re: Walka o TVP

Post autor: prezestomek »

Szkoda będzie czwartkowych i piątkowych seansów po 20...
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Darth Stalin »

Mnie to akurat wisi i powiewa - nie mam kablówki ani innej anteny TV, a korzystam jeno z Amazon Prime (fajne seriale no i mam przesyłki z Amazona za free :) ) i z Disney Plus.
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Bolid »

Karel W.F.M. Doorman pisze: niedziela, 14 stycznia 2024, 20:52 TVP Kultura szkoda. Często oglądam filmy.
Akurat w tej kwestii Gociek i Gmyz piszą, że anteną kulturalną zostałaby dwójka...

Mimo tego można by się zastanawiać - to już ja się zastanawiam, nie Gociek i Gmyz - czy jedynka i dwójka to nie byłoby trochę mało. Patrzę, co - dajmy na to - było na TVP wczoraj w nocy (noc z 14. na 15. I 2024). Niby nie jakieś olśniewające tytuły, ale pamiętam, wczoraj właśnie przeglądałem te tytuły, zastanawiałem się, co nagrać, i nawet ciekawił mnie co drugi tytuł. Ostatecznie zamiast nagrywać cokolwiek napisałem na forum ;) . To zobaczmy te tytuły razem:

TVP 1: "Krocząc wśród cieni" z Liamem Neesonem
https://www.teleman.pl/tv/Kroczac-Wsrod-Cieni-1465230

Po tytule ang. to byłby raczej "Spacer wśród nagrobków"

Ocena na IMDb taka sobie, ale streszczenie brzmi nawet mrocznie.

TVP 2: "Medicus" ze Stellanem Skarsgardem,
https://www.teleman.pl/tv/Medicus-1341915

W opisie piszą: "Adaptacja bestsellerowej powieści Noah Gordona. W Niemczech była kinowym przebojem - film w 10 dni obejrzało milion widzów".

TVP Kultura: Dokument o Pauline Kael, znanej krytyczce filmowej.

TVP Historia: "Morderstwo w Orient Expressie"

Widziałem 3 "Morderstwa w Orient Expressie", żadne mnie nie porwało. Ta inscenizacja uznawana jest za klasyczną.

Po północy też było co nieco. Można twierdzić, że w ofercie TVP jest za dużo filmów, żeby teraz wszystko okrawać do dwóch kanałów, a można twierdzić, że to są filmy średniej kategorii i można Telewizję Polską okroić do dwóch kanałów bez wielkiej szkody. Nie licząc tego "Morderstwa w Orient Expressie" nie widziałem tych filmów, więc nie mam do końca zdania, natomiast chciałem wrzucić temat.

Natomiast w czerwcu 2021 robiłem rozpiskę, co jest ciekawego do obejrzenia na którym kanale. Co ciekawe, chociaż wielu tych filmów, które wtedy leciały, nie widziałem, znałem je ze słyszenia, z grubsza wiedziałem, o co w nich biega, i mogłem robić tą rozpiskę praktycznie bez zaglądania do streszczenia, czy IMDB (Internet Movie Database, Internetowa Baza Danych o Filmach), nie tak jak teraz. Mogę wrzucić tą rozpiskę i razem z Wami podeliberować, czy okrojenie Telewizji Polskiej do dwóch kanałów będzie spoko, czy też propozycji tej telewizji jest za dużo, żeby ją tak okrawać.

Ponieważ rozmawiać będziemy o jakości tych filmów, oraz o przyszłości telewizji, myślę, że temat może zostać tu, bez przenoszenia go do polityki.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja miałem spora przerwę i w zasadzie nie oglądam bardzo namiętnie. Czasem coś ciekawego obejrzę. W ogóle okrojenie TVP do dóch kanałów niektórym przypomni stare dzieje ;-) A jeszcze jak nie będzie programu od 10 do 15? ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Darth Stalin »

Jak dla mnie może być jeden plus Kultura, a z bazy filmów niech zrobią platformę streamingową. I wystarczy.
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Bolid »

Darth Stalin pisze: wtorek, 16 stycznia 2024, 02:25 Jak dla mnie może być jeden plus Kultura, a z bazy filmów niech zrobią platformę streamingową. I wystarczy.
Mama czasem przegapiała odcinek serialu w telewizji polskiej i chciała go obejrzeć na vodzie, czyli - zdaje się - ich platformie streamingowej. Podobno czas reklam w trakcie serialu był kolosalny. To było jeszcze za PiS-u. Dobra, może nowa ekipa tą akurat kwestię poprawi. Poza tym, właśnie, na platformie streamingowej masz reklamy w trakcie filmu. Można przywyknąć, ale nie każdy lubi. W końcu w kinie też masz reklamy, ale przed seansem. Kupujesz płytkę z filmem, też masz czasem reklamy, ale też przed seansem.

