Książka o wojnie w Wietnamie

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: Usul85 »

Możecie polecić pozycję o wojnie w Wietnamie? Wiem bardzo mało na ten temat, a chętnie dowiedziałbym się więcej o genezie, przebiegu, skutkach, tylko w jakiś przystępny sposób, żeby czytało się przyjemnie, a nie jak typową monografię historyczną.
Może ktoś coś poleci?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: Raleen »

Możesz polskiego Osprey'a o taktyce piechoty w Wietnamie spróbować: https://napoleonv.pl/taktyka-piechoty-w-wietnamie
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Usul85 pisze: piątek, 5 lutego 2021, 17:25 Możecie polecić pozycję o wojnie w Wietnamie? Wiem bardzo mało na ten temat, a chętnie dowiedziałbym się więcej o genezie, przebiegu, skutkach, tylko w jakiś przystępny sposób, żeby czytało się przyjemnie, a nie jak typową monografię historyczną.
Może ktoś coś poleci?
https://www.swiatksiazki.pl/dolina-ia-d ... iazka.html Jak się da kupić to serdecznie polecam. Świetna książka. A i Silver Bayonet GMT da się łatwiej zrozumieć. Mi się łatwiej gra.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: swampgoblin »

Jeśli ma być przystępna, ale ciekawa i nie głupawa, to poniższa chyba nie ma konkurencji. Dużo ilustracji, zdjęć, map. Omówione uzbrojenie, taktyka, może nie super bardzo szczegółowo, ale wszystko podane jak na patelni, przy okazji poszczególnych bitew.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/133580/ ... -wietnamie
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: Ogmios »

*Phillip Caputo - A Rumor of War
*Robert Mason - Chickenhawk
Kent Anderson - Sympathy For The Devil
Charles Henderson - Marine Sniper
Thomas Ahern - Vietnam Declassified
James Willbans - Vietnam War Almanac
Jim Mesko - Riverine - The Brown Water War in Vietnam

Na pewno dwie pierwsze pozycje mogę polecić, bo nawet je trochę czytałem, wciągające barwne wspomnienia żołnierzy; dwie kolejne chyba też, ale nie miałem okazji ich zgłębić; Vietnam Declassified i Riverine koncentrują się na odpowiednio spookach (głównie CIA) oraz flocie rzecznej; Almanach to głównie rozbudowana chronologia + who is who + trochę statystyk i mapek.
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: Usul85 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, sprawdzam co jest do dostania i coś wybiorę!

Widzę też taką pozycję - może ktoś zna?
WOJNA W WIETNAMIE 1941 1975 ROBERT D SCHULZINGER
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: swampgoblin »

Nie czytałem, ale w linku poniżej masz dwie opinie. Wynika z nich, że jest to książka pisana z perspektywy działań politycznych.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4889412 ... -1941-1975
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Książka o wojnie w Wietnamie

Post autor: wheeski »

Artur Dmochowski - Wietnam 1962-1975... mi się podobał
Vassal projects:
Facelifting: Rallyman, Outlaws:Adventures in the old west, SpeedCircuit (TransAmMOD), Formula Motor Racing
Finished: Down in Flames (DVG), DieCastTableRacing, Orly i Rakiety, We Must Tell the Emperor, Wings of Glory, The Barbarossa Campaign.

In plan: Red Storm Rising; Guderian's Best
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”