Sonda 2

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Sonda 2

Post autor: Raleen »

W TVP pojawiła się nowa odsłona legendarnego programu "Sonda". Ktoś oglądał i może podzielić się wrażeniami?

Ja widziałem pierwszy odcinek i choć nie jestem jakimś specjalnym fanem tego typu programów to robił wrażenie.

Na starą "Sondę" załapałem się jeszcze chyba pod koniec jej istnienia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Sonda 2

Post autor: cadrach »

Jeśli chodzi o program, trudno mi coś powiedzieć, załapałem się na końcówkę, może nawet nie; byłem za młody, by w pełni z tego programu czerpać, ale pamiętam, że na niego czekałem i że zauważyłem, kiedy znikł. Od ponad 15 lat nie mam TV w domu między innymi dlatego, że przestałem znajdować w niej rzeczy ciekawe. Nie mówię, że teraz nagle zainstaluję sobie odbiornik w domu, bo Sonda wróciła, bo tak na pewno nie jest. Ale dobrze, że takie wartościowe rzeczy wracają do TV, że ktoś szuka dla nich nowej formuły.

Jeśli chodzi o pretensje twórcy programu i scenariuszy do niego, faktycznie można było to pewnie lepiej z nim załatwić, czy go poinformować i wykazać dobrą wolę, ale skoro praw do programu nie ma, to cóż, stało się i koniec. Można lamentować, ale po co? Oby następnym razem przy innych okazjach załatwiono to lepiej (albo trafiono na inne osoby - jak kto woli). Jest też tak, jak pisze Raleen - ja kojarzyłem tylko prowadzących.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Sonda 2

Post autor: Raleen »

W kwestii praw autorskich do utworu audiowizualnego, jakim jest niewątpliwie program "Sonda" i "Sonda 2", to nawet obecnie standardem jest, że producent (w tym przypadku telewizja) nabywa prawa autorskie do całości utworu. Taki model wynika z poniższego przepisu aktualnej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Art. 70. 1. Domniemywa się, że producent utworu audiowizualnego nabywa na mocy umowy o stworzenie utworu albo umowy o wykorzystanie już istniejącego utworu wyłączne prawa majątkowe do eksploatacji tych utworów w ramach utworu audiowizualnego jako całości.
Można oczywiście zastrzec w umowie inaczej (bo to jest domniemanie), ale wątpię by producenci szli na takie umowy, a to oni niestety dyktują tutaj warunki.

Ogólnie rzecz biorąc, w odniesieniu do utworów audiowizualnych obowiązują nieco inne zasady niż w stosunku do większości utworów.

Jak ktoś chce sobie poczytać ustawę, to jest m.in. na stronie ZAIKSu:
http://zaiks.org.pl/247,0

Za czasów PRL obowiązywała inna ustawa, więc do "Sondy" to nie jest miarodajne, ale pokazuję jak jest teraz, że to nie jest nic nadzwyczajnego, że producent ma prawa do całości utworu audiowizualnego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Sonda 2

Post autor: pietia2014 »

Mojemu synowi się podobała (ma 9 lat). Ja byłem odwrócony plecami do ekranu w trakcie emisji. Ale na koniec moją uwagę zwrócił głos narratora w trakcie napisów. Mniej więcej szło tak "Więcej informacji o programie znajdziesz w nowym wydaniu Gościa Niedzielnego " Aż mi włosy dęba stanęły.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Sonda 2

Post autor: Raleen »

Ja rzucałem tylko kątem oka na fragmenty, akurat przypadkowo włączyłem telewizor, i dla mnie jako laika było ok, chociaż faktycznie dostrzegłem, że prowadzący skacze po tematach, ale może to na początku tak trzeba.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”