Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Paweł Sulich »

Może Wydawca da się namówić na oddzielną publikację Raszyna, np. w Internecie, w formie samodzielnego artykułu?


A tymczasem, czy któryś z Kolegów czytał Cztery czerwcowe dni. Powieść o bitwie pod Waterloo Iaina Gale'a?
Kupiłem dziś w przydworcowej księgarni za całe 12 zł. Szukam wiedzy o bitwie w rozrywkowej formie. Czy zrozumiem jej przebieg z tej książki, czy wpierw lepiej przeczytać HB-ka, abym lepiej rozumiał fabułę? W temacie jestem kompletna noga (zaraz mnie na tym Forum rozszarpią :mrgreen: ).

http://www.konflikty.pl/recenzje/ksiazk ... iain-gale/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Z uwagi na naszego Napoleona w starym logo forum, to faktycznie wstyd nic nie wiedzieć Drogi Pawle! :D ;)

A serio, to HB-ek o Waterloo autorstwa Tomasza Malarskiego jest bardzo dobrze napisany, tak że polecam niezależnie od tej książki. Czy i na ile pomoże to nie wiem, bo jej nie czytałem, choć już jakiś czas temu pisali o niej u nas koledzy (wtedy kiedy się ukazała, a to już ładne parę lat będzie).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Fromhold »

Raleen pisze:Z uwagi na naszego Napoleona w starym logo forum, to faktycznie wstyd nic nie wiedzieć Drogi Pawle! :D ;)

A serio, to HB-ek o Waterloo autorstwa Tomasza Malarskiego jest bardzo dobrze napisany, tak że polecam niezależnie od tej książki. Czy i na ile pomoże to nie wiem, bo jej nie czytałem, choć już jakiś czas temu pisali o niej u nas koledzy (wtedy kiedy się ukazała, a to już ładne parę lat będzie).
HBek Waterloo to jeden z najlepszych tomikow tej serii. Z czystym sumieniem mozna polecic.
Jezeli ma to byc w formie rozrywkowej to polecam rowniez pracę Meysztowicza, Żelazny książę. Szalu merytorycznego nie ma ale fajnie sie czyta nie tylko zreszta o Waterloo.
Z powazniejszych rzeczy - Waterloo-niemieckie zwyciestwo. Po angielsku jest sporo ksiazek na temat tej bitwy.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: elahgabal »

Fromhold pisze:Z powazniejszych rzeczy - Waterloo-niemieckie zwyciestwo.
Dyć to jest taka lekko zmodyfikowana książka telefoniczna --> a przynajmniej tak się to to czyta ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: AWu »

Była jeszcze swego czasu chwalone Mount St Jean z Infortu.


Ale po rekomendacji Fromholda wyposażę się w HBka.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Fromhold »

AWu pisze: Ale po rekomendacji Fromholda wyposażę się w HBka.
Cofam wszystkie swoje rekomendacje na temat literatury o Waterloo ...
Lepiej poczytać o Ulm, Austerlitz, Jenie, Frydlandzie, Eckmuhl, Wagram czy nawet Dreźnie :lol:
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Santa
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 12:45
Been thanked: 4 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Santa »

A tymczasem, czy któryś z Kolegów czytał Cztery czerwcowe dni. Powieść o bitwie pod Waterloo Iaina Gale'a?
Ja czytałem, kupiłem sobie kiedyś, w ramach książki do pociągu. I szybko się pozbyłem. Jest to niezwykle stronniczy obraz bitwy pod Waterloo, gdzie Napoleon jest szalony, Ney dość głupi, za to angielscy bohaterowie jak zwykle wspaniali. Jeśli nie czytałeś nic o bitwie, to daruj sobie. Rzecz przydatna tylko dla analizy angielskiej propagandy, która wg niektórych do dziś święci tryumfy.

HB-ek Malarskiego swego czasu zdawał się niezły, teraz im więcej czytam o bitwie tym więcej widzę wad. Książka powiela kilka mitów i praktycznie w ogóle nie korzysta z literatury francuskiej. Oczywiście ułatwia ogólną orientację w temacie. Podobnie jest z Rogackim, aczkolwiek nieco w drugą stronę (profrancuską), aczkolwiek sili się on czasem na obiektywizm. Pruski punkt widzenia prezentuje z kolei Hofschroer, przy czym podobnie jak Anglicy zupełnie ignoruje on francuski punkt widzenia. Niezwykle mnie rozbawił wieloma niekonsekwencjami i oceną działań swoich rodaków (Blucher zajął dobre pozycje pod Ligny i świetnie się bronił, natomiast dojście Prusaków pod Waterloo opóźnił o kilka godzin pożar jednego młyna). Baboli w tej pracy jest zresztą więcej, co nie znaczy, że jest bezwartościowa. Opis działań wojsk pruskich bardzo ciekawy, aczkolwiek trzeba czytać bardzo uważnie i podchodzić z dużą dozą krytycyzmu.
Dyć to jest taka lekko zmodyfikowana książka telefoniczna --> a przynajmniej tak się to to czyta
Wydaje mi się, że aż tak źle nie jest, a przynajmniej mi się całkiem niezgorzej czytało (w sensie stylu autora).
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 343
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 28 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: gocho »

