Armia bawarska 1792-1815 (J. Snopkiewicz, Inforteditions)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Armia bawarska 1792-1815 (J. Snopkiewicz, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Czytałem sobie trochę, choć wyrywkowo, póki co część 1 o armii bawarskiej. Kiedyś przeczytałem i zrecenzowałem dwie pozycje o armii saskiej tego autora, wydane w tej samej serii w Inforcie. Ogólnie mam wrażenie, że jest lepsza. Widać, że autor czyni postępy, warsztat się rozwija itd. a może zwyczajnie nabrał doświadczenia. Na plus kolorowe ilustracje pokazujące umundurowanie, zaczerpnięte od Richarda Knoetela. Całkiem sporo udało się żołnierzy pokazać dzięki temu i całkiem zgrabnie.

Taka rzecz, o której nie tak dawno były dyskusje, czyli tempa marszu piechoty. Autor podaje, że piechota bawarska miała 4 tempa marszu (kroki):
- krok powolny (lansamen) - stosowany na początku szkolenia żołnierza
- krok normalny (ordinarschritt) - w tempie 88 kroków na minutę
- krok marszowy -100-104 kroki na minutę
- krok przyspieszony (geschwindschritt) - 132 kroki na minutę
Każdy krok liczył ok. 70 cm.

Dalej jest porównanie armii bawarskiej m.in. do austriackiej i autor dochodzi do wniosku, że piechota armii bawarskiej była jedną z "najszybszych" dla tamtego okresu. Tyle na papierze, bo w rzeczywistości mogło być różnie (co zresztą sam autor zauważa).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Armia bawarska 1792-1815 (J. Snopkiewicz, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Doczytałem część pierwszą. Bardzo zacna, aczkolwiek część druga z uwagi na to, że będzie tam więcej o działaniach wojennych (tak przynajmniej można sądzić) powinna być ciekawsza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”