Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Yeti
Lieutenant
Been thanked: 31 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Yeti » wtorek, 22 września 2020, 08:46

Telamon - nikt, mam nadzieję, nie oczekuje, że to literatura na Nobla czy innego Pulitzera... Takie czytadło do poduszki, ku pokrzepieniu (?) serc by XXI wiek.
Awatar użytkownika
PzKpfw II
Adjudant-Major
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Post autor: PzKpfw II » czwartek, 24 września 2020, 00:30

Yeti pisze:
piątek, 18 września 2020, 19:13
PzKpfw II » Thursday, 16 July 2020, 23:16

"Wizna" Komudy właśnie się ukazała.
Tak, tak, dzięki za przypomnienie. Będzie czytadło do zaśnięcia, o ile nie zarwie się półka z nieprzeczytanymi ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Has thanked: 220 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Post autor: Telamon » czwartek, 24 września 2020, 01:09

Ja "Westerplatte" miałem w audiobooku... po których sięgnąłem z braku czegoś lepszego... i tylko dlatego je przetrawiłem podczas malowania. Boje się, że w "Wiźnie" autor pójdzie na żywioł i zaleje czytelnika pompatycznym heroizmem... albo powtórką motywów dowódczych z "Westerplatte" i "Hubala" (w którym autor przedstawił głównego bohatera w sposób dość intrygujący).

Jakiś czas temu odsłuchałem "Człowieka w przystępnej cenie" Jabłońskiej Urszuli. Odrobinę zbyt "poprawna politycznie" książka w której autorka nie zawsze trzyma się tematu. Mimo tego w całkiem przystępny sposób przybliżono problemy i priorytety Tajów jako społeczeństwa oraz jednostek. Relacje rodzice-dzieci, korupcja, "kidnaperskie rybołóstwo", kult monarchii, przemyt ludzi z Birmy, prostytucja na ogromną skalę... oraz biznes religijny, który zawstydziłby nawet pewnego mieszkańca Torunia... Warto zapoznać się z tytułem omawiającym (chociaż pobieżnie) zupełnie inną kulturę od naszej.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Vice-admiraal
Has thanked: 102 times
Been thanked: 95 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman » piątek, 25 września 2020, 09:29

http://muzhp.pl/pl/c/1563/to-panstwo-wy ... azda-wojne

Wywiad z Robertem Frostem, autorem "Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej.". Zachęcam do przeczytania wywiadu, a kto nie czytał ksiązki, to jest to lektura obowiązkowa. Ja dzisiaj skończyłem.
adalbert
Colonel en second
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Post autor: adalbert » poniedziałek, 5 października 2020, 12:23

Lektura(y) obowiązkowa, to kolejne tomy Dziejów Polski A. Nowaka, który zresztą chętnie z ustaleń R. Frosta korzysta.
Ja z kolei dopiero co skończyłem czytać Korekty ciąg dalszy, T. Domańskiego, które było dołączone do ostatniego Biuletynu IPN. Ciekawe, bo jest to odpowiedź twórcom książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski na ich polemikę z wcześniejszą recenzją tej pozycji popełnioną również przez T. Domańskiego. Przyznam, że zapał polemiczny i bardzo merytoryczne odpowiedzi autora robią wrażenie. Tym bardziej, że staje on w szranki z całą grupą innych autorów. Przyznam, że lektura Korekty ciąg dalszy pokazała mi, jak bardzo potrzebną instytucją jest IPN. Pozwoliła też lepiej zrozumieć, dlaczego jest tak atakowany.
Tu jest do pobrania: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/11024 ... noc-L.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”