Ubywa księgarni

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.

Ubywa księgarni

Postby Raleen » Tuesday, 30 August 2016, 09:58

Artykuł na Interii (więcej w "Rzeczpospolitej"):

http://fakty.interia.pl/prasa/news-rzec ... Id,2260262

Jakiś czas temu rozmawiałem z jabu i dane dla Europy zachodniej (np. Francji) są podobne, a na dłuższym odcinku czasowym jeszcze bardziej uderzające.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
User avatar
Raleen
Colonel Général
 
Posts: 34364
Joined: Thursday, 22 December 2005, 15:40
Location: Warszawa

Re: Ubywa księgarni

Postby Profes79 » Tuesday, 30 August 2016, 10:09

Pytanie na ile wpływa na to spadek czytelnictwa a na ile coraz powszechniejsze korzystanie bądź z handlu internetowego bądź z e-booków.
User avatar
Profes79
General
 
Posts: 5656
Joined: Tuesday, 25 April 2006, 08:30
Location: Warszawa

Re: Ubywa księgarni

Postby clown » Tuesday, 30 August 2016, 11:06

Pierdoły i sianie paniki. Po prostu księgarnie mają szajs na stanie. Do tego jeszcze żenujące marudzenie na darmowe podręczniki, żeby zgraja cwaniaków i grubych misiów z wydawnictw i księgarzy zarobiła krocie na corocznie wydawanych tych samych książkach ze zmienioną datą wydania.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
User avatar
clown
Général de Division Commandant de place
 
Posts: 4658
Joined: Monday, 9 January 2006, 18:07
Location: Festung Stettin

Re: Ubywa księgarni

Postby elahgabal » Tuesday, 30 August 2016, 15:10

Ostatni raz zakupy w księgarni stacjonarnej robiłem jak wyszedł "Sezon burz" Sapkowskiego.
Handel książkami przenosi się do sieci. A "czytelnictwo" Polaków jest kwestią znaną.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
User avatar
elahgabal
Général en Chef
 
Posts: 5880
Joined: Tuesday, 18 November 2008, 20:14
Location: Kraków

Re: Ubywa księgarni

Postby cdc9 » Tuesday, 30 August 2016, 20:51

Warto też odnotować pewien renesans bibliotek publicznych wyglądających inaczej niż pamiętam z dawnych lat (miałem w korzystaniu z biblioteki publicznej przerwę około 30 lat).
Sam zapisałem się na powrót bodaj dwa lata temu do biblioteki i jestem całkiem zadowolony z jej oferty. Regularnie wypożyczam tam sobie książki, których bym nie kupił. Wśród znajomych też znajduję osoby korzystające z oferty bibliotek.
Oczywiście internet "załatwił" tradycyjne księgarnie i na to rady chyba nie ma. Sam kupuję w tradycyjnej księgarni raz, dwa razy w roku i traktuję to nieco misyjnie ;) , trochę na zasadzie "aby jednak istniała dalej". Mam do tej konkretnej księgarni wielki sentyment, który zrozumieją starsi koledzy pamiętający czasy, gdy nie było atrakcyjnych książek w księgarni ot tak sobie do kupienia. W tym punkcie, zaprotegowany przez bibliotekarza z mojego liceum, kupiłem spod lady nieśmiertelny Atlas historyczny Polski pod redakcją Władysława Czaplińskiego i Tadeusza Ładogórskiego, który cały czas mi dobrze służy. :)
Pewnie więc to może i jakiś symbol, że księgarnie odejdą w przeszłość wraz ze zmianami demograficznymi kiedy w niebyt odejdzie swoisty sentyment nie patrzący się na stronę ekonomiczną.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
User avatar
cdc9
Generał Broni
 
