Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Oscary 2016

Post autor: Telamon »

Chciałem też niedyskretnie zwrócić uwagę, że nikt tu się "nie bije" o pedofilów, ale dyskutujemy o filmie na tenże temat
Zatem załóżcie dedykowany temu filmowi wątek zanim Oskary zginą pod warstwą sporów o "Spotlight" (i dyskretną wojną pedofilską). Niech "Oskary" błyszczą od kwestii pokroju dlaczego HW nie dojrzało do wręczenia drugiej statuetki filmowi animowanemu lub czemu Di Caprio wplótł w swe przemówienie problem ocieplenia klimatu. ;)

Tak rzecze Zeus (lub Odyn)!
Santa
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 12:45
Been thanked: 4 times

Re: Oscary 2016

Post autor: Santa »

Nikomu nie bronię roztrząsania kwestii wypowiedzi DiCaprio po wręczeniu Oscara. Ale rozmowa o "Spotlight" też dotyczy Oscarów, a mianowicie: czy zasługuje, czy dostał, bo temat i jak bardzo jest (nie)obiektywny.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Oscary 2016

Post autor: Telamon »

Ale rozmowa o "Spotlight" też dotyczy Oscarów, a mianowicie: czy zasługuje, czy dostał, bo temat i jak bardzo jest (nie)obiektywny
Co i tak zapewne sprowadzi się do długiej "pedofilkrieg", gdzie ten Oscar będzie jedynie pretekstem. :P
Dobra, nie będę się narzucał. Jeżeli tak jak przewiduje się stanie ktoś to powycina, jeżeli nie to tym lepiej.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: Torgill »

Rozdzieliłem wątki - tutaj zapraszam do dyskusji o Spotlight
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: adalbert »

No i ja z Twoim zdaniem dyskutuję. Tym bardziej, że posuwasz się dalej sugerując, co sobie ktoś pomyśli po wyjściu z kina, jak zobaczy księdza. Ja nie jestem Tobą, ani B. Wołoszańskim, jeśli znacie myśli innych to dobrze dla Was. Tylko ja w to zwyczajnie nie wierzę.
W co nie wierzysz, że Spotlight może wywoływać/umacniać postawy antyklerykalne? To naprawdę taka wysoce niewiarygodna sugestia? Jesteś doprawdy małej wiary albo robisz sobie zwyczajnie jaja na potrzeby forumowych potyczek słownych. Oglądałem ten film właśnie z osobą już niechętną kościołowi...
Wciąż nie usłyszałem odpowiedzi na to dlaczego film nie może przedstawiać historii z perspektywy dziennikarzy.
Nie rozumiem pytania, ponieważ nikomu nie zabraniałem robienia filmu fabularnego z czyjejkolwiek perspektywy. Przy okazji, chyba się zgodzisz, że perspektywa często czyni przekaz pro- lub anty- jakiś tam.
Niemniej mówienie o nim, jak o antyklerykalnym i nazwanie nadania Oscara promocją takich postaw wynika chyba jednak z Twojej (nad)wrażliwości.
Być może, jednak w całej swojej (nad)wrażliwości przedstawiłem uzasadnienie swojego stanowiska, które podtrzymuję. Dla mnie mniej lub bardziej uzasadniony antyklerykalny wydźwięk tego filmu jest oczywisty. Szczerze mówiąc, to nie rozumiem, skąd tak zagorzały protest... Twoje stanowisko i zdanie o filmie (bo nie lepiej po prostu wymienić się poglądami?) pozostaje dla mnie dosyć enigmatyczne.
Zarzut głupkowatości czyjegoś zdania na podstawie.... (no właśnie jakiej?), chyba też dowodzi, że jednak niespecjalnie starasz się spojrzeć na "problem" tego filmu z zewnątrz.
Głupkowatość to może rzeczywiście przesada. Dla mnie ten tekst to w ogóle nie jest za bardzo recenzja, bo o filmie tam niewiele.
Nie rozumiem o tym spojrzeniu "z zewnątrz", ale powiem ci, że rzeczywiście zastanawiałem się chwilę nad tym, jaki obraz kościoła może mieć ktoś "z zewnątrz" po obejrzeniu Spotlight. Może inaczej, wskaż mi choć trzy miejsca w tym filmie, w których mówi się cokolwiek pozytywnego o kościele w ogóle. Może coś przeoczyłem.
@clown, zamknę paszczę, jak dojdę do ściany. Jest blisko, ale poczekam jeszcze chwilę ;).
Przykro mi, że w ten sposób podchodzisz do tej dyskusji. Jak pisałem wyżej, w kwestii oceny jakiegoś filmu można po prostu wymienić się poglądami, szanując, czyjeś zdanie, ale mając własne.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: nexus6 »

