Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
El Caudillo
Towarzysz
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: El Caudillo »

Może koledzy podpowiedzieliby jakąś listę najlepszych filmów wojennych o czasach I połowy XIXw.
Tak, żeby zbudować klimat do Ostrołęki...
Awatar użytkownika
cadrach
Adjoint
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: cadrach »

"The duellists" Ridleya Scotta.

Więcej filmów nie znam, ale wiem, że Wacław Berent pisał opowieści biograficzne dotyczące tego okresu, pod tytułem "Nurt". Nie czytałem ich, ale trochę znam Berenta i przypuszczam, że jest to klimatyczna, lecz dość ciężka proza. Nie wiem na ile przetrwała próbę czasu, od dawna zamierzam ją przeczytać i w razie czego zapisać tu kilka wrażeń. Jeśli masz ochotę mnie ubiec, to proszę bardzo :-)

Wracając jeszcze do The duellists, kiedy czytałem "Portret człowieka zapalczywego" Swędrowskiego, Krukowiecki z lat młodości chyba trochę przypominał jednego z bohaterów filmu, tego pojedynkującego się przy pierwszej okazji.
no school, no work, no problem
Yeti
Lieutenant
Been thanked: 34 times

Post autor: Yeti »

"Tylko" Napoleon, ale:

Komplet Sharpa, który niestety nie został w Polsce wydany, choć TVP daaaaaaaaaaawno temu puszczało.

N wariantów "Wojna i pokój"

"Popioły" Żeromski vs Wajda

"Somosierra" Sroka i Smolińska

wbrew pozorom dość duże tego jest

PS. A Keitel w Pojedynku cud-miód-malina...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 712 times
Been thanked: 405 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Yeti pisze:Komplet Sharpa, który niestety nie został w Polsce wydany, choć TVP daaaaaaaaaaawno temu puszczało.
Jeśli chodzi o książki, to Sharpa wydawał Instytut Wydawniczy Erica. Nawet coś tam recenzowaliśmy kiedyś.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti
Lieutenant

Nie, niestety miałem na myśli filmową wersję z Sean'em Bean'em w tytułowej roli.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 712 times
Been thanked: 405 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Rozumiem, pisałeś o wydaniu, więc wydawało mi się, że chodzi o książkę, bo filmów się raczej nie wydaje ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti
Lieutenant

"filmów się raczej nie wydaje"
A na DVD lub Blue? Wiem, wiem... wypala :-)
jacus1944
Sergent
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Post autor: jacus1944 »

Serial Hrabia Monte Christo z Gerardem Depardieu...oczywiście kwestia historyczna jest tylko w tle, ale w mojej ocenie serial bardzo dobry.
Awatar użytkownika
El Caudillo
Towarzysz
Has thanked: 13 times

Post autor: El Caudillo »

„Waterloo” z 1970r. w rez. Sergieja Bondarczuka dostępna na YT z polskim lektorem!

Tu chyba znajdziecie wszystkie szyki i manewry z systemu! A szarża francuskiej kawalerii na czworoboki z lotu ptaka... 15 tys. statystów robi efekt.
sgr
Adjudant
Has thanked: 39 times
Been thanked: 58 times

Post autor: sgr »

"Pan i władca: Na krańcu świata" - świetna marynistyka i książki jeszcze lepsze.
Jednym z największych marzeń Kubricka był film o Napoleonie. Miał scenariusz, Europę zjeżdżoną w poszukiwaniu plenerów, itp itd, ale nie udało się zebrać funduszy i mu sie umarlo. Jako ersatz nakręcił Barry Lyndona o wojnie Siedmioletniej - absolutny majstersztyk przy okazji. Po śmierci Kubricka projektem jest mocno zainteresowany Spielberg. Od paru lat chodzł ploty o kilkuodcinkowym monumentalnym serialu. Trzymam za to kciuki, choć Spielberg dużo rzeczy kręci a jeszcze więcej nie, ale spuścizna Kubricka jest na pewno ważkim argumentem.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Been thanked: 7 times

Post autor: Leo »

To ja jeszcze zwracam uwagę na serial "Targowisko próżności" z HBO. W piątym odcinku są fajnie zrobione sceny z Waterloo. Widać, że grupy rekonstrukcyjne się wykazały. Poza tym cały serial jest bardzo dobry, już go wcześniej polecałem, ale nikt nie zareagował :(
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Ogmios
Sous-lieutenant
Has thanked: 11 times
Been thanked: 41 times

Post autor: Ogmios »

https://www.imdb.com/search/keyword/?ke ... eonic-wars
Tak mi się wydawało, że obejrzałem wszystkie Sharpy, co leciały w TV, ale okazuje się, że to nawet nie połowa...
Antypirx
Adjoint
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Post autor: Antypirx »

"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
micaj
Enfant de troupe

Post autor: micaj »

Fakt, że wybiega to nieco poza pierwszą połowę XIX wieku, ale do "złapania klimatu" może się nadać film J. Machulskiego, z zawsze dobrym J. Gajosem, pt. Szwadron. Na pewno znany i lubiany, mimo pewnych nieścisłości historycznych ;)

https://www.filmweb.pl/film/Szwadron-1992-1167
https://youtu.be/BXqsDlDrbT4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”