[Film] Co mogą martwi jeńcy - Jeńcy zapomnianej wojny

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Szyderca
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 21 października 2008, 11:42
Lokalizacja: ty mieszkasz?
Kontakt:

[Film] Co mogą martwi jeńcy - Jeńcy zapomnianej wojny

Post autor: Szyderca »

Zapowiada się ciekawy film. Tylko pora emisji stosowna do nowych władz TVP (pięćdziesiąt minut po północy). Krótki wywiad z reżyserką filmu tutaj.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Post autor: Dżenesh »

Dzisiaj była gościem tego tzw. oszołoma Sakiewicza w Trójce. Pora taka bo to zagraża zdrowiu i moralności dzieci :crazy: (czy jakoś tak :? ). Faktyczny powód to pewnie taki, że raczej zagraża polityce miłości Ukochanego Przywódcy jaką prowadzi wobec Rosji :>
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

O tak, straszne czasy nadeszły! Nie to, co pod rządami Miłościwie Nam Panującego Poprzednika. Wtedy byliśmy o krok od wspólnego z Gruzją ataku na Rosję i jak by dobrze poszło, to byśmy już moczyli nasze sztandary w Pacyfiku. Teraz, jako kondominium możemy już tylko marzyć o takiej chwale.

Dramat, Panie, dramat!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

A może ktoś nagrać ?
Awatar użytkownika
Szyderca
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 21 października 2008, 11:42
Lokalizacja: ty mieszkasz?
Kontakt:

Post autor: Szyderca »

Dżenesh:
Rzeczywiście o filmie dowiedziałem się z audycji prowadzonej przez Sakiewicza, ale jego gościem nie była Ferens (reżyserka filmu), a "reżyserzy filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas": Julita Świercz-Wieczyńska i Rafał Wieczyński oraz Robert Kaczmarek, reżyser, producent i scenarzysta filmów historycznych"*. Całość audycji do odsłuchania tutaj. Warto odsłuchać, bo Wieczyński (ko-producent Co mogą...) zdradza nieco szczegółów dotyczących realizacji tego dokumentu).

* Źródło

AWu:
Też liczę na Youtube.

Andy:
Nie wiem co jest bardziej żałosne: Twoja niechęć do byłego prezydenta czy nieznajomość geopolityki...
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Prawda jest taka, że kolejni "przywódcy" ścigają się o to kto wypadnie bardziej żenująco.

Podobnie zresztą jak kolejne władze TVP, które nieodmiennie najciekawsze dokumenty oraz filmy inne niż zabili go i uciekł lub ewentualnie moralizatorskie dramaty dają w porach przeznaczonych dla stróżów nocnych lub osób cierpiących na bezsenność.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Szyderca pisze:Andy:
Nie wiem co jest bardziej żałosne: Twoja niechęć do byłego prezydenta czy nieznajomość geopolityki...
Najbardziej żałosne jest bredzenie. Przeczytaj drugi post w tym wątku i od razu domyślisz się, co mam na myśli.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Post autor: Dżenesh »

Posłuchaj audycji i wtedy mów coś o bredzeniu.
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie politykujemy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Post autor: Dżenesh »

Ok. Ja już się przywołuję do porządku.

Szyderca: słuchałem audycji w pracy i widocznie mi umknęło.

Jak ktoś znajdzie w necie film niech wrzuci linka. Pora emisji jest wprost zabójcza :evil:
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Post autor: Monthion »

Patrzyłem na pierwszą stronę i nie widziałem tego tematu, przepraszam .....
Przypominam więc o filmie Anny Ferens znanej dotychczas głównie z dokumentu pt."Trzech kumpli" (współreżyserowanym z Ewą Stankiewicz). Premiera telewizyjna będzie dzisiaj w nocy (tzn. w tradycyjnych porach nadawania ciekawych dokumentów w TVP1) a dokładnie 17 września w piątek o godz. 0.50, niecierpliwi mogą obejrzeć, reszcie pozostaje czekać na powtórkę, lub piracką wersję na youtubie. Co do samego filmu to pozwolę sobie oddać głos lepszemu "zachęcaczowi":


"Zbrodnia na zamówienie.

