Ballaghmoon 13 IX 908 (C. Namirski, Inforteditions)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Ballaghmoon 13 IX 908 (C. Namirski, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Niedawno trafiła w moje ręce kolejna książka Cezarego Namirskiego, wydana przez Inforteditions w serii "Pola Bitew" rok przed "Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403". Na oko wygląda bardzo porządnie, a okres mało u nas znany. Tym razem rzecz dotyczy historii wczesnośredniowiecznej Irlandii. Widać, że autor siedzi w temacie tego co działo się w tamtym okresie na Wyspach. Za jakiś czas pojawi się na portalu recenzja, a i ja nie omieszkam napisać co nieco od siebie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Ballaghmoon 13 IX 908 (C. Namirski, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Autorem recenzji jest Grzegorz Barczewski.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Ballaghmoon 13 IX 908 (C. Namirski, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Recenzja Grzegorza znakomita, więc niewiele mogę dodać, ale miałem napisać kilka słów od siebie. Książka bardzo dobrze omawia całkiem spory i nieznany u nas wycinek wczesnośredniowiecznej historii Irlandii, która jest dość oryginalna na tle Europy. W sumie można w niej znaleźć znacznie więcej informacji na ten temat niż w podręczniku historii średniowiecza Benedykta Zientary, słynącym ze szczegółowości. Autor wykorzystał więc temat bitwy by napisać o Irlandii, ale też bez ukazania szeroko tła nic nie bylibyśmy w stanie zrozumieć. W tym przypadku sztuką jest także napisać o tym w przystępny sposób. Mapki być może dla Grzegorza pasjonującego się tym okresem były za ogólne i aż tak wiele nie wnosiły, natomiast dla mnie, obeznanego z tematyką średniowieczną, ale nieznającego zbyt dobrze wczesnośredniowiecznej historii Irlandii, stanowiły jedną z lepszych rzeczy jaka znalazła się w tej książce. Tym co najbardziej uderzyło mnie w książce jest zdjęcie dość wysokiej, idealnie zachowanej wieży z X wieku. Ot stoi sobie pośrodku jakiejś wioski czy małego miasteczka przez ponad 1000 lat. I tu przychodzi od razu na myśl - ile my mamy takich zabytków? No właśnie... Szczerze polecam wszystkim książkę Cezarego Namirskiego. W najbliższym roku autor planuje wydać w serii "Historyczne Bitwy" kolejną pozycję poświęconą dziejom Irlandii. Tym razem będzie to "Clontarf 1014".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”