Strona 1 z 1

Niepodległa - film dokumentalny w kolorze

: poniedziałek, 12 listopada 2018, 22:26
autor: Raleen
Przed chwilą (no, może przed paroma chwilami...) zakończyłem oglądać film "Niepodległa" powstały w oparciu o pokolorowane kroniki filmowe i różne ujęcia, do tej pory nieznane. Film dokumentalny poświęcony okresowi I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości (w tym wojny polsko-bolszewickiej). Wspaniała sprawa! Niemal półtorej godziny pokolorowanych kronik filmowych! Można było zobaczyć Piłsudskiego, Paderewskiego i Dmowskiego w kolorze. Do tego profesjonalny wyważony komentarz m.in. prof. Grzegorza Nowika.

Kto włączył dziś wieczorem TVP albo Polsat (jednego z głównych patronów przedsięwzięcia) nie żałował.

Re: Niepodległa - film dokumentalny w kolorze

: wtorek, 13 listopada 2018, 18:23
autor: dixie75
Mniejsza o kolor, to już dziś nie jest jakoś specjalnie trudne (tylko kosztowne :P), ale że komuś chciało się bawić z ustawieniem tempa odtwarzania tak, by ruchy ludzi wyglądały naturalnie, a nie tak karykaturalnie szybko jak zwykły to przedstawiać znane nam kroniki, to SZACUNEK.

Szkoda tylko, że nie było Teatru Telewizji o Kowalewskim. Może wreszcie odkręcono by babol z rodzimej produkcji o wojnie 1920.

BTW: Polecam dwutomowe superdzieło pana Nowika o powstaniu i działalności polskiego radiowywiadu (Zanim złamano Enigmę). Dokumenty w niej zawarte postawiły niejednego autora w niezręcznej sytuacji :D

Re: Niepodległa - film dokumentalny w kolorze

: wtorek, 13 listopada 2018, 18:32
autor: HoLi
Kto przegapił może na YT obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=XFmw2WlzEjc

Re: Niepodległa - film dokumentalny w kolorze

: wtorek, 13 listopada 2018, 19:24
autor: runnersan
Hmm... Oglądam i mam wątpliwość ok 11m 40s. Czy narratorowi nie pomyliły się przypadkiem czołgi?

Pokazują jakby generała Pershinga, a mówią, że w Europie wylądowały wojska amerykańskie dowodzone przez generała Shermana.

Tam był jakiś potomek Shermana, czy jednak pomyłka?

Re: Niepodległa - film dokumentalny w kolorze

: wtorek, 13 listopada 2018, 19:37
autor: czarek0402
Dzięki HoLi za link, bo przegapiłem! :)

Oglądam. Nie do końca mnie przekonuje narracja. Nie wiem czy nie jest przez to jednostronny, pod zamówienie, po prostu taki, jaki jest oczekiwany, przedstawiany obecnie w życiu. Do filmu można podstawić różne komentarze. Byłby rewelacyjny, gdyby ktoś zrobił konfrontację. Film niemy, ruchome zdjęcia w kolorze rewelacja. ;)

Koniec IWŚ otworzył furtkę dla Polaków. Skorzystaliśmy częściowo w budowaniu nowych granic na starych ziemiach. Kolejna furtka była po 1989 jak rozpadł się UW, RWPG i ZSRR. :roll: