Midway 2019

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Midway 2019

Post autor: Teufel »

Jestem świeżo po seansie. Film spełnił moje oczekiwania, ponad dwugodzinny, aczkolwiek nie dłużył się. Będą spoilery, jakby ktoś nie znał historii bitwy ;)
Zaczyna się klimatycznie w 1937 r. a kończy wiadomo jak i gdzie.
Podobała mi się bardzo dbałość o szczegóły (np. model Nagato jako okrętu flagowego Japonii przed wejściem do służby Yamato ukazany jako model u adm. Yamamoto). Nie ma prawie wcale motywów prywatnych, tzn. jest ich niezbędna ilość.
Sceny komputerowe dominują, ale nie kolą w oczy, jak w innych tego produkcjach.
To co mnie zaskoczyło, to informacja, że w zemście za pomoc pilotom uczestniczącym w rajdzie Dolittle'a zresztą ukazany w filmie, Japończycy wymordowali 250.000 chińskich cywili. Nie kojarzyłem tej historii.
To, czego brakuje w filmie, to zdecydowanie japońskiej perspektywy, latają faktycznie tylko Amerykanie, Japończycy pojawiają się na ogonie, w tle wpleciono tylko dyskretnie zatopienie Lexingtona i Yorktowna i w pełni 4 japońskich. Dobrze ukazano wysiłek fizyczny i intelektualny bohaterów.
Zdecydowanie polecam ten film, przy aktualnej mizerii wojenno-filmowej w stylu Przełęczy Ocalonych, Midway jawi się wręcz jako wybitny (chociaż taki nie jest).
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Midway 2019

Post autor: clown »

To co mnie zaskoczyło, to informacja, że w zemście za pomoc pilotom uczestniczącym w rajdzie Dolittle'a zresztą ukazany w filmie, Japończycy wymordowali 250.000 chińskich cywili.
Niestety jest to prawda. Sam nalot został dokonany wbrew sugestiom Czang-Kaj-Szeka, że nie wyrządzi większych szkód, za to będzie to idealny pretekst dla Japończyków, by zniszczyć lotniska. Miejscowa ludność pomogła załogom, które musiały skakać wcześniej, bo zasięg maszyn nie pozwalał na dotarcie do lotnisk. 14 maja ruszyło na ten rejon natarcie japońskiej 30. Armii. Czang meldował, że na obszarze ataku Japończycy zabijali każdego mężczyznę, kobietę i dziecko. Straty japońskie w walkach to 4 tysiące ludzi i trzy razy więcej ofiar z powodu chorób, armia Czanga straciła 30 tysięcy ludzi a łącznie za atak 16 samolotów na Tokio zapłaciło życiem 250 tysięcy Chińczyków.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Midway 2019

Post autor: RAJ »

Obejrzałem i główna moja refleksja jest taka, że Dauntlesy były doskonałymi samolotami przewagi powietrznej. Zera spadały na sam ich widok.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Hiena
Sous-lieutenant
Posty: 471
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 109 times
Been thanked: 78 times

Re: Midway 2019

Post autor: Hiena »

Obejrzałem tydzień temu Midway (2019) a w ten weekend Midway (stary). Efekty są bez porównania ale:
1. O wiele łatwiej mi było zrozumieć strategię i zagrania w wersji starej. Więcej tłumaczenia było a do tego wykorzystanie stołu z mapą pomagało w zrozumieniu wszystkiego.
2. Raid Dolittle'a wolałem w wersji starej. Wystarczyło mi te kilka minut aby zrozumieć że zburzył pewność siebie Japończyków i ich wiarę w niedotykalność wysp japońskich. To jak został opowiedziany w wersji 2019 wydało mi się nadmierne i rozwlekające film.
Jak dla mnie wersję starą oglądało mi się o wiele przyjemniej pomimo jawnych braków w efektach specjalnych.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 436 times
Kontakt:

Re: Midway 2019

Post autor: Torgill »

Hiena pisze: poniedziałek, 30 marca 2020, 18:49 2. Raid Dolittle'a wolałem w wersji starej. Wystarczyło mi te kilka minut aby zrozumieć że zburzył pewność siebie Japończyków i ich wiarę w niedotykalność wysp japońskich. To jak został opowiedziany w wersji 2019 wydało mi się nadmierne i rozwlekające film.
Jak dla mnie wersję starą oglądało mi się o wiele przyjemniej pomimo jawnych braków w efektach specjalnych.
Kto daje pieniądze, ten wymaga - Chińczycy dorzucili się do filmu. Zresztą coraz więcej w Hollywood chińskich pieniędzy.
Awatar użytkownika
havoc00
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2012, 21:29
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Midway 2019

Post autor: havoc00 »

Film Midway z roku 2019 to pusta przestrzeń - on nawet nie jest zły, ponieważ aby określić coś złym należałoby mieć "co" oceniać. Tam nie ma nic.
Pozwolę sobie zalinkować bardzo interesującą analizę, którą wszystkim zainteresowanym polecam: https://www.youtube.com/watch?v=-A3G_B6Mn8Q.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Midway 2019

Post autor: Daniel »

Z tego co przeczytałem w tym wątku to lepiej nowej wersji filmu nie oglądać, jeśli się lubi wersję z roku 1976?
Awatar użytkownika
Hiena
Sous-lieutenant
Posty: 471
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 109 times
Been thanked: 78 times

Re: Midway 2019

Post autor: Hiena »

Obejrzeć możesz ale z nastawieniem, że interesuje Cię obejrzenie jak technologia efektów specjalnych poszła do przodu. W takim układzie nie poczujesz, że zmarnowałeś kilka godzin życia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”