Parasite

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 132 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Parasite

Post autor: Raleen » poniedziałek, 10 lutego 2020, 13:30

Największym zwycięzcą tegorocznych Oskarów został południowokoreański film "Parasite". Tutaj lista nagrodzonych w różnych kategoriach:

https://film.interia.pl/raporty/raport- ... ce=special
https://wiadomosci.wp.pl/oscary-2020-wy ... 496198273a

"Boże Ciało" niestety nie odniosło sukcesu, chociaż sama nominacja to też ważne wyróżnienie.

Wie ktoś coś o tytułowym dziele? Warto się zainteresować?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Lieutenant-Adjudant-Major
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Parasite

Post autor: cadrach » poniedziałek, 10 lutego 2020, 16:32

Warto. Dobry scenariusz, świetnie zrealizowany. Szybkie tempo, sporo szalonych motywów związanych z miejscem akcji i bohaterami, muzyka też robi swoje. Przyjemnie się to ogląda i można się głośno pośmiać. Parasite jest trochę podobny do filmów Tarantino, ale humor inny i jest go więcej.
no school, no work, no problem
Ogmios
Sergent-Major
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Parasite

Post autor: Ogmios » wtorek, 18 lutego 2020, 11:51

Taki sobie. Warsztatowo jest w porządku. Co do scenariusza już gorzej, u podstawy zwykła wojna klas społecznych, nie wiem skąd taki hype krytyków i tyle Oskarów. Może ten film jest 2deep4me, bo faktycznie nie widzę większej głębi. Scenariusz jest zlepkiem dwóch stylów - początkowej satyry i późniejszej makabry (plus zbędna nuta erotyki). Jest to rozwiązanie w mojej opinii niepotrzebne, lepiej jakby się skoncentrowano na którejś drodze.

W paru miejscach mało wiarygodności:
- biedna rodzina niezdolna do prawidłowego poskładania pudełek na pizzę, ale za to mistrze oszustwa
- bogatą rodzinę stać na służbę, a nie mają ochroniarza
- mogę zrozumieć naiwność żony, ale przynajmniej mąż powinien być bardziej podejrzliwy
- mrugające światło od miesięcy w widocznym miejscu nie wzbudza reakcji - ja to po miesiącu bym tą żarówkę wymienił, a potem bym kazał sprawdzić instalację (ryzyko zwarcia i pożaru) i pewnie by bunkier wyszedł na jaw

A co do nagrody za oryginalny scenariusz - oglądając nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że ten motyw rodzinki krętaczy już gdzieś widziałem, ale nie mogę sobie przypomnieć jaskrawego przykładu podobieństwa; na razie tylko nasunął mi się stary serial komediowy "You rang m'lord". Ponoć Handmaiden z 2016 jest dość podobny, ale nie widziałem.
Nawet motyw bunkra nie jest taki oryginalny:
https://www.imdb.com/search/keyword/?ke ... und-bunker
A koleś mieszkający w nim to typowy motyw ducha z kina azjatyckiego.

Aha, na koniec takie wrażenie, że film jest "emocjonalnie negatywnie naładowany" - nie było postaci, którą bym polubił, sceny komediowe są zabite scenami rodem ze slashera. Też nie ma pozytywnego zakończenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”