Top Gun Maverick

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Top Gun Maverick

Post autor: sgr »

Jak wrażenie? Film z 1986 oglądałem z raz, średnio pamiętam, nie jest to jakiś film dla mnie ważny, gdyby nie Tomcaty to pewnie bym go nawet nie pamiętał.
Nowa odsłona bardzo fajna. Dobrze się bawiłem. Oczywiście mając w pamięci, że to kino rozrywkowe a nie realistyczna symulacja. Walki powietrzne super, postaci sympatyczne, patosu jak na kino made by USA malutko, bywa zabawnie, Jennifer Connelly piękna jak zwykle. Wady? No, czas F-14 się skończył, F-18 do pięt mu nie sięga, ale - spoiler alert - czternastka też się pojawi, podobnie jak P51. Ogólnie bardzo polecam. Poszedłem do kina z 10 letnią córką i bardzo jej się też podobało. Żonom też powinno... (Tom Cruise, John Hamm ;) ).
Fajny film. Nie obraziłbym się na podobna bajkę o II wojnie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Top Gun Maverick

Post autor: Raleen »

Tak się złożyło, że miałem kupon do wymiany na bilet do kina, i kończył się termin jego wykorzystania, a że nic ostatnio ciekawego nie wypatrzyłem, padło na Top Gun'a :). Nie chadzam zwykle na tego rodzaju filmy do kina, chyba pierwszy raz w życiu mi się zdarzyło. Oglądało się sympatycznie. Każdy znajdzie coś dla siebie: będzie oczywiście latanie myśliwcami, ale i pływanie łódką po wzbudzonym oceanie i jazda na motorze w amerykańskim stylu. Nie oglądałem poprzedniej części, więc jestem świeży w temacie. O walorach wizualnych (i innych...) 14-tki w stosunku do 18-tki się nie wypowiem. Akcja z grubsza przewidywalna, chociaż nie zabraknie niespodziewanych zwrotów, bo wiadomo, że główny bohater musi jakoś przeżyć. Film oczywiście na wskroś amerykański. Tom Cruise trzyma się nieźle. Ogólnie również polecam. Kto lubi ten rodzaj kina raczej się nie zawiedzie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: TKS »

Cóż, fabuła przewidywalna - niestety...
Mnóstwo nawiązań do poprzedniej części - w zasadzie to jedno "całe nawiązanie" ten film 8-)

Szkoda, że jest niedopracowany - np. te systemy przeciwlotnicze mogły być bardziej "wiarygodnym przeciwnikiem" - uprawdopodobniłoby to scenariusz...
Tego nie rozumiem...
Innych uproszczeń, które po prostu odczytuje jako "pójście na skróty" też nie ogarniam....

Ale generalnie da się obejrzeć i te 2h w kinie szybko minęło...

Ciekawe - skoro odkurzają takie tematy to może i będzie kolejny Hot Shots!?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: RAJ »

Ogólnie fabuła i pomysł na akcję głupi jak but, nie wspominając o tym, że sama akcja to ordynarna kalka z ataku na Gwiazdę Śmierci.
Do tego absolutne niezrozumienie czym są myśliwce V generacji... Na filmie ot tak sobie są wyrywane radarem z daleka i już. Zupełny brak uzasadnienia dlaczego F-35 nie miałyby zapewnić ochrony powietrznej przez wrogimi Su57...
Do ochrony jednego obiektu zebrano więcej wyrzutni plot niż ma Polska i w dodatku nie wiedzieć czemu wszystkie zebrane na jednej drodze podejścia, w taki sposób aby nie mogły być skuteczne...
60-paro latek więcej wytrzymuje g niż dwudziestolatkowie...
Dużo takich bzdur w tym filmie, o wątku z F-14 walczącym z Su57 nie wspominając.
Ale samoloty latają zarąbiście i muzyka też robi robotę.
Ogólnie jednak uważam, że pierwszy Top Gun był dużo lepszy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: TKS »

RAJ pisze: niedziela, 5 czerwca 2022, 18:35Do ochrony jednego obiektu zebrano więcej wyrzutni plot niż ma Polska
No z PL to ma dużo wspólnego... :lol:
Ale spojlerować nie będziemy...

