Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

Witka,
co sądzicie o książce "Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie" Wydawnictwa Fundacja Historia i Kultura, godne wydawnictwo, bo znalazłem z księgarni sklepu Defense24?
recka tego dzieła
https://defence24.pl/sily-zbrojne/rosyj ... e-recenzja
pozdr
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Raleen »

Nie kojarzę w ogóle wydawcy ani autorów, ale też nie interesowałem się jakoś szczególnie tą tematyką, zwłaszcza w odniesieniu do współczesnych konfliktów.
Natomiast temat na pewno bardzo interesujący. Zastanawiam się na ile historia II wojny św. i wcześniejsza jest w tej książce tłem dla tego co dzieje się obecnie, a na ile została potraktowana samodzielnie.
Myślę, że bardzo ciekawym tematem jest w ogóle sowiecka sztuka wojenna w czasie II wojny św. Gdyby ktoś podjął się tego tematu i zrobił to rzetelnie, bez tendencyjności (zarówno w jedną, jak i w drugą stronę), moim zdaniem mógłby to być hit wydawniczy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10584
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gdybym nie miał za dużo do przeczytania, to bym sobie kupił.

PS: niestety brak w magazynie. 35 złotych to nie majątek.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: psborsuk »

Mam, choć jeszcze nie czytałem.
Marek Depczyński jest autorem kilku książek o współczesnych siłach zbrojnych FR, m.in. Atomowa tarcza Rosji, czy Pretorianie Kremla (o WDW). Osobiście lubię jego książki, ale specem nie jestem.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

psborsuk pisze: środa, 11 października 2023, 11:09 Mam, choć jeszcze nie czytałem.
Marek Depczyński jest autorem kilku książek o współczesnych siłach zbrojnych FR, m.in. Atomowa tarcza Rosji, czy Pretorianie Kremla (o WDW). Osobiście lubię jego książki, ale specem nie jestem.
Autor to jakiś kolejny mistrz polskich OSINTowców?

Jeśli możesz to podaj spis treści ze stronami, bo ciekawi mnie okres WW 1 i 2 i jaka zawartość bibliografii.

Czy nie jest rozszerzeniem poprzedniczki "Rosyjskie siły zbrojne: od Milutina do Putina"?

Zamierzam niedługo ją przestudiować, więc może coś naskrobie o niej.

Po jego tytułach widać siedzi w tematyce rosyjskich sił zbrojnych, co jest chyba jego pułapką.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: psborsuk »

Nie wiem, kim jest. Lubię go po prostu czytać.

W weekend postaram się ją odkopać, i wrzucić rzeczy, które Cię interesują.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: psborsuk »

Ok, udało mi się ją odgrzebać.

Spis treści:
Rozdział I - Rosyjska sztuka operacyjna do końca XIX wieku - 17
1.1 - Bitwa pod Leśną. Początek połtawskiego zwycięstwa - 18
1.2 Hrabiega Sałtykowa sposób na szyk skośny - 23
1.3 Generał Rumiancew nad Riabową Mogiłą - 26
1.4 Suworow pod Fokszanami i nad Rymnikiem - 29
1.5 Kampania włoska Suworowa - 34
1.6 Kampania 1812 roku, Kutuzow nad Berezyną - 47
1.7 Geneza rosyjskiej sztuki operacyjnej - wnioski - 56
Rozdział II - Rosyjska sztuka operacyjna początku XX wieku - 63
2.1 Bezsilność Kuropatkina pod Mukdenem - 64
2.2 Frontowa operacja zaczepna Brusiłowa - 72
2.3 Tworzenie podstaw operacji w okresie wojny domowej - 82
2.4 Teoria i praktyka głębokiej operacji zaczepnej z lat trzydziestych XX wieku - 90
2.5 Rosyjska sztuka operacyjna w przededniu wojny - 106
2.6 Rosyjska sztuka operacyjna początku XX wieku - wnioski - 120
Rozdzial lll - Rosyjska sztuka operacyjna w połowie XX wieku - 125
3.1 Nieudany zwrot zaczepny marszałka Timoszenki - 129
3.2 Kontruderzenie Jeremienki pod Smoleńskiem - 143
3.3 Cztery kosztowne bitwy o Moskwę - 146
3.4 Generała Wasilewskiego operanja Uran - 154
3.5 Strategiczna operacja obronna, krach cytadeli - 161
3.6 Dziesięć uderzeń Stalina w 1944 roku - 175
3.7 Wiślańsko- Odrzańska Strategiczna Operacja Zaczepna - 187
3.8 Berlin - ostatni akcent wojny w Europie - 206
3.9 Mandżurska strategiczna operacja zaczepna - 216
3.10 Rosyjska sztuka operacyjna w połowie XX wieku - wnioski - 219
Rozdział lV - Rosyjska sztuka operacyjna w drugiej połowie XX wieku - 243
4.1 Cechy powojennej sztuki operacyjnej - 244
4.2 System dowodzenia i taktyczna broń jądrowa w operacji - 250
4.3 Strategiczna operacja zaczepna - 255
4.4 Strategiczna operacja obronna - 267
4.5 Operacje reagowania kryzysowego i przeciwpartyzanckie - 271
4.6 Rosyjska sztuka operacyjna w drugiej połowie XX wieku - wnioski - 282
Rozdział V - Rosyjska sztuka operacyjna końca XX wieku - 295
5.1 Pierwsza kampania czeczeńska - 300
5.2 Druga kampania czeczeńska - 307
5.3 Rosyjska sztuka operacyjna końca XX wieku - wnioski - 317
Rozdział Vl - Rosyjska sztuka operacyjna u progu XXl wieku - 321
6.1 Gruziński sierpień 2008 roku - 323
6.2 Przebudowa potencjału oraz zmiany w systemie dowodzenia i kierowania - 344
6.3 Koncepcja postzimnowojennego konfliktu zbrojnego - 349
6.4 Strategiczna operacja niszczenia infrastruktury krytycznej - 369
6.5 Przewrót ideologiczny i kolorowe rewolucje - 376
6.6 Operacja informacyjna - 383
6.7 Operacja specjalna - 389
6.8 Rosyjska sztuka operacyjna u progu XXl wieku - wnioski - 395

