Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
mikolajdrew
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 15 października 2012, 19:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klub interesującej książki

Post autor: mikolajdrew »

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zdecydowanie odmienił moje życie. Od przeczytania tej książki zaczeła się moja przygoda z historią wszelaką i wszystkim co się z nią związane...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Na mnie też zrobiła wrażenie swego czasu, chyba w liceum to było pod koniec. Drugą książką-lekturą dot. tego okresu, chociaż nieobowiązkową (przez co jakoś czytałem z większym przekonaniem ;)), były "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Match »

Mógłby ktoś polecić mi coś o Powstaniu Styczniowym?
Nie tyle o aspekcie militarnym, co raczej dyplomatyczno-politycznym i rozgrywkach w Rządzie Tymczasowym.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Fromhold »

Match pisze:Mógłby ktoś polecić mi coś o Powstaniu Styczniowym?
Nie tyle o aspekcie militarnym, co raczej dyplomatyczno-politycznym i rozgrywkach w Rządzie Tymczasowym.
Stefan Kieniewicz, Powstanie styczniowe.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Posty: 717
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 18:54
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Albert Warszawa »

Wyszedł "pomocnik historyczny" Polityki o powstaniu styczniowym i jest tam znacznie więcej o otoczce, niż o działaniach militarnych.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Match »

Dziękuję, Kieniewicza zamówiłem, a "Pomocnik..." już czytam.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Paweł Sulich »

W czasopiśmie Kwarta pojawił się tekst Adama Kwapińskiego pt.: Historia na planszy. Ktoś czytał? Czy dotyczy naszego hobby?

http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/w ... resci.html
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Posty: 717
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 18:54
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Albert Warszawa »

Chwila z Googlem zdaje się potwierdzać te przypuszczenia ;) Facet ewidentnie zajmuje się planszówkami.
Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Staff Sergeant
Posty: 216
Rejestracja: piątek, 30 listopada 2012, 15:52
Lokalizacja: Warszawa/Loos

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Ostatnio jedna moja koleżanka zapałała miłością do historii, a szczególnie do jej aspektu politycznego i spytała się czy nie znam dobrych, beletrystycznych/popularnonaukowych książek o epoce Jana III Sobieskiego. To nie moja epoka, więc może ktoś z Was ma coś ciekawego do zaproponowania :)
"Gassed last night, and gassed the night before
Going to get gassed tonight;
If we never get gassed anymore.
When we're gassed, were sick as we can be
For Phosgene and Mustard Gas is much too much for me."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: elahgabal »

"Pan Wołodyjowski" odpada? ;)
Sobieski był wtedy jeszcze hetmanem :D
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Staff Sergeant
Posty: 216
Rejestracja: piątek, 30 listopada 2012, 15:52
Lokalizacja: Warszawa/Loos

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Na to sam bym wpadł, więc ta kandydatura odpada :lol:
"Gassed last night, and gassed the night before
Going to get gassed tonight;
If we never get gassed anymore.
When we're gassed, were sick as we can be
For Phosgene and Mustard Gas is much too much for me."
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Paweł Sulich »

Match pisze:Mógłby ktoś polecić mi coś o Powstaniu Styczniowym?
Nie tyle o aspekcie militarnym, co raczej dyplomatyczno-politycznym i rozgrywkach w Rządzie Tymczasowym.
Niewielką część z tego co poniżej czytałem, ale się wypowiem :D
Fromhold pisze:Stefan Kieniewicz, Powstanie styczniowe.
Tu można mówić nawet o trzech książkach autora o tym tytule ;)

Zupełnie początkującemu polecałbym zeszyt Powstanie Styczniowe prof. Stefana Kieniewicza w zacnej serii "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego". Około 80 stron, bogato ilustrowany - w sam raz na początek, łatwo zdobyć na aukcjach i w lokalnych bibliotekach. Profesor jest też autorem "styczniowej" części książki Trzy powstania narodowe, napisanej wspólnie z Andrzejem Zahorskim (powstanie kościuszkowskie) i Władysławem Zajewskim (powstanie listopadowe). To kilkakrotnie wznawiana dobra książka popularno-naukowa, czytałem ją jeszcze w liceum.
Wreszcie opus magnum profesora Kieniewicza, czyli 800-stronicowa synteza Powstanie styczniowe, wznowiona nie tak dawno temu przez PWN w serii Klasyka Polskiej Historiografii, ją miał na pewno Fromhold na myśli:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7397/p ... niowe.html

O Rządzie Narodowym polecam książki prof. Franciszki Ramotowskiej:
http://www.dig.pl/index.php?s=karta&id=58
http://www.dig.pl/index.php?s=karta&id=98

tej autorki jest też:
Rząd Narodowy Polski w latach 1863-1864 : (skład, organizacja, kancelaria); Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Zakład Naukowo-Badawczy Archiwistyki, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie; Warszawa ; Łódź : Państwowe Wydaw. Naukowe, 1978; 422 s., [48] s. tabl.