Generalnie jakby się zastanowić to cała akcja była bez sensu.

A dogfight z myśliwcem V gen miałby sens gdyby okazało się iż środki samoobrony (WRE it) tegoż myśliwca uniemożliwiają użycie AIM-9 czy AIM-120...
No i o takie urealnienie scenariusza mi chodzi.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: sgr »

Myślę, że to nie taki film, nie ta konwencja, żeby się zastanawiać czemu stanowiska AA są tak a nie inaczej rozmieszczone. To nie film oparty na faktach, tylko bajka. Trochę jakby marudzić, że w Grze o Tron źle walczą mieczami albo zbroje nie te. To film, żeby pokazać lubianych aktorów i widowiskowe latanie samolotami. Doprawić odrobinę humoru i romansu i voila, gotowe. I to mu wychodzi świetnie. Samoloty są sfilmowane rewelacyjnie, aktorzy znani i raczej lubiani, postaci sympatyczne i dobzi wygrywają.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: TKS »

Czyli nie uważasz że wysiłek włożony w tworzenie pięknych ujęć realnych maszyn nie został przekreślony przez nieco infantylny, niedopracowany scenariusz...
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: sgr »

Powiedzmy, że nie spodziewałem się niczego więcej. Podobnie jak pierwsza część (o ile ją dobrze pamiętam) to bajka i z takim nastawieniem udałem się do kina. Ot, coś jak Marvel czy Mission Impossible, tylko z F-14/18. Poza tym w porównaniu z takim choćby "historycznym" Pearl Harbor to prawie film dokumentalny ;).
Probe9
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2020, 01:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: Probe9 »

Myślę, że nie ma co się czepiać scenariusza bo to nie o niego chodziło ;) Sceny powietrzne były bardzo fajne i w większości dość dobrze oddają realia. Piloci, w tym byli instruktorzy TG byli zachwyceni.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: Ogmios »

RAJ pisze: niedziela, 5 czerwca 2022, 18:35 sama akcja to ordynarna kalka z ataku na Gwiazdę Śmierci.
To samo mi się nasunęło, jest nawet potem kradzież samolotu z wrogiego lotniska. Tylko w Star Warsach jednak rebelianci gęściej ginęli. I mniej klaskano...
Nawiasem mówiąc cały ten misterny plan rozwala parę balonów zaporowych w wąwozie, rozpiętych stalowych kabli, czy działek przeciwlotniczych na stokach. Ciekawe też jak ten nieIran zbudował tą instalację w tym miejscu? Beton w plecakach nosili, czy co?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: RAJ »

Ogmios pisze: piątek, 16 września 2022, 10:33 Ciekawe też jak ten nieIran zbudował tą instalację w tym miejscu? Beton w plecakach nosili, czy co?

Obrazek
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: Darth Stalin »

sgr pisze: poniedziałek, 6 czerwca 2022, 15:31 Powiedzmy, że nie spodziewałem się niczego więcej. Podobnie jak pierwsza część (o ile ją dobrze pamiętam) to bajka i z takim nastawieniem udałem się do kina. Ot, coś jak Marvel czy Mission Impossible, tylko z F-14/18. Poza tym w porównaniu z takim choćby "historycznym" Pearl Harbor to prawie film dokumentalny ;).
Dokładnie. Tak samo jak np. "Iron Eagle" czy podobne produkcje z tamtych lat.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: TKS »

Co prawda inny film - ale tematyka ta sama
https://www.youtube.com/watch?v=Nh4GV2Vz1HM
A teraz zagadka - z jakiego filmu zerżnęli?
:-)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: Darth Stalin »

TKS pisze: środa, 29 marca 2023, 20:32 Co prawda inny film - ale tematyka ta sama
https://www.youtube.com/watch?v=Nh4GV2Vz1HM
A teraz zagadka - z jakiego filmu zerżnęli?
:-)
Hmmm... co było pierwsze - ten Chińczyk czy TG:M?
Tak w ogóle to mi się też kojarzy "Behind enemy lines"... (ten o F/A-18 w Jugosławii).
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Top Gun Maverick

Post autor: TKS »

Bingo - Za linią wroga.. To było pierwsze skojarzenie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”