Bibliografia liczy 206 pozycji, w większości pisanej cyrlicą. Jeśli chcesz, wyślę Ci zdjęcia na mail.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

Siema
Wielkie dzięki psborsuk, spoko byłoby wysłanie na priv bibliografii, plus interesuje mnie 3 rozdział do analizy, by móc stwierdzić na ile wartościowa jest owa książka.
Pozdr
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: psborsuk »

Podeślij mi swój mail, na priv nie wyślę zdjęć.
Jeśli ktoś jeszcze sobie życzy, proszę adresy.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

psborsuk pisze: niedziela, 22 października 2023, 20:14 Podeślij mi swój mail, na priv nie wyślę zdjęć.
Jeśli ktoś jeszcze sobie życzy, proszę adresy.
Sorry za zwłokę, wyślę Tobie mój email na piv.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

Najlepsza Dylogia PWH w tym temacie , czyli Bitwa nad rzeką Mius 1 i 2 , pozdr
https://www.youtube.com/watch?v=wqDQk-o ... uZ&index=2
https://www.youtube.com/watch?v=8e4S0qL ... uZ&index=1
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Darth Stalin »

Tak przy okazji tegoż niemieckiego autora:
https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_von_Mellenthin

Jest taka książka:
R. H. S. Stolfi, E. Sobik: NATO Under Attack: Why the Western Alliance Can Fight Outnumbered and Win in Central Europe Without Nuclear Weapons. Duke Press Policy Studies, 1984.
dostępna np.w BUŁ w Łodzi; czytałem ją sobie jeszcze na studiach, jak to wedle autora NATO mogłoby pokonać Układ Warszawski stosując taktykę "skutecznie" stosowaną np. przez 48 KPanc tegoż Mellenthina przeciwko RKKA w czasie DWS. Problem w tym, że ów autor "zapomina", że owa "nadzwyczajnie skuteczna taktyka" padła trupem wobec sztuki OPERACYJNEJ RKKA. Co widać było chociażby nad Miusem, ale nie tylko - najlepiej to w roku 1944.
Oczywiście, nie ma co tutaj gloryfikować RKKA, ale z podejściem Mellenthina to NATO mogłoby się dość mocno zdziwić.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

Darth Stalin pisze: środa, 8 listopada 2023, 12:46 Tak przy okazji tegoż niemieckiego autora:
https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_von_Mellenthin