Posts: 5663
Joined: Thursday, 23 March 2006, 10:23
Location: Bydgoszcz

Re: Ubywa księgarni

Postby Icmrg » Tuesday, 30 August 2016, 21:41

Gdy tylko mogę, to kupuję w tradycyjnej księgarni. Najczęściej staram się przywieźć jakąś książkę z wyjazdów (najchętniej jakieś regionalia, a jak jeszcze do tego regionalia historyczne to już w ogóle super!), niemniej faktycznie coraz częściej mam problem, aby wybrać coś sensownego. W zalewie powieści, kryminałów, książek kucharskich i tym podobnych publikacji "o niczym" muszę przyznać rację poniższemu zdaniu:
Po prostu księgarnie mają szajs na stanie.
User avatar
Icmrg
Sergent-Major
 
Posts: 173
Joined: Saturday, 23 August 2014, 09:25

Re: Ubywa księgarni

Postby gocho » Wednesday, 31 August 2016, 07:50

Trochę winy ponosi nowoczesna (rozreklamowana) aranżacja wnętrz - wnętrze pokoju to stolik dla kurdupli, taki 30 cm nad ziemie, plazma na ścianie i mała komódka na dvd. W tym zamyka się życie coraz większej grupy ludzi.

Jeszcze 25 lat temu w malutkiej Kiernozii jakieś 1 tys. mieszkańców (tej z grobowcem Walewskiej) była sobie księgarnia, gdzie nawet gry planszowe można było dostać. Nie sądzę, żeby wielu tam jeszcze coś czytało, nawet z internetu.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
User avatar
gocho
Adjudant-Major
 
Posts: 295
Joined: Wednesday, 26 May 2010, 11:44
Location: Szczecin

Re: Ubywa księgarni

Postby Darth Stalin » Wednesday, 31 August 2016, 10:57

gocho wrote:Trochę winy ponosi nowoczesna (rozreklamowana) aranżacja wnętrz - wnętrze pokoju to stolik dla kurdupli, taki 30 cm nad ziemie, plazma na ścianie i mała komódka na dvd. W tym zamyka się życie coraz większej grupy ludzi.

Nie do końca - w takiej Ikei jest całkiem sporo wzorów wnętrz z regałami i półkami na ksiażki. Szkoda tylko, że stawiane na nich książki są po szwedzku :lol: i nikt w Ikei nie wpadł na pomysł, żeby do tych wzorcowych (reklamowych) wnętrz kupić książki wydane w Polsce... :twisted:
Darth Stalin - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/
User avatar
Darth Stalin
Consul
 
Posts: 5889
Joined: Thursday, 22 December 2005, 18:58
Location: Płock

Re: Ubywa księgarni

Postby cadrach » Wednesday, 31 August 2016, 17:32

Niestety ale dokładam swój grosik do upadu księgarni. Korzystam od lat (od zawsze) z bibliotek i sam niewiele kupuję, i to wyłącznie książki, których w bibliotekach nie znajdę lub które chcę mieć w domu na co dzień (a książki tylko kilku autorów jestem w stanie traktować jako takie niezbędniki - katechizmy).

Szkoda mi też upadających antykwariatów, w których często zupełnie przypadkowo można wyłowić jakąś perełkę. Rozmawiałem z właścicielką mojego ulubionego katowickiego antykwariatu, którego już nie ma. Opowiadała mi, że utrzymywanie w centrum miasta dużego pomieszczenia jest zupełnie nieopłacalne i że nawet wtedy, gdy opłaciła jeszcze czynsz za ostatni miesiąc, więcej zysku ma ze sprzedaży książek przez internet. W tej sytuacji wycofanie się z tymi wszystkimi książkami - a było tego kilka ton - do garażu lub jakiejś piwnicy jest dla niej zdjęciem kamienia z serca. Była to osoba, która profesję handlarza książek traktowała poważnie i dlatego nie myślała, by się z tego całkiem wycofywać. Podejrzewam, że wielu innych handlarzy chętnie wymieniłoby towar na coś innego, a nie tylko rezygnowało z miejsca sprzedaży. To chyba naturalny proces.
Nie bądź obojętny! Dołóż swoją cegiełkę do upadku patriarchatu!
User avatar
cadrach
Lieutenant-Adjudant-Major
 