Można powiedzieć: ale ten streaming jest za darmo. Dobra, dobra... Problem w tym, że telewizje komercyjne pewnych rzeczy nie puszczą. Za PiS-u była w telewizji inscenizacja "Hamleta" z Davidem Tennantem. Także telewizja PiS-u uparcie powtarza przepiękny film gangsterski "Dawno temu w Ameryce". W czasie, jak byłem na studiach, telewizja, nie wiem, do którego stronnictwa wtedy należała, puściła "Hamleta" w reżyserii Kennetha Brany (gość się nazywa "Kenneth Branagh", czyta się mniej więcej "Kenef Brana", zapis "Branagha" w ogóle nie ma sensu), jak mi się zdaje w dość dobrym tłumaczeniu. Dość dobrym, bo zdaje się wzięli stary przekład Paszkowskiego, ale go poprawili tu i ówdzie. Bo przekład Paszkowskiego jest uznawany za dość dokładny (nie wchodzę, czy słusznie), ale raz, że jest przestarzały, dwa: na ile się orientuję, Paszkowski w ogóle nie miał ręki do tłumaczenia dowcipów. W Polsatach i TVN-ach raczej takich rzeczy nie uświadczysz. Dobra, jak mi się przypomniał wyjątek, to go podam: nie tak dawno i Polsat, i TVP puściły film Wernera Herzoga "Operacja świt", ważny dla nas, bo oparty na wydarzeniach z walk o Wietnam. I raczej lepsze tłumaczenie było na Polsacie; mogę opisać, o co chodzi, jakby ktoś był zainteresowany. Dobra, ale trochę bazując na wrażeniu z przeglądania oferty różnych stacji, uznaję to za wyjątek potwierdzający regułę. A w telewizji polskiej (dwa kanały główne, kultura, historia) chodzą różne filmy artystyczne: "Czas apokalipsy", "Niebo nad Berlinem" (wiem, bo na wszelki wypadek dwa razy nagrywałem), wspomniane "Dawno temu w Ameryce".

Dobra, ktoś powie, to jak chcesz filmy i transmisje artystyczne, to są jeszcze telewizje płatne. Trochę rzeczywiście, jak była światowa premiera "Hamleta" Kennetha Brany, to leciał on na Canal+; wiem, bo akurat oglądałem w momencie, kiedy ten kanał był niekodowany i wyświetlili reklamę. Pojęcia nie mam, w jakim tłumaczeniu wyświetlili film. Ale raz: to też jest chyba rzadkość, chyba, że ktoś zapłaci akurat za dostęp do telewizji Arte, dwa: w nadziei na artystyczne kino kupisz sobie płatny Canal+, a tu coś artystycznego poleci akurat na płatnym Polsacie. Albo na odwrót.

A do tego nie wiem, czy taka masa filmów i odcinków seriali, jaką jest w stanie puścić TVP, zmieści się na platformie streamingowej. Chyba, żeby dojść do wniosku, że połowę z tych filmów można sobie darować bez szkody. I tu znowu dochodzimy do tego, co proponowałem: zerknąć na program, tzn. na to, co leciało, lub będzie lecieć i podyskutować o tych filmach. Może przy okazji wspomnimy jakiś tytuł, który ktoś inny postanowi pod wpływem dyskusji obejrzeć.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

VOD TVP jest niezły, ale jak się chce mieć za darmo, to trzeba ścierpieć reklamy. A nie, to płacz i, płać i oglądaj. Sporo rzeczy na VOD obejrzałem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Re: Walka o TVP

Post autor: adalbert »

