XXVIII Targi Książki Historycznej (28.XI - 1.XII. 2019)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

XXVIII Targi Książki Historycznej (28.XI - 1.XII. 2019)

Post autor: Raleen »

XXVIII Targi Książki Historycznej odbędą się w tym roku w dniach 28.XI - 1.XII. 2019, tradycyjnie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Mam nadzieję, że jak co roku będzie to dobra okazja do spotkania się z wielu forumowiczami i zaprzyjaźnionymi pasjonatami historii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: XXVIII Targi Książki Historycznej (28.XI - 1.XII. 2019)

Post autor: Raleen »

Imprezy towarzyszące (głównie spotkania z autorami) na tegorocznych targach:

http://www.historiaikultura.pl/wp-conte ... I-TKH2.pdf

Parę wartych uwagi (subiektywnie):

28.11.2019 godz. 16.00 - 17.00 - „Poza głównym nurtem II Wojny Światowej”—wykład prof. Krzysztofa Kubiaka, autora książki „Duńskie terytoria zamorskie podczas II wojny światowej”, spotkanie z autorem i podpisywanie książek. Wydawnictwo Tetragon (sala kinowa)

28.11.2019 godz. 17.15 - 18.00 - „Merkawa —miecz Izraela” —prezentacja książki o czołgu Merkawa i historii izraelskich wojsk pancernych, spotkanie z autorami i podpisywanie książek. Wydawnictwo Tetragon (sala kinowa)

29.11.2019 godz. 15.00 –1 6.00 - Dr Mariusz Kulik podpisuje książkę „Armia rosyjska w Królestwie Polskim w latach 1815-1856”.Instytut Historii PAN (stoisko 93)

30.11.2019 godz. 10.30 - 11.30 - Spotkanie z profesorem Andrzejem Nowakiem, historykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sowietologiem, autorem cenionych prac na temat historii Polski i stosunków polsko-rosyjskich orazbestsellerowych „Dziejów Polski”.Wydawnictwo Biały Kruk (stoisko 32)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: XXVIII Targi Książki Historycznej (28.XI - 1.XII. 2019)

Post autor: Raleen »

Byłem na targach wczoraj i dziś. Niestety nie udało mi się dotrzeć na czwartkowe wykłady/prezentacje ze względu na pakowanie "Ostrołęki 16 lutego 1807".

Wczoraj było dość luźno wieczorem, dziś już znacznie tłoczniej zwłaszcza w godzinach szczytu.

Z rzeczy wartych uwagi i sprzedawanych po bardzo korzystnych cenach, najbardziej warto chyba zajrzeć na stoisko Wydawnictwa Poznańskiego. Kupiłem tam książkę "Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii", 392 strony, w twardej oprawie, ze zdjęciami i kolorowymi ilustracjami, za jedyne 10 zł:
http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL ... yfiku.html
Również za 10 zł można kupić także znaną pozycję dotyczącą rozbicia dzielnicowego S. Smolka "Mieszko Stary i jego wiek":
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/wydania ... -jego-wiek
W tej cenie to naprawdę rarytas.
Poza tym w namiocie przed wejściem tradycyjnie Bellona robi wyprzedaże swoich produktów. Moją uwagę zwróciło m.in. "Waterloo 1815" Tomasza Malarskiego, w twardej oprawie (wydanie specjalne) za 10 zł. Ostatnia rzecz za 10 zł naprawdę warta uwagi (w moim subiektywnym odczuciu) - na jednym ze stoisk wydawnictw uniwersyteckich jest książka o sofistach i retorach rzymskich od I do VI (albo VII) wieku. Sążniste dzieło w twardej oprawie i temat niewątpliwie ciekawy (oczywiście w zależności kto co lubi). Kto wybierze się w niedzielę, warto skorzystać.

Jak zwykle dość szeroką ofertę porządnych książek w przystępnych cenach miała Trójmiejska Grupa Wydawnicza, ale w tym roku jakoś nieszczególnie miałem ciśnienie. Ciekawe nowości na stoiskach wyd. Tetragon - praca zbiorowa "Merkawa - miecz Izraela" i Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy - Łukasz Nadolski "Gorejące niebo. Działania powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich w latach 1948-1956". Nowości (choć niedużo) były też na stoisku wyd. Avalon. Nie mogłem też, jak co roku, minąć obojętnie stoiska wydawnictwa Napoleon V, chyba największego podczas targów, gdzie w sumie zostawiłem najwięcej pieniędzy. Poza tym oczywiście na imprezie trafić można na szereg innych stoisk, których nie sposób tutaj wszystkich wymienić. Bardzo lubię np. przeglądać co roku ofertę księgarni orientalistycznej i wydawnictwa Dialog, choć b. rzadko cokolwiek u nich kupuję.

Poza zakupami, miło było spotkać znajome twarze, znane z forum - pozdrowienia zwłaszcza dla Norberta Haładaja (BEF Hero).

Jeśli chodzi o same targi, globalnie mam wrażenie, że nie ma aż tak wielu nowości i naprawdę ciekawych rzeczy, dla osób o zainteresowaniach historyczno-militarnych czy zbliżonych, natomiast patrząc po ruchu nie widać by targi zamierały, co im wieszczono już nieraz w poprzednich latach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”