Posts: 605
Joined: Sunday, 6 November 2011, 11:30
Location: Las

Re: Ubywa księgarni

Postby dixie75 » Wednesday, 31 August 2016, 22:02

Ot, zmienia się tzw. model biznesowy dzięki rozwojowi techniki cyfrowej (mocno uogólniając). Trochę tak jak w branży muzycznej, na co sam szczyt branży jest bardzo oporny i stąd te różne riia, mpia (z pamięci piszę) czy inne wojujące zaiksy bronią starego porządku prawa (czyt. koryta).
Nie wiem jak zagramanicą, ale w naszym grajdołku trudno nie zauważyć jeszcze jednego czynnika, którego jakoś jeszcze tu nie wymieniono. Mianowicie pojawienie się tak dużego gracza jak Empik (mówi się też o Matrasie, że dołożył swoje do zniszczenia rynku) powtórzyło model z wejściem "sieci sklepów wielkopowierzniowych" kilku europejskich potentatów. Wiele bazarków i sklepików po prostu wymarło. Większość klienteli w zachwycie poleciała tam gdzie więcej, kolorowiej, taniej... do czasu :twisted:
I po pewnym czasie okazuje się jednak, że z tym wyborem, to różnie bywa, a ceny, to granda. A jeśli taniej, to badziewie, nie warte wzięcia za dopłatą (niestety jest grupa ludzi, którzy zawsze się na to złapią i niekoniecznie z biedy, czyli magia promocji w akcji :lol: )
Tymczasem podobnie jak część bazarków jednak przeżyła, bo sprzedawcy okazali się bardziej elastyczni w ofercie od molochów, a jak nie tańsi, to wygrywali jakością (do czego niestety społeczeństwo musiało dorosnąć i się trochę wzbogacić).
Z księgarniami jest trochę podobnie, część przeżyła. Np. na moim osiedlu jest księgarnia funkcjonująca nieprzerwanie od ok. 30 lat. Widać, że ktoś starannie dobiera ofertę. Jeśli chcę kupić kalendarz albo książki dla dzieciaków, to idę właśnie tam, a nie do "marketu". W swojej działce historycznej też czasem jakąś perełkę wyłowię.
Niestety (dla tej księgarni 8-) ) większość pieniędzy zostawiam w księgarniach internetowych, ale tam już kupuję kartonami i splajtowałbym płacąc Sugerowaną Cenę Detaliczną. Poza tym bez problemu znajdę wydania sprzed 5-6 lat i więcej, o co w "dużych sklepach" jest trudno.
Zauważyłem też, że same księgarnie redukują się powoli do roli punktów odbioru, bo większość asortymentu mają w swoim sklepie internetowym, a na miejscu, tylko tyle, o ile, żeby wyglądało to na księgarnię :)
Czy to źle? Myślę, że to z jednej strony konieczność (cięcie kosztów - po prostu wygrywają z ceną, bo jakość towaru wszędzie taka sama) z drugiej wygoda. Po prostu wygodniej i szybciej (dla mnie) robi się zakupy w internecie, gdzie i tak szukam informacji, co warto kupić.

PS. Temat tzw. psucia rynku przez dużych graczy nie sprowadza się tylko do odciągnięcia klientów od małych, lokalnych księgarń. Bardziej chyba nawet dotyczy wydawców i ich problemów z dystrybucją, ale to zupełnie inny wątek...
dixie75
Sous-lieutenant
 
Posts: 465
Joined: Monday, 21 June 2010, 08:06

Re: Ubywa księgarni

Postby elahgabal » Wednesday, 31 August 2016, 23:06

Że padają antykwariaty to też nie dziwi. W czasach "sprzed Allegro" jedyne co można było zrobić to złazić kilka, kilkanaście (jak już się było zdesperowanym) punktów i poszukiwaną pozycję brało się za taką cenę jaką dyktował ten kto akurat ją posiadał. Teraz po prostu wpisuje się tytuł w wyszukiwarce. I kupuje się o wiele wiele taniej.
Pamiętam jak swego czasu dałem "gigantyczne" 25 złotych za "Upadek Rzymu" Krawczuka wyszperany w pseudo antykwariacie. Kilka lat później na giełdzie nabyłem egzemplarz w ładniejszym stanie za... 2 złote. Pierwszy lunąłem na będącym jeszcze wtedy platformą handlu "starzyzną" "Alledrogo" i nawet parę złotych zarobiłem. Dzisiaj chodzenie po antykwariatach to raczej hobby niż konieczność.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
User avatar
elahgabal
Général en Chef
 
