Bitwa pod Talavera de la Reyna (P. Gawron, Inforteditions)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Bitwa pod Talavera de la Reyna (P. Gawron, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Autorem recenzji jest Raleen.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 stycznia 2011, 21:30 przez Raleen, łącznie zmieniany 3 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Ciekawi mnie własnie ta armia hiszpańska, jaki przedstawiała poziom i lczebność, bo jedyne co mi się kojarzy z armią Kastylii tych czasów to sierżant Garcia z "Zorro" ;) Czy istniała jakas stała armia profrancuska złożona z Hiszpanów, gdy tron objął brat Napoleona?

Mała uwaga, to nie jest seria HB-Historycznych Bitew, chyba należy zmienić to w tytule tematu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, o ja niezdarny :oops: dobrze, że zwróciłeś uwagę na tą serię.

Z tego co czytałem nie bardzo istniałą profrancuska armia, za to była grupa obywateli popierająca Józefa Bonaparte. Co ciekawe, pod koniec wojny, gdy ostatecznie Francuzów wygnano i przyszli Anglicy, Hiszpanie docenili jednak Józeka i spora częsc społeczeństwa zatęskniła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Ciekawa recenzja. Podoba mi sie podejscie autora do zrodel.

Teuflu mam tylko to:
Armia Hiszpanska nie brala udzialu w rewoltach maja 1808. Mam kilka rysunkow kawalerii i piechoty hiszpanskiej z jakiejs ksiazki - zaraz wytne i wstawie.

Dragon 1805:
Obrazek
Grenadier na koniu 1808 :
Obrazek
Dragon 1808:
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Dzieki Słowik. Początek XIX wieku to okres rewolt w hiszpańskim nowym świecie. Wiecie coś więcej o tych konfliktach, zapewne miały charakter walk partyzanckich. Ciekawe jaką armią rozporządzali Hiszpanie na tak ogromnych obszarach (od San Francisco do Ziemi Ognistej), w końcu to pare milionów km kwadratowych.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Teufel pisze:Dzieki Słowik. Początek XIX wieku to okres rewolt w hiszpańskim nowym świecie. Wiecie coś więcej o tych konfliktach, zapewne miały charakter walk partyzanckich. Ciekawe jaką armią rozporządzali Hiszpanie na tak ogromnych obszarach (od San Francisco do Ziemi Ognistej), w końcu to pare milionów km kwadratowych.
To chyba nie były duże wojska np. w bitwie pod Boyaca (27.08.1819) Hiszpanie mieli niecałe 3 tysiące, a pod Carabobo (24.06.1821) trochę ponad 4 tysiące.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Teufel pisze:Ciekawi mnie własnie ta armia hiszpańska, jaki przedstawiała poziom i lczebność, bo jedyne co mi się kojarzy z armią Kastylii tych czasów to sierżant Garcia z "Zorro" ;) Czy istniała jakas stała armia profrancuska złożona z Hiszpanów, gdy tron objął brat Napoleona?

Mała uwaga, to nie jest seria HB-Historycznych Bitew, chyba należy zmienić to w tytule tematu.
W kampanii rosyjskiej z tego co pamiętam brał udział pułk hiszpański i saperzy, natomiast ciekawi mnie całe OdB profrancuskich wojsk hiszpańskich i portugalskich(bo takie też były)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Wyszła książka jakiś czas temu o nie-francuskich oddziałach w armiach Napoleona. Tam znajdziesz wszystko.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Przemo
Sergent
Posty: 105
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 20:24
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Post autor: Przemo »

Nico pisze:Wyszła książka jakiś czas temu o nie-francuskich oddziałach w armiach Napoleona. Tam znajdziesz wszystko.
Konkretnie:
Guy C. Dempsey "U boku Napoleona. Jednostki cudzoziemskie w armii francuskiej w czasach Konsulatu i Cesarstwa 1799-1814" Wydawnictwo Ksiązka i Wiedza.
Do kupienia np. w Merlinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”