Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Been thanked: 7 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leo »

Albert Warszawa pisze:
Raleen pisze:A ja Ci zwrócę uwagę Albercie na nową pozycję o Wołyniu, która powinna Cię zainteresować (wszak sporo kiedyś o tym pisałeś na forum):

http://www.rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=karta&id=448
Dzięki, to nie pierwsza książka tego autora na ten temat. W ogóle a naszym rynku jest coraz więcej literatury o tym. Cieszy fakt, że choć to temat dla wielu niewygodny, przebija się na rynku i w mediach. Za niecały rok będzie 70. rocznica "krwawej niedzieli", wówczas spodziewam się wysypu publikacji i programów. Warto się interesować tym nieomawianym w szkołach tematem.
Ja omawiam to ze swoimi uczniami. Całą lekcję poświęcam na konflikt polsko-ukraiński (1943-47). Oglądamy zdjęcia, czytamy teksty źródłowe.
Uczniowie są bardzo zainteresowani.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa »

Leo pisze:
Albert Warszawa pisze:
Raleen pisze:A ja Ci zwrócę uwagę Albercie na nową pozycję o Wołyniu, która powinna Cię zainteresować (wszak sporo kiedyś o tym pisałeś na forum):

http://www.rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=karta&id=448
Dzięki, to nie pierwsza książka tego autora na ten temat. W ogóle a naszym rynku jest coraz więcej literatury o tym. Cieszy fakt, że choć to temat dla wielu niewygodny, przebija się na rynku i w mediach. Za niecały rok będzie 70. rocznica "krwawej niedzieli", wówczas spodziewam się wysypu publikacji i programów. Warto się interesować tym nieomawianym w szkołach tematem.
Ja omawiam to ze swoimi uczniami. Całą lekcję poświęcam na konflikt polsko-ukraiński (1943-47). Oglądamy zdjęcia, czytamy teksty źródłowe.
Uczniowie są bardzo zainteresowani.
No i brawo dla Ciebie, ale w podręcznikach, o ile mi wiadomo, nie ma o tym nadal ani słowa? Ja sam dowiedziałem się o tym ludobójstwie (bo tak należy to nazywać) kilka lat temu i chwyciło mnie to za serce, więc trochę poczytałem na ten temat i podzieliłem się tym tutaj, na forum: http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=18&t=6963

Nawiasem mówiąc ja bym rozszerzył okres na 1939-1947, bo zaczęło się już we wrześniu 1939 mordowaniem małych grupek i samotnych polskich żołnierzy, leśników i innych pojedynczych osób. Później stopniowo było coraz gorzej, w 1942 r. wymordowano pierwszą wieś, w lecie 1943 r. apogeum, potem też koszmarnie, ale stopniowo wygasało pod koniec wojny i po niej. Oczywiście trzeba wspomnieć o polityce wobec Ukraińców w II RP, która nie była może polityką miłości, niekórzy nawet wspominają o rzekomych trzydziestukilku ofiarach śmiertelnych (inni zaprzeczają i twierdzą, że nie było ani jednej), ale oczywiście to nie może nawet w najmniejszym stopniu usprawiedliwiać bestialstwa OUN-UPA i SS Galizien. Nie można zapominać też, że chodziło nie tylko o Wołyń, ale o w sumie teren 4 przedwojennych województw. A jaką liczbę zamordowanych podajesz? Bo szacunki są różne, nawet do 200 tys.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel

Mam osobną lekcję o mniejszościach narodowych w II RP. Tam oczywiście omawiamy kwestię ukraińską.
Co do ilości ofiar to obecnie najczęściej podaje się ok. 60 tys. na samym Wołyniu i ponad 100 tys. globalnie (po stronie polskiej). I takie liczby podaję, choć oczywiście z zastrzeżeniem jak bardzo są to dane nieprecyzyjne. Mówię też sporo o polityce Niemiec i sowietów wobec tego konfliktu.

A co od podręczników - to od kilku lat w każdym, który widziałem (a widziałem ich sporo) jest przynajmniej wzmianka na ten temat.
Janio
Caporal-Fourrier

Post autor: Janio »

A co byście polecili do czytania w temacie konfliktu polsko-ukraińskiego na początek? Chciałbym trochę poczytać. Motyka z Wydawnictwa Literackiego? Z kolei Albert wspomina że łagodnie traktuje Ukraińców.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel

Ks. Isakowicz-Zalewski pisze na ten temat ciekawie, ale bardzo emocjonalnie. Nie jest też zawodowym historykiem. Ale na początek - czemu nie.
Ja wolę historię "sine ira et studio". Pisaną przez ekspertów i ukazującą konflikt z różnych perspektyw. A tak pisze G.Motyka (choć wiem, że Albert za nim nie przepada).
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa »

Za moich czasów nie było o tym w podręcznikach ani zdania, o ile dobrze pamiętam. Ciekaw jestem co pisze się obecnie, ale pewnie, jak znam życie, jest to mocno złagodzona wersja w stosunku do prawdy. Bo ten temat jest przecież taki niewygodny w dzisiejszej polityce...

Do Motyki całkowicie nie zniechęcam, warto przeczytać, po prostu trzeba brać poprawkę na to, że facet na swój sposób usprawiedliwia Ukraińców i różnymi słownymi sztuczkami i niedopowiedzeniami nieco rozmywa problem. Ale poza tym to dość solidne opracowania i właściwie każdy, kto interesuje się tymi sprawami powinien się z nimi zapoznać i porównać z tym co piszą o tym "pasjonaci", niedoszłe ofiary i krewni ofiar w swoich książkach. Każda strona ma swoje zalety - Motyka jest naukowcem, a osoby emocjonalnie związane ze sprawą piszą jak dokładnie było i nie owijają w bawełnę.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 707 times
Been thanked: 405 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 707 times
Been thanked: 405 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Kadrinazi się nic nie chwali, a tu proszę:

http://napoleonv.pl/opis/3533611/studia ... -1635.html

Gratulacje Michale!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

To się raczej nie nadaje do 'klubu interesującej książki' bo jest jeszcze w rozsypce na moim komputerze, a i tak będzie to raczej lektura dla maniaków ;)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

He he, a ja jako jeden z tych maniaków piszę się na tę książkę. Zawsze to lepiej mieć to na papierze i poparte komentarzem niż rozproszone na dysku i w sieci.A i niespodzianek też się tam spodziewam ;) . W każdym razie ponownie gratuluję Michale!
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Kontakt:

A niespodzianki będą. Dzisiaj myszkując w sieci znalazłem pewną szwedzką pracę której długo poszukiwałem, będzie jak znalazł.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Has thanked: 291 times
Been thanked: 124 times
Kontakt:

Post autor: Telamon »

Winszuję wydania (w niedalekiej przyszłości) własnej książki, zwłaszcza iż jest to zbiór materiałów (które lubię, aczkolwiek tego nie kupię z racji okresu ;) ).
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Been thanked: 1 time

Post autor: Pablo »

Zapowiada się bardzo interesująca, mam nadzieję, że znajdzie się tam trochę miejsca na jakieś ciekawe ODB. 8-)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Kontakt:

Mhm, jeden czy dwa na pewno ;)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Jarek
Général de Division Commandant de place