Mosul (2019)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Mosul (2019)

Post autor: Telamon »

https://www.filmweb.pl/film/Mosul-2019-836696


Obrazek

Większość prawdopodobnie nie słyszała o tym filmie. Ja sam natrafiłem na niego całkowicie przypadkiem.
Poświęcono go oddziałowi SWAT z prowincji Niniwa, który walczy w tytułowym mieście. Chaos, brutalność, zdrada, irakijski punkt widzenia na wojnę w ich własnym kraju. Trochę krytyki Amerykanów, dużo akcji i szybkich zgonów członków zespołu. Dialogów malutko ale gdy takowe się pojawiają to zazwyczaj wnoszą coś do przedstawionej historii.
To nie jest amerykański ani rosyjski film wojenny, Brak patosu, wątków metafizycznych, rozwlekłego tłumaczenia motywacji postaci. Akcja też nie jest zbyt widowiskowa - podziwiamy raczej zgranie i wyszkolenie zespołu zamiast wielkich eksplozji.
Jeżeli ktoś trochę orientuje się w skomplikowanej sytuacji współczesnego Iraku to bez problemu i cienia znudzenia będzie w stanie obejrzeć ten film. Z przyjemnością.

Obejrzałem - bardzo zaskakujące zakończenie. Mogę powiedzieć śmiało, że Netflix nie wyprodukował lepszego filmu wojennego niż "Mosul"..
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Mosul (2019)

Post autor: Umpapa »

Trafiłem nań po recenzji w jednym z tygodników.

Zgoda. Rewelacyjny film. 10/10
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Mosul (2019)

Post autor: farmer »

Rowniez widzialem go jakis czas temu (po poleceniu Telamona) - faktycznie bardzo dobry film i takze polecam.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Mosul (2019)

Post autor: Leo »

Wielkie dzięki za rekomendację - to rzeczywiście bardzo dobry film. Tematyka bardzo aktualna, a jednocześnie widzimy obraz współczesnego Iraku oczami jego mieszkańców. Widać wyraźny "państwowotwórczy" sznyt w tym filmie - ciekaw jestem się "Mosul" podoba samym Irakijczykom :)
Fajny był motyw z proirańskmi bojówkami i dyskusja iracko-irańska ;)

Zwróciliście też uwagę jak główny bohater zmienił się fizycznie w trakcie filmu? A to nawet doba nie minęła... Dobrze to chłopak zagrał.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”