Sprawa zaczęła się nieco ponad dwadzieścia lat temu, chociaż dotyczy wydarzeń sprzed lat dziewięćdziesięciu. Chodzi o jeńców rosyjskich po wojnie polsko-bolszewickiej, eksterminowanych jakoby przez Polaków.

Co ciekawe, sprawa została podniesiona dopiero na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych i pojawia się zawsze, gdy dyskutowana była zbrodnia katyńska i odpowiedzialność za nią.

Nawet ostatnio – w ramach ocieplenia polsko-rosyjskich stosunków – Władimir Putin przyznając, że polskich oficerów wymordowano na polecenie Stalina dodał, że nie należy przy tej okazji zapomnieć o 32 tysiącach rosyjskich jeńców, którzy zginęli na terenie Polski. Zdumieni specjaliści, zastanawiając się, skąd pojawiła się ta nie występująca nigdy wcześniej liczba, znaleźć potrafili tylko jedno wyjaśnienie: musiała być wyższa niż liczba zamordowanych oficerów polskich. Skąd jednak w ogóle wzięła się cała sprawa, skoro przez prawie sześćdziesiąt lat nikt nic na jej temat nie mówił?

Kiedy Michaił Gorbaczow zrozumiał, że będzie musiał ujawnić prawdę o zbrodni katyńskiej, zwrócił się do swoich specjalistów od propagandy, aby znaleźli (wymyślili) dla niej przeciwwagę ze strony polskiej.

O historii tej mówi niezwykle ciekawy film dokumentalny autorstwa Anny Ferens “Co mogą martwi jeńcy”, który TVP1 wyemituje 16 września o godz. 0.50 (a więc właściwie już 17 września). Jest precyzyjnym, a jednocześnie atrakcyjnym filmowo studium manipulacji na ogromną skalę. O nieistniejącej zbrodni uczą się rosyjskie dzieci w szkole, a rządowi publicyści i historycy opisują masowe rozstrzeliwania, których w ogóle nie było.

W rzeczywistości żołnierze rosyjscy przetrzymywani byli w obozach jenieckich zgodnie z konwencją genewską, otrzymywali racje żywnościowe równe racjom żołnierzy polskich i mieli zapewnioną opiekę lekarską. Oczywiście Polska była biednym, wyczerpanym po I wojnie światowej i wojnie z bolszewikami krajem, toteż i warunki w obozach nie były komfortowe. Trafiały się praktyki okradania więźniów, a także akty agresji wobec nich, ale były one ścigane przez władze i piętnowane przez polską prasę. Wielka śmiertelność w obozach była wynikiem chorób i szalejących wówczas epidemii tyfusu oraz grypy “hiszpanki”.

Dokumentując te sprawy, twórcy filmu przeszukali wszelkie źródła, m.in. trafili do archiwum Czerwonego Krzyża w Genewie, gdzie okazali się pierwszymi (!) czytającymi akta sprawy. Propagandziści rosyjscy nie przejmowali się zresztą zupełnie faktami. Kilka lat temu mieszana komisja polsko-rosyjskich historyków sporządziła opasły raport, który zadawał kłam insynuacjom na temat “polskiego Katynia”. Tylko, że strona rosyjska w ogóle się nim nie zainteresowała.

Kilka dni po tragedii smoleńskiej pojawił się w prasie rosyjskiej bardzo uczciwy artykuł opisujący manipulację związaną z jeńcami rosyjskimi w Polsce. Jeden artykuł. Potem sprawa wróciła na dawne tory, a pomordowani rzekomo przez Polaków jeńcy rosyjscy zaczęli straszyć znowu.

Dla mnie jednak najważniejsza pointa tej opowieści dopisana została w Polsce. Wydawałoby się, że przeciwstawienie się kampanii oszczerstw, którymi są informacje o rzekomych mordach na jeńcach rosyjskich, jest polską racją stanu. Patronat nad filmem Anny Ferens wzięło prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a Instytut Adama Mickiewicza i IPN miały go dofinansować. Po katastrofie smoleńskiej BBN wycofało się z patronatu, a Instytut Adama Mickiewicza z dofinansowania. Również IPN nie sfinalizował swojej umowy z twórcami filmu.

Komentarz pozostawiam czytelnikom.


