Korona królów

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Korona królów

Post autor: Torgill »

Zakładam osobny wątek do dyskusji o naszym serialu.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Torgill »

Krótko mówiąc - moim zdaniem całkiem niezły. Fajne tempo, momentami aż za szybkie nawet. Brakowało mi wygrania kilku scen, ba, brakowało mi nawet odrobiny - patosu (nie wierzę, że to napisałem).
W niektórych scenach powinno być więcej statystów - cóż widać budżet jest jaki jest, ale nie ma żeny - całkiem sprawnie nakręcony.
Tylko proszę - nie porównujcie tego do Gry o Tron, bo to nie ma sensu. Powiedziałbym, że jest to coś między Wspaniałym Stuleciem, a pierwszym sezonem Wikingów. Zresztą zauważyłem, że konsultacje scenariuszowe robiła Ilona Łepkowska, czyli specjalistka od rodzimych mydlanych oper.
Na plus fajne stroje głównych bohaterów, brakuje mi tylko ich postarzania, zwłaszcza u kmieciów, czy mieszczan, są zbyt czyste, ale z drugiej strony to znowu konwencja Wspaniałego Stulecia.
Na plus że twórcy nie porwali się na szaleństwo typu bitwa pod Płowcami.
Chciałbym zobaczyć jednak ładne animacje komputerowe, widok Krakowa z lotu ptaka, albo coś podobnego.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Korona królów

Post autor: runnersan »

Tak ogólnie ode mnie. Niestety cierpię na chorobę psychiczną, która objawia się oglądaniem niemal wszystkich seriali historycznych, oczywiście do czasu, aż mnie nie zabiją (pozdrawiam twórców, Młodej Marii Stewart, czy tej tragifarsy z akcją w Weronie, która na szczęście upadła dość wszystko), zatem porównuję ten serial z innymi współczesnymi, które widziałem. Na tą chwilę mam odczucia dość średnie...

Zatem.
Odcinki są za krótkie. Przez co wymuszają skracanie fabuły. Pierwszy odcinek, to spokojnie retrospekcjami by zrobili :) Zatem na razie obejrzałem jakby jeden odcinek, chyba że jutro znów będzie 5 lat później. Wstrzymam się jeszcze z oceną fabuły.
W scenografii mam wrażenie, że wszędzie jest ciasno i klaustrofobiczne. Czy mylę się jeśli powiem, że Wawel grają Bobolice? Zgadzam się z Torgillem, że odrobina widoków z lotu ptaka, mogłyby nieco uleczyć moje uczucie ciasnoty.
Jeśli chodzi o stroje, to tragicznie moim zdaniem wyglądają te sztuczne brody, na strojach się nie znam, ale wydaje mi się, że podczas ślubu jeśli dodać by Aldonie/Annie peruczkę, to spokojnie mogłaby się pokazać w tym stroju na spotkaniu u Ludwika XIV. Ale to może być tylko moje mylne odczucie.
Również zgadzam się, że statystów trochę mało. Ślub, chrzest wyglądały bardzo źle przez tą swoją skromność.

Daje serialowi jeszcze szansę, zobaczymy co dalej...
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Telamon »

Zastanawiałem się jak podejść do tematu po dwóch premierowych odcinkach.
Zacznijmy od tego, że faktycznie trudno porównać ten serial do produkcji zachodnich. To telenowela, pokroju "Wspaniałego Stulecia". Epizody kręcono taśmowo. Przy budżecie wynoszącym 4mln dolarów (Vikingowie 40mln) powstało podobno aż 68 odcinków (na zachodzie standardem na sezon jest 10).
Takie podejście do tematu musiało poskutkować ubogim efektem końcowym. Następne odcinki mają trwać 60min (typowy amerykański serial to 42 min).

Bieda niestety bije po oczach. Oszczędzono na podkładzie muzycznym, jedynie utwór końcowy może zachwycić widza. W części scen w ogóle zrezygnowano z muzyki. Czyli jeden środek wyrazu z głowy.
"Klanowa" klisza gwarantuje, że nie będzie podziwiania widoków. Człowiek przyzwyczajony do produkcji HBO odczuje ból. Ba, nawet "Last Kingdom" wygląda lepiej. Jeżeli chodzi o postprodukcję zakładam, że wykonano absolutne minimum. Praca kamery? Sceny kręcą z użyciem dwóch, a reżyser jeżeli już coś każe uchwycić... lekkość wielorybia. Taki turniej to żart.

