Suworow w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Na mnie wczoraj zrobił dobre wrażenie swoimi wypowiedziami w Panoramie nt. naszej obecnej sytuacji politycznej :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Milion przeszkolonych ludzi, którzy mogli być potencjalnie spadochroniarzami. Przy czym poziom szkolenia był niski - Jabu pisał swego czasu "UPRAWNIENIA SKOCZKA OTRZYMYWANO PO ODBYCIU 6-10 SKOKÓW Z WIEŻY WYSOKOŚCI 120-150M". W taki sposób można było łatwo przeszkolić dziesiątki tysięcy ludzi na przestrzeni paru lat. Przy czym mówie tu o niskim wyszkoleniu w zakresie skoków. Historia dowodzi, że żołnierze korpusów powietrzno-desantowych bili się jak lwy. W czasie wojny przemianowali ich na dywizje strzelców gwardii i rzucano w krytycznych punktach.

Naturalnie pod bronią nie było tyle, w 1941 Stalin miał pięć korpusów powietrzno-desantowych (składających się z brygad) i znaczną liczbę samodzielnych batalionów spadochronowych.
Suworow pisze chyba o milionie spadochroniarzy a nie o potencjalnych "skoczkach" ale moge sie mylic. Jak to dokladnie jest napisane?

Takich "potencjalnych skoczkow" miala by kazda duza armia ;)

Oczywiscie ze historia dowodzi owo, jednak nie bylo to skutkiem
ODBYCIU 6-10 SKOKÓW Z WIEŻY WYSOKOŚCI 120-150M
a tym calym szkoleniem (np. bojowym, "samodzielnosci" itd.) dookola.

A zrodlo (bo o nie pytalem) ?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Raleen pisze:Na mnie wczoraj zrobił dobre wrażenie swoimi wypowiedziami w Panoramie nt. naszej obecnej sytuacji politycznej :) .
Ja wczoraj widziałem tego człowieka w TVN24, jakoś przed 22gą i nie odniosłem wrażenia, że ma on coś ważnego do powiedzenia. Przyjechał zareklamować nową książkę, a że można to zrobić za darmo we wszelkich, jak się okazuje, polskich mediach, to i korzysta z tego.
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Wróciłem ze spotkania w Poznaniu. Mówi fajnie i ciekawie niestety unika konkretów. Miły gawędziaż :), dowcipny. Czasu nie zmarnowałem, nawet moja żona która nie jest zbyt zainteresowana historią była zadowolona ze spotkania.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Mówi fajnie i ciekawie niestety unika konkretów
Po prostu mily i ciekawy, wrecz wciagajacy show. "Historia" dla nowoczesnych :)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Gozdawa
Sergent-Major
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gozdawa »

Tytuł wątku brzmi jak wezwanie do broni. "Suworow w Warszawie" - a to psia jucha - czyzby znowyu planował rzeź Pragi :D
Będzie co może, rób coć powinien (książę Adam Jerzy Czartoryski)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”