Ten wpis powstał 12 września 2010 o godzinie 07:58"

za: http://blog.rp.pl/wildstein/2010/09/12/ ... amowienie/
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 września 2010, 14:39 przez Monthion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Niestety, pora zbrodnicza, a VOD z TVP to kpina..

Poczekamy...

Kontrowersyjny więc na bank będzie na rapidsharach różnych i YT.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Poświęciłem się i obejrzałem część. Niestety byłem tak wykończony, że dałem rade tylko ok. 20 minut.

Przede wszystkim straszny chaos informacyjny. Mówienie o rosyjskiej propagandzie, z cytowaniem artykułów z prasy przeplata się ze zdjęciami cmentarzy, wypowiedziami historyków i pokazywaniem dokumentów.
Rozumiem, że prasa może być dobrym źródłem absurdalnych opinii do wyśmiania, ale branie cytatów z niej za jedną z podstaw dokumentu to przesada. W ten sposób ośmieszyć można wszystko i wystarczy skorzystać z rodzimych mediów.

Wypowiedzi historyków wprowadzają jeszcze większy zamęt, bo chociażby co do liczby zmarłych jeńców znacząco się różnią. Zestawiono też wypowiedzi dotyczące różnych tematów.

Jeśli chodzi o samą formę film rozczarowuje jeszcze bardziej. Typowe gadające głowy. Nie zauważyłem żadnych map, animacji komputerowych, a archiwalne zdjęcia pokazywane w ilości śladowej.
Może jestem zbyt wymagający, ale widać że produkcja była robiona sposobem bardzo ekonomicznym czy na prawdę produkcja dokumentu jest aż tak droga, że nie można się, zwłaszcza dziś, gdy programy komputerowe do grafiki są powszechne, o dodanie kilku przykuwających uwagę elementów?

Co do zawartości merytorycznej trudno mi się wypowiedzieć, bo nie jestem ekspertem od tego okresu, a raczej moje zainteresowania względem tego okresu lokują się gdzie indziej.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Szyderca
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 21 października 2008, 11:42
Lokalizacja: ty mieszkasz?
Kontakt:

Post autor: Szyderca »

Cisza pisze:Rozumiem, że prasa może być dobrym źródłem absurdalnych opinii do wyśmiania, ale branie cytatów z niej za jedną z podstaw dokumentu to przesada. W ten sposób ośmieszyć można wszystko i wystarczy skorzystać z rodzimych mediów.
Tylko, że w kraju totalitarnym prasa jest przedłużeniem władzy, a film traktować miał także o politycznym wykorzystywaniu zmarłych jeńców.

Sam widziałem fragment środkowej części i faktycznie gadające głowy. Tylko, że mnie to nie razi.
Animacje komputerowe? Może żeby pokazać lokalizacje obozów jenieckich i jakieś liczebności. Tylko, że ja nie mam MTV Historia i też mnie nie razi brak wodotrysków.
Gdyby nie było w filmie reprodukcji dokumentów, to zarzutem pewnie byłoby niedostatecznie wiarygodne udokumentowanie sprawy. Nie dogodzisz.

Sam obejrzałem 15 minut środkowej i zachwycony nie byłem. Wydawało mi się, że brakowało temu porządnego montażu. Nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale powiedzmy "punktów kulminacyjnych". Tymczasem był to potok słów niby na ten sam temat, ale jakoś tak bezładnie złożonych.

W poniedziałek powinienem mieć płytę z filmem, to może obejrzę (Soviet Story do dzisiaj nie obejrzałem, ech).
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Ja jednak oczekuję od dokumentu, że do treści będą dodane jakieś elementy ją uatrakcyjniające i zastępujące gadające głowy.

To też element porządkujący i utrwalający treść. Nie oznacza to, że oczekuję jakichś super efektów specjalnych, bo to z kolei prowadzi do przerostu formy nad treścią (przykład wielu dokumentów Discovery Channel, a zwłaszcza History Channel).

Najlepszym wzorcem (zdaję sobie sprawę, że nieosiągalnym dla polskich produkcji dokumentalnych) w tej dziedzinie jest BBC.

P.S. Mam nadzieję, że merytorycznie dokument był lepszy niż Soviet story, który był zwykłą polityczną manipulacją (dlaczego wyjaśniam w dotyczącym go wątku na tym forum).
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”