Czy komuś to się podobało czy nie, PiS bardzo wzmocnił media publiczne. Można tu mówić m.in. o rozwoju ośrodków regionalnych, uruchomieniu TVP World, Kobieta, Dokument, konkurencyjności TVP Sport, serialach o wysokiej oglądalności , ofercie VOD itp. Z tego, co się orientuję, to w kwestiach technicznych, montażu itp. pracowali tam najlepsi.
To, co teraz rządzi, na początku też wpisało 3 mld w ustawie okołobudżetowej, więc raczej nie było intencji likwidacji, tylko siłowego przejęcia. To się nie do końca udało (bezprawnie powołanych władz nie wpisano do KRS, prezydent zawetował ustawę), więc włączono opcję likwidacji, ale takiej z szelmowskim uśmieszkiem i mrugnięciem oka. Mimo wszystko tę w istocie pozorną likwidację trzeba jakoś uwiarygodnić, stąd jakieś ruchy tego typu będą. Do tego jest to ogólnie opcja, po której należy się spodziewać stopniowego zwijania rozmaitych rzeczy. Może się to komuś podobać lub nie. Ja ogólnie jestem za silnymi mediami publicznymi, w tym (bo to tylko jedna z funkcji) rozumianymi jako narzędzie prowadzenia polityki informacyjnej.
Wyłączenie sygnału tvp info, regionalnych, zwinięcie z dnia na dzień TVP World to działania, które normalnie należałoby przypisać jakiemuś hybrydowemu atakowi obcego kraju. Do tego rażąco bezprawne powołanie nowych władz i mamy coś, co dalece wykracza poza przysłowiowy "TKM", więc ogólnie w tym temacie od polityki uciec się nie da. Z tego powodu postaram się ograniczyć mój udział w dyskusji. Według mnie takie TVP Info nigdy nie odbuduje oglądalności, bo te metody powodują trwałą utratę znacznej części widowni.
Awatar użytkownika
SeeM
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2012, 13:55
Has thanked: 44 times
Been thanked: 40 times

Re: Walka o TVP

Post autor: SeeM »

adalbert pisze: wtorek, 16 stycznia 2024, 15:46 Z tego, co się orientuję, to w kwestiach technicznych, montażu itp. pracowali tam najlepsi.
Oglądałem jakiś czas temu krótkie migawki ze studia Teleexpresu. Konsolę mikserską mają od https://www.stagetec.com/en/mischpulte , jedną z tych mniejszych. To nie jest sprzęt dla amatorów. Głównie dlatego, że droższego już nie ma. Cześć! (-:
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Walka o TVP

Post autor: RAJ »

adalbert pisze: wtorek, 16 stycznia 2024, 15:46 mamy coś, co dalece wykracza poza przysłowiowy "TKM",
Zgadza się, bo to jest czyszczenie TKM i odbieranie maczugi aparatowi politycznemu jedynie słusznej dotychczas partii.
W zasadzie to co obecnie obserwujemy, jest czymś podobnym do roku 1989.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Re: Walka o TVP

Post autor: adalbert »

SeeM pisze: środa, 17 stycznia 2024, 22:20
adalbert pisze: wtorek, 16 stycznia 2024, 15:46 Z tego, co się orientuję, to w kwestiach technicznych, montażu itp. pracowali tam najlepsi.
Oglądałem jakiś czas temu krótkie migawki ze studia Teleexpresu. Konsolę mikserską mają od https://www.stagetec.com/en/mischpulte , jedną z tych mniejszych. To nie jest sprzęt dla amatorów. Głównie dlatego, że droższego już nie ma. Cześć! (-:
Mówisz o nowym Teleexpresie czy starym? Bo z przejęciem całości sprzętu coś chyba nie pykło, co było/jest widać choćby po neo-wiadomościach.
Ja tam nie oglądałem wszystkiego od deski do deski, ale tyle, co oglądałem, to wzrost dofinansowania było widać gołym okiem.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

RAJ pisze: czwartek, 18 stycznia 2024, 08:05 Zgadza się, bo to jest czyszczenie TKM i odbieranie maczugi aparatowi politycznemu jedynie słusznej dotychczas partii.
Czyli standardowe TKM.
Były dwie opcje - TVPiS i TVN. Będzie jedna opcja: TVP/N.

Jedno warte drugiego.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Walka o TVP

Post autor: Darth Stalin »

Karel W.F.M. Doorman pisze: czwartek, 18 stycznia 2024, 10:57
RAJ pisze: czwartek, 18 stycznia 2024, 08:05 Zgadza się, bo to jest czyszczenie TKM i odbieranie maczugi aparatowi politycznemu jedynie słusznej dotychczas partii.
Czyli standardowe TKM.
Były dwie opcje - TVPiS i TVN. Będzie jedna opcja: TVP/N.

Jedno warte drugiego.
No nie. TKM było za PiS, plus propaganda godna Białorusi/Rosji.
Zablokowany

Wróć do „Inne”