Aktorzy... w Polsce mamy niedobór w szeregach tych młodych. Tych dobry reżyser musiałby kierować za rękę, wielokrotnie powtarzać sceny i spośród kilkunastu wybrać tą odpowiednią. To kosztuje... więc temat prawie leży. Wyjątkiem są dwie role kobiece. Na tle reszty błyszczy zwłaszcza "Litwinka", nie boi sięgać się po ekspresję i często wychodzi jej to na dobre. Wyjątkiem jest scena chrztu... Pozostałe postacie, łącznie z Kazimierzem nie wzbudzają żadnych emocji. Może to wina scenariusza? Brak tutaj zwłaszcza charyzmy i ekspresji. Porównajmy to z "wysokobudżetowymi" polskimi serialami historycznymi z poprzedniego dziesięciolecia np. "Stara Baśń". Cóż, kadry się wykruszyły.

Efekty komputerowe? Raczej możemy zapomnieć.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Indar »

Deklaruje obejrzenie jednego odcinka i merytoryczna dyskusje na tematy związane z uzbrojeniem i ubraniami.
Przypominam że mamy sporo źródeł historycznych na ten okres, mamy całą masę pasjonatów z potężną wiedzą tak więc było się na czym opierać. Na razie widziałem zapowiedź i bolały mnie zęby od zaprezentowanych tam "strojow" i elementów uzbrojenia.
Da się gdzieś 1 odcinek obejrzeć?
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Telamon »

Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Korona królów

Post autor: Kretus »

Indar pisze:Deklaruje obejrzenie jednego odcinka i merytoryczna dyskusje na tematy związane z uzbrojeniem i ubraniami.
Koniecznie obejrzyj odcinek 2. Szranki bez tarcz - bezcenne ;) podobnie jak łokietkowy rycerz w bechterze (mam nadzieję że to oczy mnie zawiodły).
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Korona królów

Post autor: Pejotl »

Niestety: Dialogi. Bardzo niedobre dialogi... 8-)
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Obejrzałem na razie tylko drugi z odcinków wprowadzających. Ogólne wrażenia mam podobne jak Torgill. Bierze się to stąd, że nie oczekuję po tym serialu zbyt wiele, bo nie mam złudzeń, że to ma być takie polskie "Wspaniałe stulecie" i produkcja skierowana jest do miłośników seriali emitowanych zwykle o tej porze, a przynajmniej stanowią oni znaczną część docelowej widowni.

Zgadzam się po części co do dialogów - trochę mnie uwierały stosunki między niektórymi postaciami, które zostały "uwspółcześnione", ale może takie są wymagania masowego widza.

Zobaczymy co będzie dalej. Pewnie po paru odcinkach można będzie wyrobić sobie zdanie. Natomiast zastanawia mnie częstotliwość emisji kolejnych, dość długich przecież odcinków, bo z tego co słyszałem (poprawcie gdybym się mylił) mają lecieć w każdy dzień od poniedziałku do czwartku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Telamon »

Tak, mają lecieć od poniedziałku do czwartku. Sprawdzałem w programie.
Częstotliwości nie ma się co dziwić. To telenowela "historyczna" jak produkcje tureckie bądź południowoamerykańskie (są takie). Dużo odcinków, często emitowanych. "Korona" zapcha ramówkę na trzy miesiące. Bardziej dziwią sobotnie (chyba również niedzielne) powtórki.

To Amerykanie i Brytyjczycy starają się iść w jakość. Mało odcinków ale z wyższym budżetem, każdy w miarę możliwości dopracowany. O jakości trudno mówić w przypadku 70-ciu odcinków na sezon - wszystko zostaje rozwodnione i zrobione po łebkach. Np. Zbrojny do księcia odzywa się bez tytułu grzecznościowego, a partaczy się nawet prościutkie sceny emocjonalne np. ta w zgliszczach domostwa. Tylko gołą pupę aktorki i pierś można łatwo pokazać (dziwie się, że to puścili o 18:30).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Nie ma co oczekiwać wysokobudżetowej produkcji, skoro wiadomo w jakim stanie są finanse TVP (z wielu różnych powodów), a i inna telewizja jak by wpadła na pomysł zrobienia takiego serialu, to też wątpliwe czy by chciała angażować w to większe środki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Telamon »

Cóż, jak TVP gospodaruje pieniędzmi to osobny problem. Mym zdaniem można to było zrobić lepiej ale przy innych założeniach.
- Maksymalnie 13 odcinków, emisja cotygodniowa. Wówczas mamy już milion zł. na jeden.
- Likwidujemy część innych projektów. Dajmy na to po co w tej sytuacji serial o dywizjonie 303 (częściowo finansowany przez TVP). Kumulujemy środki.

Zamiast tego ekipa oszczędza na czym tylko może. Nawet błota pożałowano - brud to o wiele większe zużycie kostiumów.

Ale jak pisałem i jak stwierdzono - chciano uzyskać "operę mydlaną w klimatach historycznych". Tylko nawet wówczas można było zmniejszyć liczbę odcinków do 40-stu. Niepotrzebnie rozwodniono budżet... aczkolwiek podejrzewam, że nie będzie miało gorszej oglądalności niż "Stulecie". Po prostu grupa docelowa ma inne oczekiwania.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Telamonie, jako pasjonat historii i hobbysta prawie w całości się z Tobą zgadzam.

