Midway 2019

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2328
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Midway 2019

Post autor: Teufel » niedziela, 10 listopada 2019, 22:02

Jestem świeżo po seansie. Film spełnił moje oczekiwania, ponad dwugodzinny, aczkolwiek nie dłużył się. Będą spoilery, jakby ktoś nie znał historii bitwy ;)
Zaczyna się klimatycznie w 1937 r. a kończy wiadomo jak i gdzie.
Podobała mi się bardzo dbałość o szczegóły (np. model Nagato jako okrętu flagowego Japonii przed wejściem do służby Yamato ukazany jako model u adm. Yamamoto). Nie ma prawie wcale motywów prywatnych, tzn. jest ich niezbędna ilość.
Sceny komputerowe dominują, ale nie kolą w oczy, jak w innych tego produkcjach.
To co mnie zaskoczyło, to informacja, że w zemście za pomoc pilotom uczestniczącym w rajdzie Dolittle'a zresztą ukazany w filmie, Japończycy wymordowali 250.000 chińskich cywili. Nie kojarzyłem tej historii.
To, czego brakuje w filmie, to zdecydowanie japońskiej perspektywy, latają faktycznie tylko Amerykanie, Japończycy pojawiają się na ogonie, w tle wpleciono tylko dyskretnie zatopienie Lexingtona i Yorktowna i w pełni 4 japońskich. Dobrze ukazano wysiłek fizyczny i intelektualny bohaterów.
Zdecydowanie polecam ten film, przy aktualnej mizerii wojenno-filmowej w stylu Przełęczy Ocalonych, Midway jawi się wręcz jako wybitny (chociaż taki nie jest).
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4753
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Midway 2019

Post autor: clown » poniedziałek, 11 listopada 2019, 08:26

To co mnie zaskoczyło, to informacja, że w zemście za pomoc pilotom uczestniczącym w rajdzie Dolittle'a zresztą ukazany w filmie, Japończycy wymordowali 250.000 chińskich cywili.
Niestety jest to prawda. Sam nalot został dokonany wbrew sugestiom Czang-Kaj-Szeka, że nie wyrządzi większych szkód, za to będzie to idealny pretekst dla Japończyków, by zniszczyć lotniska. Miejscowa ludność pomogła załogom, które musiały skakać wcześniej, bo zasięg maszyn nie pozwalał na dotarcie do lotnisk. 14 maja ruszyło na ten rejon natarcie japońskiej 30. Armii. Czang meldował, że na obszarze ataku Japończycy zabijali każdego mężczyznę, kobietę i dziecko. Straty japońskie w walkach to 4 tysiące ludzi i trzy razy więcej ofiar z powodu chorób, armia Czanga straciła 30 tysięcy ludzi a łącznie za atak 16 samolotów na Tokio zapłaciło życiem 250 tysięcy Chińczyków.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”