Co może interesować i innych Forumowiczów, czyli bitwy Powstania:
od strony militarnej wypada zaczynać poszukiwania zaglądając do Stanisława Zielińskiego Bitew i potyczek 1863-1864 wydanych w Rapperswilu w 1913 roku. Książka zestawia chyba ponad 1000 starć i do dziś pozostaje niezastąpiona. Z tego co pamiętam, materiały, na których oparł się autor, w okresie międzywojennym trafiły do Polski i spłonęły podczas II wojny światowej, a że były wśród nich liczne rękopisy, to zostały one bezpowrotnie stracone. Wydano reprint tego dzieła, jest ono też dostępne online w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Od strony militarnej można też wymienić przykładowo książkę Eligiusza Kozłowskiego Od Węgrowa do Opatowa, 3.II.1863 - 21.II.1864 : wybrane bitwy z powstania styczniowego; Warszawa, Wydawnictwo MON, 1962. Książka na 260 str. omawia następujące bitwy: Węgrów 3 II 1863, Miechów 17 II 1863, Nowa Wieś 26 IV 1863, Kobylanka 1 i 6 V 1863, Ignacew 9 VI 1863, Kleczew 10 VI 1863, Chruślina 4 VIII 1863, Żyrzyn 8 VIII 1863, Fajsławice (Dorohucza) 24 VIII 1863, Lubienia i Iłża 17 I 1864, Opatów 21 II 1864.

Podczas jednego z odcinków "Było nie minęło" prowadzący Adam Sikorski polecał książkę:
http://www.wydawnictwo.umcs.eu/perl/ksi ... ZCZEGOLY=1

A ostatnio w serii "Historyczne Bitwy" Bellony wyszła:
http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6089

Z rocznicowych czasopism jest jeszcze styczniowy numer Mówią Wieki:
http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=biezacy

i Uważam Rze Historia:
http://www.historia.uwazamrze.pl/temat/855439.html
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: romanrozynski »

Mam przyjemność poinformować, że moja książka jest już w ofercie wydawnictwa
http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa- ... -1649.html
Od strony militarnej można też wymienić przykładowo książkę Eligiusza Kozłowskiego Od Węgrowa do Opatowa
jeśli mówimy o militarnych aspektach powstania styczniowego to koniecznie należy jeszscze wspomnieć o :
S. Zieliński, Bitwy i potyczki ..., (jest już w bibliotekach cyfrowych) i tam opis ok. 1000 starć
Chindit
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: środa, 30 stycznia 2013, 22:26

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Chindit »

:shock: Gratulacje! Interesujący temat.

Czytam sobie ''Enigmę'' Pana Marka Grajka. Delicje! Raczej unikałem tematów typu wywiad i ruch oporu, ale ta pozycja mnie urzekła. Wspaniale się czyta.
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Klub interesującej książki

Post autor: dixie75 »

Chindit pisze: Czytam sobie ''Enigmę'' Pana Marka Grajka. Delicje! Raczej unikałem tematów typu wywiad i ruch oporu, ale ta pozycja mnie urzekła. Wspaniale się czyta.
Mnie także :)
Skoro tak, to powinna się spodobać Tobie dwutomowa praca naukowa "Zanim złamano Enigmę" Grzegorza Nowika.
Mimo, że naukowa (tony przypisów i dygresji!), to napisana tak żywym i przejrzystym językiem, że aż prosi się o przerobienie na scenariusz przy którym klimat "Stawki..." wypadłby conajmniej smętnie. :twisted: Taki "1920" i "WiM" to popłuczyny, w dodatku, jak się okazało, po części kłamliwe.
Sam wstęp, czyli zarys historii kryptologii i kryptografii (wreszcie ktoś wytłumaczył różnice) i przegląd tematu z PWS wart jest poszerzenia w osobnej publikacji.
Co prawda wiedziałem, coś niecoś w tym temacie, ale po przeczytaniu tej pozycji opartej o "twarde papiery" wszelkie dywagacje o cudzie nad Wisłą, kto, co, komu, dlaczego itd, stały się conajmniej zabawne... Owszem, cud był, a jaki, to zrozumiałem po przeczytaniu, do czego gorąco zachęcam.

PS. Autor był konsultantem do "1920", ale gdy wygrała "wizja reżysera" wycofał się z tej farsy. Wg mnie słusznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”