Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów (K. Rożek, Avalon)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów (K. Rożek, Avalon)

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów (K. Rożek, Avalon

Post autor: Raleen »

Znów mam wrażenie, że mi trochę przegadana recenzja wyszła. Nie wiem jak to się czyta. Patrząc po reakcjach niektórych, wygląda na to, że dobrze, więc się rozgrzeszam, że odbiegam nieco od formy recenzji. Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Z ciekawostek, w rozdziale o Bolesławie Krzywoustym, tam gdzie mowa jest o zabiciu księcia czeskiego Świętopełka, znalazłem wzmiankę o rodu Wrszowców, opozycyjnego do ówczesnego władcy Czech, który w związku z tym uciekł do Polski, przynajmniej jego część. Autor pisze, że osadzony został gdzieś w okolicach dzisiejszej Warszawy, stąd luźna hipoteza, że nazwa Warszawa może pochodzić właśnie od nich. Językowo od Wrszowców do Warszawy niedaleko.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów (K. Rożek, Avalon

Post autor: Raleen »

Co do formuły recenzji, dowiedziałem się dziś od wydawcy, że autorowi tekst się bardzo spodobał i ocenił go wysoko, co trochę rozwiewa moje wewnętrzne wątpliwości, choć mimo wszystko będę się starał hamować przed nadmiernym rozpisywaniem się.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”