Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie" w Zamku Królewskim

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie" w Zamku Królewskim

Post autor: Raleen »

W ciągu ostatnich dni miałem okazję obejrzeć na Zamku Królewskim w Warszawie wystawę malarstwa "Caravaggio i inni mistrzowie", poświęconej nie tylko Caravaggiowi, ale także jego XVI i XVII-wiecznym kontynuatorom. Zwiedzałem indywidualnie, natomiast w trakcie udało mi się podpiąć pod oprowadzanie kuratorskie. Najogólniej mówiąc, jeden z kuratorów wystawy, zapewne historyk sztuki, opowiadał o poszczególnych obrazach. Robił to bardzo profesjonalnie i z jego komentarzem cała wystawa wiele zyskiwała. Jeśli będziecie tylko mieli taką możliwość i wybierzecie się na tę wystawę, bardzo polecam oprowadzanie kuratorskie. Samą wystawę oczywiście również. Z ciekawostek wspomnę, że do Warszawy sprowadzono obrazy z dwóch różnych kolekcji we Włoszech, których normalnie nie można obejrzeć w jednym miejscu, a u nas znalazły się obok siebie w ramach jednej wystawy.

Wystawa z tego co mi mówił kurator jest do 13 lutego, ale na stronie podają, że do 10 lutego 2022. Więcej informacji o wystawie zwiedzaniu (i oprowadzaniu kuratorskim) na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzan ... mistrzowie

Przy okazji, korzystając z darmowego listopada w rezydencjach królewskich obejrzałem wystawę stałą (w jej ramach są obecnie m.in. obrazy Rembradta), warto było po latach sobie odświeżyć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”