Posts: 5880
Joined: Tuesday, 18 November 2008, 20:14
Location: Kraków

Re: Ubywa księgarni

Postby cdc9 » Thursday, 1 September 2016, 09:51

Rzeczywiście żal znikających antykwariatów ... W Bydgoszczy jest ledwie jeden antykwariat, a utrzymuje się między innymi dlatego, że istnieje w kamienicy, której właścicielem jest właściciel antykwariatu. Chodzenie tam jest rzeczywiście zajęciem hobbystycznym. Najważniejsza jego aktywność to handel starodrukami oraz organizacja prestiżowych Aukcji Bibliofilskich.

Na marginesie przypomniało mi się, że w Warszawie (mam takie doświadczenie sprzed kilkunastu lat) nie ma już ulicznych stoisk z książkami (kogoś w rodzaju bukinistów). Gdy tylko wychodziło się z Dworca Centralnego można się było na te stoiska natknąć (tak jak pamiętam w kierunku Rotundy PKO stały one w dużej liczbie co kilkadziesiąt metrów, na Krakowskim Przedmieściu chyba też takie były). Ileż ja tam nakupowałem dziwnych książek niedostępnych w księgarniach, np. Mein Kampf, czy Doktrynę Faszyzmu. :) Miło wspominam ówczesne podróże służbowe do stolicy (lata dziewięćdziesiąte i początek nowego wieku) - zawsze coś ciekawego przywiozłem!
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
User avatar
cdc9
Generał Broni
 
Posts: 5663
Joined: Thursday, 23 March 2006, 10:23
Location: Bydgoszcz

Re: Ubywa księgarni

Postby Sarmor » Thursday, 1 September 2016, 10:41

cdc9 wrote:Na marginesie przypomniało mi się, że w Warszawie (mam takie doświadczenie sprzed kilkunastu lat) nie ma już ulicznych stoisk z książkami (kogoś w rodzaju bukinistów).

Jak najbardziej są, choćby na Krakowskim Przedmieściu, Chmielnej czy przy Rondzie de Gaulle'a. Choć może nie w dużej ilości (ale na Chmielnej jest za to spore stoisko).
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
User avatar
Sarmor
Major General
 
Posts: 3958
Joined: Tuesday, 21 September 2010, 14:06
Location: Warszawa

Re: Ubywa księgarni

Postby cdc9 » Thursday, 1 September 2016, 10:51

Dziękuję za informację. Będę ich wypatrywał!
Kiedyś było ich naprawdę sporo, a teraz ich nie widzę, ale fakt, że moje przemieszczanie się po stolicy ogranicza się do drogi na przystanek mzk, metro lub postój taksówek.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
User avatar
cdc9
Generał Broni
 
Posts: 5663
Joined: Thursday, 23 March 2006, 10:23
Location: Bydgoszcz

Re: Ubywa księgarni

Postby Przemos19 » Thursday, 1 September 2016, 11:43

U mnie powoli na regale kończy się miejsce na książki, dobrze że chociaż literaturę prawniczą przechowuję w kancelarii - jest luźniej w domu :)
Jednakże wolę kupować przez internet z odbiorem osobistym w danej księgarni "sieciowej". Zwykła księgarnia odwiedzana impulsowo.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
User avatar
Przemos19
General der Panzertruppen
 
Posts: 4927
Joined: Saturday, 10 June 2006, 22:46
Location: Zawiercie/Katowice

Next

Return to Literatura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest