Rżew (2019)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Rżew (2019)

Post autor: Telamon »

https://www.youtube.com/watch?v=2ld_Z2R ... E5%AD%90OP.

Na YouTube pojawił się w całości ale... z czeskimi napisami. :| Wrzucam link bo prawdopodobnie lepszej okazji do obejrzenia tego filmu nie będzie.
Ja już go widziałem w trakcie malowania. Niektórych szczegółów w dialogach pewnie nie zrozumiałem ale ogólny szkielet fabularny był dla mnie jasny.

Film zrobił na mnie wrażenie głównie pod kątem zrekonstruowania umundurowania i wyposażenia. Poza detalami, które wymagają dokładniejszego przyjrzenia się żołnierzom, trudno się do czegoś doczepić. Może do ZiS-3, które udają niemieckie 105mm haubicę (z dość zrozumiały względów). Poza tym żołnierze używają sprzętu z okresu (tj. z początku 1942) - po stronie niemieckiej mamy np. pewną liczbę czeskich karabinów maszynowych. Niemcy biegają głównie w płaszczach z domieszką białych peleryn, a Sowieci mają na sobie rozmaite umundurowanie zimowe z takimi fajnymi szczegółami jak zielonoczarne wypustki (wprowadzone w sierpniu '41).

Nawet o właściwe czołgi się postarano więc natarcie prowadzą T-60 (najliczniejsze w tym okresie). :)

Historia z odrobiną patosu i niewielką dawką propagandy. Raczej pozostawia przygnębiające wrażenie... ale mimo wszystko mogło być gorzej czyli lepiej. Należało pokazać większą głupotę dowództwa, bezwzględność wobec żołnierzy, trudności zaopatrzeniowe i braki sprzętowe... Nawet symboliczne zakończenie filmu w miejscu jego rozpoczęcia ma inny wydźwięk dzięki krótkiej scenie w sztabie.

Mimo wszystko to i tak najlepsze co wyszło ostatnimi laty z Rosji. Może tylko "Spaleni Słońcem" były lepsze pod pewnymi względami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”