Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ktoś na forum pytał o Strategmatę Frontinusa, czy została wydana i jak to z tym jest. Zapytałem braci w wierze i z tego co piszą to została wydana i teraz też można ją dostac, szczegóły:

http://www.csto.cal.pl/forum/viewtopic.php?t=1519
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Na pierwszy rzut oka w tych postach chodzi o Poliajnosa , którego wykorzystywalismy w dyskusji a Zece chodziło o Frontinusa. Tytuł pozycji ten sam :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Uhum, takie to sprytne :)

To przepraszam, za pomyłkę, ale może i tak się komuś przyda.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
M.Y.
Sergent
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 11 maja 2006, 00:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: M.Y. »

Co do
http://cgsc.cdm.oclc.org/cdm4/search.php

polecam:
OPERATIONAL ART AND THE 1813
CAMPAIGN IN GERMANY

Autor analizuje istnienie elementów nowoczesnej sztuki operacyjnej na pocz XIX w. Na tapetę wzięto plan aliantów z 1813 i jego wykonanie.

Na początku dostajemy trochę informacji o sztuce wojennej i organizacji armii aliantów przed 1813, ich porażkach, (mniej lub bardziej) udanych reformach.

Następnie mamy przedstawione działania wojenne w 1813 (głównie kampanię jesienną) i powody, dla których różniły się one (zdaniem autora) od wcześniejszych kampanii prowadzonych przez sprzymierzonych.

Jako, że nie jestem ekspertem w temacie, dla mnie lektura była pouczająca :)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

M.Y. pisze:polecam:
OPERATIONAL ART AND THE 1813 CAMPAIGN IN GERMANY
http://cgsc.cdm.oclc.org/cdm4/item_view ... 837&REC=14

---

Tarnished eagle; Napoleon's winter campaign in Poland, December 1806 through February 1807 :!:

http://cgsc.cdm.oclc.org/cdm4/item_view ... R=93&REC=1

---

Iberian leech: Napoleon’s counterinsurgency operations in the peninsular, 1807-1810

http://cgsc.cdm.oclc.org/cgi-bin/showfi ... ISOPTR=353
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Właśnie zacząłem sobie czytać "Imperium na krawędzi upadku - najazd cymbrów i Teutonów" Roberta Rochali.
Faaajne... :!:
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Darth Stalin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Kupiłem właśnie Caeasar's Legion Stephena Dando-Collinsa. To pierwsza część cyklu o słynnych legionach rzymskich. Niniejszy tom opowiada o X Legio, który Anglosasi z lubością przyrównują do Starej Gwardii Cesarza. Australijski autor opisuje wszystkie starcia X Legionu, możemy przeczytać o losach legionu od stworzenia w Hiszpanii aż po ostatnie walki w VII wieku naszej ery.
Czyta sie bardzo przyjemnie, autor często i gęsto częstuje nas anegdotami wybranymi z dzieł Cezara lub historyków. Denerwuje tylko stosowanie współczesnych rank i nazw jednostek - poza tym bardzo przyjemna i rozrywkowa lektura.
Gdy kupie następne tomy też coś o nich napiszę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez kadrinazi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Żeby nie było wątpliwości, dodam, że kupiłem w oryginale - trudno dostać inną w Glasgow :) Konwencja drażniąca, ale mimo to książkę naprawdę fajnie się czyta. Przyznam nawet, że lubię taki typ pisania :) podobnie (tylko bez wprowadzania współczesnych określeń) pisze Adrian Goldsworthy - jego książki o Rzymie i Kartaginie także warto przeczytać, o ile pamiętam coś wyszło w Polsce.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez kadrinazi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemysław
Adjudant
Posty: 202
Rejestracja: sobota, 9 grudnia 2006, 20:11
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Przemysław »

Właśnie skończyłem czytać "Wojnę galicyjską" Juliusza Batora, o I wojnie światowej w Galicji 1914-1915. Praca pisana z pozycji patrioty ck., ale bardzo interesująca. Solidny opis kampanii, wodrębniona obrona Przemyśla, organizacja armii austro-węgierskiej w aneksach i biogramy głównych dowódców. Książka łamie stereotyp Szwejka i rozlazłej armii ck. trzymającej front tylko dzięki Niemcom. Liczne mapy, choc dosyć ogólne pozwalają na prześledzenie zmian frontu. Polecam.
Ceterum censeo Muscovia esse delendam
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Niedługo ma się ukazać biografia Cara Aleksandra Igo :!:

http://www.amber.sm.pl/ksiazka.php?indeks=007767
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Przemysław
Adjudant
Posty: 202
Rejestracja: sobota, 9 grudnia 2006, 20:11
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Przemysław »

Właśnie nabyłem "Wysadzić Rosję" Litwinienki i Felsztyńskiego. Moskale akurat ogłaszają, że otruł go wywiad brytyjski. Mogliby bardziej błysnąc inteligencją :lol:
Ceterum censeo Muscovia esse delendam
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

No cóż ja odświeżam sobie świetne wspomnienia "SZYBKIEGO HEINZA", polecam na marginesie pozycję Pana Ławrynowicza "Droga do Blitzkriegu", która świetnie uzupełnia okres powstawania niemieckiej broni pancernej opisanej we wspomnieniach Guderiana.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Bavarsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Ja też przeczytałem wspomnianą tutaj książkę P. Rochali o inwazji Cymbrów i Teutonów. Kupiłem ją z pewną taką nieśmiałością, ale nie żałuję. Rochala potrafi pisać bardzo arcyciekawie a przy tym merytorycznie. To rzadkie wśrod polskich autorów. Poza tym książka ma bardzo dobre jakościowo mapy i ilustracje. Tak więc z czystym sumieniem polecam!
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Szkoda tylko, że nie odróżnia republiki od cesarstwa, ale książka faktycznie ciekawa.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

"Niemieckie wojska pancerne na froncie wschodnim" Petera Tsourasa. Jest to zbiór wspomnień generała Erharda Rausa mający charakter szkoleniowy. Oprócz zawartości merytorycznej polecam przede wszystkim dlatego, że jest bardzo dobrze przetłumaczona przez pana Szkudlińskiego, który notabene tłumaczył także wspomnienia von Lucka w "Byłem dowódcą pancernym". I mapki są fajne :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”