Ale dlaczego Spotlight miałby nie wywoływać antyklerykalnych nastrojów? Kto zabroni twórcom robić takie filmy jeżeli mają takie przekonania? Chyba nie ma jedynej słusznej wizji świata?
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: elahgabal »

Wizji nie. Ale jeśli się manipuluje/kłamie to to już nie jest kwestia wizji tylko fałszywego przekazu. Chyba, że określenie "polskie obozy koncentracyjne" i robienie o nich filmów jest li tylko przedstawieniem swojej wizji świata.
Jest chyba różnica między: "w Kościele funkcjonuje jakiś odsetek księży pedofili" a: "księża to pedofile".
Prawda? :roll:
Bo jeśli nie to: "Polacy to pijacy, antysemici i złodzieje samochodów" i w świetle tego ja i Ty też nexus6 jesteśmy "pijakiem, antysemitą i złodziejem samochodów".
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: cdc9 »

Powiem tak.
Ze skalą pedofilii wśród księży jest dokładnie tak jak z wypadkami spowodowanymi przez pijanych kierowców w Polsce.
http://www.brd24.pl/technologie/cala-pr ... ce-raport/
Nośny, urojony temat stworzony ku uciesze mediów i gawiedzi. :evil:
Chcesz mieć gwarancję Oskara ? Nakręć film o Żydach (ale koniecznie jako ofiarach), o homoseksualistach lub bijący w Kościół. Proste. Nie ma czym się podniecać. :lol:
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: pietia2014 »

Jaki jest odsetek pedofilów w społeczeństwie? Trudno powiedzieć, bo takich badań nie prowadzono. Można tylko przypuszczać (z dużą dozą pewności), że stanowią oni margines. Mówienie o problemie w Kościele zakłada natomiast powszechność zjawiska - mógłbyś innymi słowy dodać - "wielu księży to pedofile". W takim razie stan duchowny to dla nich dobra przykrywka, bo są tam nadreprezentowani. Nawet jeśli naprawdę jest procentowo więcej pedofilów księży niż tych "cywilnych", to dalej stanowią oni margines, nawet wśród tych pierwszych. Inna sprawa to manipulacja faktami - można nagłośnić sprawę, rozdmuchać. Lekko wyolbrzymić i ubarwić. W ten oto sposób fakty tworzą dziennikarze, jednak dalekie od obiektywnej prawdy. Podobnie jest z Wałęsą - był Bolkiem, czy nie? Zależy od tego po której stronie politycznej barykady jesteś (są media i dziennikarze) mógł być, albo i nie być! A przecież prawda jest tylko jedna. Należy wysłuchać obu stron jak mawiali Rzymianie. Czasem jedna się myli, a druga ma rację, czasem jest na odwrót.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: elahgabal »

Od księży należy wymagać więcej (Przy czym czy więcej niż od nauczycieli? Przecież wg ludzi światłych księża to zwykli szamani odprawiający śmieszne gusła dla starych dewotek, a tymczasem nauczyciele kształcą dzieci i młodzież. A mimo to wśród nauczycieli też są pedofile). Co nie znaczy, że w zw. z innymi (nawet wyższymi) wymaganiami można obarczać winą niewinnych. Tak samo jak historyków, policjantów, czy śmieciarzy.
Jesteś zwolennikiem odpowiedzialności zbiorowej? Pedofilię pod dywan zamiata Kościół, czy konkretni ludzie? Uważam się za członka Kościoła i nie przypominam sobie, żebym cokolwiek pod cokolwiek zamiatał.
Przestępstwa księży przynoszą hańbę i im samym i ogółowi wiernych, bo jakkolwiek zbiorowość odpowiedzialności za nich nie ponosi, to jednak odium spada na nas wszystkich (od "katoli" i "ciemnogrodu" nie wymyśla się biskupom, tylko nam - zwykłym wiernym).
I tak. Księża tworzą grupę społeczną. I podlegają takim samym prawom socjologicznym jak każda inna grupa. Oczekujesz, że wszyscy będą święci?
Ja przy okazji przestępstw tego typu czuję się cholernie źle. Ale z ich powodu nie będę obwiniać zbiorowości jak leci. Bo to tak nie działa. A przynajmniej nie powinno. Karać należy winnych, a nie wszystkich. Nawet jeśli chodzi o księży.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: pietia2014 »

