Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Ja ostatnio przeczytalem "Dumę Kartaginy", wyd. Rebis, autor: David Anthony Durham. Jest to fabularyzowana, bardzo zrecznie zreszta, opowiesc o glownych bohaterach II wojny punickiej. Czyta sie rewelacyjnie. Naprawde mozna poczuc klimat epoki - zamiast opisywania z detalami uzbrojenia i rynsztunku, autor stara sie pokazac np. co myslal taki rzymski zolnierz maszerujacy w szeregu pod Kannami.

Kasiazka to gotowy scenariusz na prawdziwie oskarowy film historyczny. Oby tylko w Hollywood nic nie spaprali...

V.
Ostatnio zmieniony środa, 27 września 2006, 13:14 przez Lord Voldemort, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Nie wierzę tym z Hollywood :cry:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Chyba , przeoczyłem wydanie z 2003 roku bo wyglada na to ,że tpo wznowienie z 2006 Aj Press Gdańsk ,seria Bitwy i kampanie.
.
Witold Ławrynowicz"Prekursorzy- pierwsze brytyjskie czołgi"

Ciekawa , obszerna ,bogato ilustrowana pozycja ...aż by się chciało zagrać w gry CoA ( pamiętam pozytywną w sumie recencje w GW )

http://www.boardgamegeek.com/browser.ph ... ameid=8711

http://www.boardgamegeek.com/game/8711

http://www.boardgamegeek.com/game/8710

http://www.boardgamegeek.com/browser.ph ... ameid=8710
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Tę pozycję można przegapić - niepozorna zielona okładka , miękka oprawa a treść bardzo ineteresująca .
Lekko napisana, na około 310 stronach przybliża sylwetki zapomnianych władców słowiańskich.


Witold Chrzanowski "Kronika Słowian - Wielkie Morawy , Kraj Wiślan i Czechy 805 - 955 "
Libron ,Kraków 2006.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Zeka

Post autor: Zeka »

Do mnie dzisiaj dotarła książka Francois de Lannoy (w przekładzie rosyjskim) "Kazaki Panvica" (Moskwa 2006). Niestety, jeszcze nie zdążyłem się odpowiednio zagłębić w niej, ale mam nadzieję, że jutro nadrobie choć troszkę (prócz zajęć innych, jutro mam do rozegrania partyjkę PoG).
orkan
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 16:46
Lokalizacja: Westerplatte

Post autor: orkan »

"ARMIA CZERWONA W PRZEDEDNIU PRÓBY" - MATERIAŁY Z POSIEDZENIA GŁÓWNEJ RADY WOJENNEJ I WYŻSZEJ KADRY DOWÓDCZEJ RCHACz 23-31 grudnia 1940.
Tzw goła historia. Czyli przetłumaczone stenogramy z posiedzenia a w nich referaty i wystąpienia dow. ACz o doktrynie taktyce i problemach ich armii. Na podstawie tego łatwiej będzie wam zrozumieć przyczyny sukcesu i porażki Barbarossy.
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Widziałem w ksiegani rzeczywiście ,wartościowa- unikalna pozycja.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Udało mi sie kupić na straganie rzadko spotykaną ksiażkę :

Stefan Krakowski
'Polska w walce z najazdami tatarskimi w XIII wieku "
MON Warszawa 1956 rok nakład 2000, stron 305 .
Dobra cena : 12 złotych :)

Mamy tu zebrany w jednym miejscu opis zmagań polsko-tatarskich w dobie rozbicia dzielnicowego a najsłynniejszy najazd opisany jest bardzo dokładnie .Ciekawe będzie konfrontowanie tej ksiażki z ksiażką Jerzego Maronia Legnica 1241 z serii BH Bellony zawierajacą nowe spojrzenie na te dramatyczne wydarzenia.

Warto czasami przeglądać takie stragany :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Gozdawa
Sergent-Major
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gozdawa »

Strategosie - jestem pod wrażeniem twych opowieści o przeczytanych lekturach. Świetny opis Pipsa. Jak dotąd udało mi się przeczytac tylko Rosję carów - fascynująca i rzeczywiście niszcząca wyznawany przez Sołżenicyna mit, iz wszystko było świetnie do czasu pojawienia sie bolszewików. Przedtem też było strasznie. Najbardziej zaskakujące było to, izwyobrażałem sobie, że wiem o Rosji tyle, że trudno mnie będzie zaskoczyć, a tu wręcz przeciwnie, co strona to Azja jakiej się nie spodziewałem.