Coś dla miłośników średniowiecza, Hiszpanii i słodyczy ;)

Media Aeva Dulcia
U schyłku wieków średnich daje się zauważyć istotna zmiana w podejściu do spożywania konfitur, owoców kandyzowanych, nugatów i wszelkiego rodzaju draży, uznawanych dotąd za produkty aptekarskie. Zdaniem włoskiego lekarza Maino de Maineri, żyjącego na przełomie XIII i XIV w., słodkie lekarstwa były już wówczas nadużywane przez ludzi zdrowych, którzy przyjmowali je nie z potrzeby terapeutycznej, lecz czystego łakomstwa. Proces ten zainicjowany został w kręgu cywilizacji muzułmańskiej, a następnie przejęty przez kraje kultury łacińskiego Zachodu. Jednym z nich była Korona Aragonii, z dominującym pierwiastkiem katalońskim.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Darth Stalin »

Na Allegro pojawiło się kilka egzemplarzy "Starożytnych bitew morskich" tudzież "Tajemnic starożytnej żeglugi" profesora Łoposzki, jeśli ktoś jeszcze ich nie ma w swoich zbiorach:
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... -3-ce-0904
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Darth Stalin »

A poza tym udało mi się całkiem przyzwoicie nabyć "Kryzys III wieku w zachodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego" profesora Kotuli :D :ugeek:
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klub interesującej książki

Post autor: cdc9 »

Pytanie do znawców.
Właśnie wyszedł nowy HB pt. Pomorze 1945. Czy ktoś już czytał? Czy warto kupić?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leliwa »

romanrozynski pisze:Swego czas gdzieś indziej D. S. pytał:
czy warto brać te książki Spieralskiego: "Kampania obertyńska 1531" i "Awantury mołdawskie"?
Zdaje się że ze względu na bana tam nie odpowiedziałem.
Tak więc nie wiem jak Awantury ale Kampania to prawdziwa perełka - widać duży wkład własny Autora, szczególnie podkreślić trzeba znakomite aneksy z tabelami przedstawiającymi skład osobowy pieszych i nazwiska towarzyszy z liczebnością ich pocztów konnych.
Zasadniczo jeśli chodzi o Obertyn to podstawa, a książki Plewczyńskiego po nabyciu tej pracy najlepiej się pozbyć i zapomnieć o czym jest, bo oprócz autorskich błędów Plewczyński nic nie wnosi do tematu.
Potwierdzam. Znakomita rzecz. Wszystko co dobre w HB-ku "Obertyn 1531" pochodzi z tej pracy np. Lista chorągwi z analizą ich uzbrojenia, z tym że Spieralski zrobił to bardziej szczegółowo. Spieralski też napisał biografię Jana Tarnowskiego wydaną w 1977 roku.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leliwa »

Strategos pisze:J. H. Gill 1809 "Grom nad Dunajem" Tom I, Wydawnictwo Napoleon V

http://napoleonv.pl/opis/6180472/1809-g ... tom-i.html

Wspaniale wydana, arcyciekawa książka. No i prima facie widać (lubię poświecić dużo czasu w księgarni na wstępne zapoznanie z tytułem zanim dokonam zakupu), że doskonale i fachowo tłumaczona przez "Naszego Człowieka" - Clowna :) .

PS. Muszę poszukać zaginionej podczas przeprowadzki gry dotyczącej finału operacji (kupionej jeszcze w sklepie "U Izy" w Warszawie w dawnych czasach). Wciąż jeszcze są na to szanse, gra nie jest może wybitna, ale motywacja mi się właśnie zwiększyła.

http://boardgamegeek.com/boardgame/9663/napoleon-danube
To gra w systemie Zuckera. Ja mam w posiadaniu Drezno 1813 tego samego autora jako uzupełnienie do Four Lost Battles i Napoleon at Leipzig
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Strategos »

I/
James Holland "Niszczyciele Zapór, nalot na zapory, 1943 rok", przełożył Karol Grzelak, Wydawnictwo Astra, 2014

http://www.wydawnictwoastra.pl/niszczyciele-zapor.html

Lektura obowiązkowa dla tych którzy zamówili grę Enemy Coast Ahead: The Dambuster Raid ze stajni GMT.

Zacne wydawnictwo, wydanie chyba nie różni się od oryginału, zachowano mapy, fotografie i index (człowiek się robi dziwnie strachliwy ostatnio).


II/
Autor nie wymaga rekomendacji:

Jakub Polit "Pod Wiatr, Czang Kaj-Szek, 1887-1975", Wydawnictwo Arkana, 2008, 780 stron!
po bardzo atrakcyjnej cenie:

http://odk.pl/pod-wiatr-czang-kaj-szek- ... 24510.html
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Teufel »

http://www.wydawnictwoastra.pl/lancaste ... kowie.html

Czy ktoś czytał tę pozycję? Jest to bardziej opis polityczny, czy sama wojna jest dobrze przedstawiony?
Swoją drogą wydawnictwo jest anglocentryczne, wydali też brytyjski punkt widzenia na Wojsko Polskie w DWS:
http://www.ospreypublishing.com/store/N ... 1846033650
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”