Jest taka książka:
R. H. S. Stolfi, E. Sobik: NATO Under Attack: Why the Western Alliance Can Fight Outnumbered and Win in Central Europe Without Nuclear Weapons. Duke Press Policy Studies, 1984.
dostępna np.w BUŁ w Łodzi; czytałem ją sobie jeszcze na studiach, jak to wedle autora NATO mogłoby pokonać Układ Warszawski stosując taktykę "skutecznie" stosowaną np. przez 48 KPanc tegoż Mellenthina przeciwko RKKA w czasie DWS. Problem w tym, że ów autor "zapomina", że owa "nadzwyczajnie skuteczna taktyka" padła trupem wobec sztuki OPERACYJNEJ RKKA. Co widać było chociażby nad Miusem, ale nie tylko - najlepiej to w roku 1944.
Oczywiście, nie ma co tutaj gloryfikować RKKA, ale z podejściem Mellenthina to NATO mogłoby się dość mocno zdziwić.
No to tak a propos Armie Pancerne RKKA N.Bączyka (rozszerzenie artykułów Stalowe Armie - Armie pancerne RKKA z Magnum) dodatkowo do porównania z ww. Depczyńskiego, choć Norbert zawsze powtarza o kiepskiej efektywności rosyjskiej doktryny wojennej, btw czy Mellenthin pisał o walkach w Normandii (German Generals of World War II: As I Saw Them. University of Oklahoma Press: Norman 1977- zawsze chciałem to przeczytać)?

Ps. Czy Bitwy pancerne II wojny światowej we wspomnieniach Hasso von Manteuffla to jedyne wspomnienia generała (poza ilustrowanym o 7.DPanz) o "Panzerschlachten" (btw jest po pol. Panzerschlachten. Eine Studie über den Einsatz von Panzerverbänden im 2. Weltkrieg. K. Vowinckel: Heidelberg 1963? to Bitwy Pancerne Wehrmachtu. Wydawnictwo Armagedon. Gdynia 2011?)?
Propsuje serię Zdarzyło się w XX wieku za Karmazynowe bractwo. Generałowie Wehrmachtu o wojnie!
Jak się nazywa książka brytyjskiego oficera wojsk pancernych attaché wojskowego w Rosji na misji w czasie inwazji na ZSRS, gdzieś nawet na wiki było?
Czerwona burza nad Bałkanami Fiasko sowieckiej inwazji na Rumunię wiosną 1944 roku - na wiki o operacji dnieprowsko-karpackiej piszą jako wielki sukces /Armii Czerwonej?!
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Darth Stalin »

Luminarz pisze:Norbert zawsze powtarza o kiepskiej efektywności rosyjskiej doktryny wojennej,
Nie. Niska efektywność była cechą ówczesnej RKKA jako systemu, co musiała nadrabiać masowością. Już w odcinkach o Miusie to pokazywał - poszczególne bitwy były dla RKKA krwawe, ale to właśnie tymi kolejnymi bitwami wyczerpywali potencjał Wehrmachtu.
Co do Mellenthina to nie kojarzę.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie

Post autor: Luminarz »

Darth Stalin pisze: czwartek, 23 listopada 2023, 01:57
Luminarz pisze:Norbert zawsze powtarza o kiepskiej efektywności rosyjskiej doktryny wojennej,
Nie. Niska efektywność była cechą ówczesnej RKKA jako systemu, co musiała nadrabiać masowością. Już w odcinkach o Miusie to pokazywał - poszczególne bitwy były dla RKKA krwawe, ale to właśnie tymi kolejnymi bitwami wyczerpywali potencjał Wehrmachtu.
Co do Mellenthina to nie kojarzę.
To nawet nie chodzi o system, co powolne dostosowywanie nowej generacji dowódczej wszystkich szczebli po pogromach 1941 r. do nowoczesnej sztuki wojennej przez pokraczne kopiowanie przeciwnika, że uczeń przerósł mistrza dopiero w 1945 r. (głównie przez zadyszkę wojny totalnej i ograniczenia III. Rzeszy) co też nie jest do końca prawdą, np. Budziszyn, Balaton, Jassy, ale też w operacji pomorskiej nie było gładko i byli zaskakiwani, dlatego jak macie jakieś ciekawe książki o pogoni RKKA na Gdańsk to poproszę :D (najlepiej nowe jak to z Bellony i NapoleonV)

Ps. Balck i von Mellenthin (obaj bliscy towarzysze broni spisali wspomnienia) wykładali dla wojskowych z NATO w US Army War College, ciekawe ile wyższych oficerów 3.Rzeszy poszło na współpracę z NATO i podzieliło się swymi doświadczeniami wojennymi jak kadra byłego Generalnego Szefa Sztabu OKH gen. Haldera z U.S. Army Historical Division, które przetłumaczono i leżą w archiwach w D.C., gdzie czekają na opracowanie, bo jak tytaniczną pracę zrobił gen. D.T. Zabecki (dzięki niemu wiem co to Ciocia Frida, zob.On the German Art of War: Truppenführung: German Army Manual for Unit Command in World War II 2001) dla spopularyzowania i studiowania tego tematu!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”