Gratuluję nabycia Krakowskiego. Kiedys czytałem tę książkę, wykorzystując ja do napisania referatu na II roku studiów - o bitwie pod Legnicą 1241. Było to wieki temu (zarówno Legnica - jak i moje studiowanie). :D
Będzie co może, rób coć powinien (książę Adam Jerzy Czartoryski)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

:) Co Pipesa to moją rola była bardzo skromna wybrałem tu i jeszcze w innych miejscach na Forum cytaty z jego dzieł ,dobrałem takie które moim zdaniem bardzo zachęcały do lektury i pokazywały czasami jak bardzo jego wizja Rosji i ZSRR ( historii i wspólczesności) różni się od tradycyjnie prezentowanej w dziełach zachodnich historyków.Ta wiedza , którą posiadł Pipes uwzgledniajaca w dyużej mierze polski- " niekiedy niepoprawny politycznie"- punkt widzenia na historię naszego wschodniegon sąsiada bardzo przydała się Amerykanom .
Pozdrawiam.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

"Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu " Dariusz Piwowarczyk, seria Wielkie Bitwy - Wielcy Dwoódcy ,Bellona 2006.

Normanowie...Kogo z nas nie fascynowali ci bezwzględni wojownicy którzy potrafili opanowywać sprawnie tak odległe od ich ojczyzny kraje.

Rozdziały:
Kiedy Wschód spotyka Zachód
Łasica z Normandii
Bziantyjski Lis
Roland kontra Achilles
Wojna o diadem
Sic transit Terror mundi
Wzajemne waśnie i wspólny upadek
zapowiadają ciekawą 300 stronicową lekturę :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Odkurzam temat (tak w ogóle to przydałoby się trochę porządku w tym dziale - trochę wątków się powtarza i warto by je poscalać, niektóre pojedyncze tematy są martwe...)
Gorąco polecam dwie ksiązki, które kupiłem sobie niedawno:
1. W. Biernacki, Biała Góra 1620. Chyba pierwsza w Polsce monografia walk podczas wojny trzydziestoletniej. Wprawdzie tylko pierwszego jej etapu, ale za to dokładnie. Dużo map i ilustracji (w większości udanych), żywy język. W pierwszej części mamy też dokładny opis ówczesnej taktyki (ta część jest nieco chaotyczna, ale merytorycznie bardzo ciekawa).
2. J.W.Gdański, Zapomniani żołnierze Hitlera. Monografia formacji zbrojnych tworzonych przez Niemców z obywateli ZSRR. Bardzo dobra merytorycznie i edytorsko. W aneksach mamy spis wszystkich(!) cudzoziemskich oddziałów oraz biogramy dowódców. Takiej książki szukałem od dawna.
Awatar użytkownika
Przemysław
Adjudant
Posty: 202
Rejestracja: sobota, 9 grudnia 2006, 20:11
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Przemysław »

Czytałem ostatnio E. Showaltera "Tannenberg 1914. Zderzenie Imperiów" i mam mieszane uczucia. Po lekturze trudno wyrobić sobie obraz operacji. Dominuje chaos. Przyznam, że znacznie klarowniej sytuację zarysował Piotr Szlanta w "Tannenberg 1914" w serii Historyczne Bitwy. Może to zasługa lepszych map. W każdym razie dopiero połączenie lektury obu prac dało mi możność oglądu całości operacji, anie odrębnych bojów. U Showaltera mapy są słabe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Przemysław, łącznie zmieniany 2 razy.
Ceterum censeo Muscovia esse delendam
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Czy dobrze zrozumiałem, Przemysławie, że uważasz mapki w Historycznych Bitwach za dobre? Byłbyś chyba pierwszą znaną mi osobą, prezentującą podobny pogląd (mówię rzecz jasna o najnowszych tomikach).
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Albinos
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 29 września 2006, 15:13
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Albinos »

To jak już mówimy o tym autorze to polecam "Patton i Rommel" jegoż autorstwa. Książka w interesujący sposób prezentuje sylwetki obu panów, jednak robi to przez porównanie ich wojskowej kariery. Od czasów kiedy wstąpili do wojska aż po smutny koniec obu panów. Nie jest to co prawda jakaś szczególnie pokaźna lektura, trochę ponad 300 stron, ale na pewno na ludzi zainteresowanych tematem pozycja warta zakupienia.

"Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu"
Zakupiłem sobie ową książeczkę jakiś czas temu i muszę przyznać, że literacko nie ma nic do zarzucenia. Ciekawy sposób pisania, ciężko się znudzić. Ciekaw jednak jestem opinii specjalistów w temacie, czy książka ta jest istotnie pozycją wartościową, czy raczej traktować ją jako zbiór najważniejszych faktów na dany temat. Spotkałem się z opinią, że jest to zwyczajnie zlepek kilku innych pozycji.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Albinos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Człowiek człowiekowi człowiekiem, co jest znacznie groźniejsze, niż gdyby był wilkiem, wilk bowiem nie bywa nigdy uzbrojony w bomby czy karabiny".
Stefan Kisielewski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”