Też bym wolał bardziej profesjonalnie zrobiony film, z mniejszą liczbą, ale za to bardziej dopracowanych odcinków. Ale występuje zapewne prosta zależność: więcej odcinków = więcej reklam można wyświetlić.

I dalej tak jak piszesz... Z brudem, to obawiam się, że takie są wymogi seriali tego typu, że brudu za dużo być nie może.

Z "303" obiło mi się o uszy, że coś mają robić, ale nie wiedziałem, że kręcą (?).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Korona królów

Post autor: Szary »

Problem jest jeden: ludzie, którzy stanowią u nas większość widowni seriali HBO/Netflix, nie są widownią TVP - a na pewno nie w wystarczającym stopniu. Były poprzednie wysiłki TVP w tym żądanym stylu, by wspomnieć choćby niezgorszą "1920: Wojnę i miłość", która zrobiona była na poboczu bezdennie okropnej produkcji Hoffmana, co pozwoliło jej na bardzo duży rozmach - a przy tym była od raka "Bitwy Warszawskiej" znacznie lepsza zarówno fabularnie, jak i aktorsko.

Jest tylko jeden problem - "1920: Wojna i Miłość", pierwsze sezony "Czasu Honoru", czy nawet hitowy "Bodo", nie przyniosły telewizji tak wielkiego i długofalowego zysku przy niskich kosztach, jakie dało te kilka sezonów serialu o jakimś całkiem nieznanym przeciętnemu Kowalskiemu sułtanie, co o nim w szkole nawet nie uczyli. ;)

Taki postulowany serial (zakładając, że mamy doń kadry i środki, a nie mamy - WDiFD jest tysiąckrotnie lepiej przygotowane do produkcji o pierwszej połowie XX wieku niż czegokolwiek wcześniej - ponad połowa strojów na epoki wcześniejsze w gestii polskich filmowców zostało uszyte na rzecz serialowego "Janosika" i służy po dziś dzień, a nowe, absurdalne stroje z KK będziemy pewnie oglądać w różnych miejscach do 2075) nie okazał by się nawet połową takiego sukcesu jak "Wspaniałe stulecie". "Korona królów" jest odpowiedzią na rosnące problemy z licencją turecką - następny serial z tej samej stajni nie dość, że droższy, to jeszcze jest o złych Grekach i o tym, że nie było ludobójstwa Ormian. :?

Żenujące stroje obchodzą tylko garstkę pasjonatów historii, którzy również nie jarają się raczej telenowelami, więc Indarze - Twój trud byłby daremny. Widziałem próby dyskusji między środowiskiem rekonstrukcyjnym a ludźmi ze sprawą powiązanymi i zasadniczo jest to obopólna niezdolność do pojęcia swoich racji. Wygląda na to, że nie dość, że poprawność strojów to dla filmowców problem obcy (nawet nie spodziewali się, że ktoś zwróci na to uwagę - ot kolejne przyzwyczajenie z rzeczy pokroju "Bodo" czy "Czas Honoru"), to teraz całkowicie ich nie obchodzi (po przejawach intensywnej internetowej partyzantki przeciw serialowi zamknęli się oni w prywatnych Okopach Św. Trójcy), ale jeszcze jest formą naruszania dobrostanu "kostiumowego" zespołu, który twierdzi, że zużył średnio 15 m(2) materiału na strój. Jak to możliwe bez wałowania połowy do waliz - nie wiem.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Korona królów

Post autor: runnersan »

Raleen pisze:Nie ma co oczekiwać wysokobudżetowej produkcji, skoro wiadomo w jakim stanie są finanse TVP (z wielu różnych powodów), a i inna telewizja jak by wpadła na pomysł zrobienia takiego serialu, to też wątpliwe czy by chciała angażować w to większe środki.
Ostatnio całkiem duży zastrzyk z budżetu dostali, a co do kosztów, mam wrażenie, że nasze TV zachłysnęły się rentownością wszystkich trudnych spraw i innych wynalazków. Wysoko oceniane seriale z USA czy UK przeważnie są puszczone w okolicach północy z wiadomym efektem, a kiedyś czytałem, że i tak nawet o lepszej porze nie zebrałyby odpowiedniej widowni. Ponadto tych kilka polskich superprodukcji serialowych, które ostatnio się pojawiły (np. serial z ambicjami Belle Epoque) poniosły porażki z różnych względów. Wszystko to skłania decydentów do działań, których efektem jest powstanie Korony Królów.

Moim skromnym zdaniem, TVP i inne stacje ogólnie nie celują w takich ludzi jak my, jako grupę docelową i szanse, że produkcje naszej TVP dorównają serialom BBC są minimalne i być może nie będzie to wynikało z tego, że nie potrafimy, a bardziej dlatego, że nie chcemy.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”