Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Post autor: Luminarz »

Witam,
właśnie dotarła na półki mojej lokalnej księgarni ostatnia pozycja "Działa o zmierzchu. Wojna w Europie Zachodniej 1944-1945" wieńcząca 3-tomowy bestseller „Trylogii Wyzwolenia” Ricka Atkinsona, co sądzicie twórczości kilkukrotnego laureata Pulitzera, niestety nie miałem czasu nad zapoznaniem się z jego twórczością, a zastanawiam się nad zakupem owej książki jako prezent bożonarodzeniowy, jakie macie o nim zdanie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 856
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 260 times
Kontakt:

Re: Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Post autor: dbj »

Właśnie zacząłem czytać "Armię o świcie", w wersji e-book, i niewiele na razie mogę powiedzieć poza tym, że czyta się dobrze.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 96 times
Been thanked: 54 times

Re: Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Post autor: Mirek1939 »

Ach „Trylogia Wyzwolenie”. Czyli „bajka o tym, jak genialni Sowieci durnych Niemców rozpędzili''.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Post autor: Luminarz »

Mirek1939 pisze: piątek, 10 grudnia 2021, 12:10 Ach „Trylogia Wyzwolenie”. Czyli ,,bajka o tym, jak genialni Sowieci durnych Niemców rozpędzili''.
Trylogia opowiada o "zwycięskim pochodzie" aliantów zachodnich z amerykanocentrycznej perspektywy w monumentalnej monografii mistrza "historii pointylistycznej", tzw. współczesnego jankeskiego Corneliusa Ryana ;) .
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Post autor: Luminarz »

Widać mało osób tutaj czyta światowe bestsellery.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Opinia o Trylogii Wyzwolenia Ricka Atkinsona

Post autor: Raleen »

Nie czytałem, ale jeśli chodzi o osoby interesujące się tematem, raczej nikt tej książki nie polecał ani się nią szczególnie nie zachwycał. To zależy oczywiście jakim jesteś czytelnikiem i czego oczekujesz, np. czytałem swego czasu "Stalingrad" Antony'ego Beevora, też uchodzący za bestseller i fajnie się czyta, ale dla kogoś kto naprawdę interesuje się tematem, będzie zbyt ogólnikowy, wręcz odbierze to jako lanie wody. Do tego typowo anglosaskie spojrzenie na ZSRR, które w połączeniu z faktem, że książka była tłumaczona, nadaje jej określonego poloru. Tak, że nie sugerowałbym się aż tak bardzo tym, że książka jest gdzieś promowana jako bestseller.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”