Zgadzam się z przedmówcą. Mi bardziej chodziło o manipulację prawdą. Oto przykład autentyczny choć dokładnie go nie odtworzę. Fakt - Izrael zbombardował osiedla Palestyńczyków. Gazety: W bombardowaniu zginęło kilkadziesiąt osób. I druga gazeta: w bombardowaniu zginęło 94 osoby w tym 30 kobiet i 25 dzieci. No i którą opcję wybieracie?
Pewne gazety opiszą dokładnie każdy przypadek pedofilii księży, pomijając jednocześnie wszystkie ich dokonania. Inne pisma odwrotnie. W sumie dobrze, że póki co istnieje pluralizm w środkach przekazu.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: RAJ »

Ja tu tylko to zostawię:
Kilka dni temu arcybiskup Malty Charles Scicluna, który przez wiele lat był oskarżycielem podczas procesów księży pedofili, powiedział, że „rekomendowałby obejrzeć Spotlight wszystkim, w tym biskupom”, ponieważ jest on zachętą, aby Kościół był w kwestii pedofili przejrzysty i walczył przeciw niej tak długo, aż ją u siebie całkowicie wykorzeni. Trzeba sobie bowiem uświadomić, dodaje O. Zoller, że nie wolno zamiatać takich spraw pod dywan, mając nadzieję, że sprawa ucichnie, ponieważ prędzej czy później i tak będziemy jej musieli stawić czoła.
http://pl.radiovaticana.va/news/2016/03 ... le/1212286
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: elahgabal »

Czyli jednak są hierarchowie, którzy nie należą do pedofilskiej siatki. :roll:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Santa
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 12:45
Been thanked: 4 times

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: Santa »

Tyle, że na żadnym etapie tej dyskusji, jak również w filmie nikt tak nie twierdzi. Taką wizję przedstawił Adalbert pisząc, że sugeruje to film. Tymczasem w tym dziele wielokrotnie mówi się o owych 6 procentach, co zresztą początkowo jest poddawane w wątpliwość przez dziennikarzy. I koncepcję tę przedstawia pewien uczony, co do którego istnieją wątpliwości, czy nie ma w tym interesu (podobnie co do jego obiektywizmu). Potem okazuje się, że faktycznie w Bostonie zbliżony procent księży "całkiem prawdopodobnie" molestował. Pomiędzy owymi 6%, a 100% istnieje spora różnica.

I wracając jeszcze raz do tego co pisał Adalbert: jeśli powstaje film o złodziejach z perspektywy gliniarzy, to z rzadka przedstawia przestępców, jako sympatycznych kolesi. Chyba nikt też nie dba o to, aby przynajmniej jeden z nich nie był chociaż trochę "mniej zły". W "Spotlighcie" sytuacja jest podobna, bo dziennikarze skupiają się na ew. pedofilach, a nie na spoko księżach, których może być (i pewnie jest) zdecydowana większość. Oczywiście występują też przełożeni księży, którzy nie są pedofilami i generalnie poza kryciem tych pierwszych mają "na sumieniu" raczej dobre dokonania (jak choćby kardynał z którym rozmawiał w pewnym momencie Keaton). Ale najgorszą sprawą w całej historii jest właśnie owo krycie i tutaj porównania do innych grup społecznych i zawodowych nie do końca przystają. Kościół jest jednak w pewnym sensie ponad prawem w wielu krajach i to jest na to dowód. Tam, gdzie zwykłego nauczyciela najprawdopodobniej postawionoby przed sądem, tutaj wkraczała "ekipa wspierająca", dbająca o to, aby zamieść sprawę pod dywan.

Zresztą już wspominałem, do mnie nie trafia zarzut braku kontekstu, bo należałoby go przedstawić 90% produkcji fabularnych (o ile nie większej ilości).
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Spotlight - dyskusja o filmie i jego tematyce

Post autor: nexus6 »

Coś mi się zdaje, że elahgabal filmu nie widział.
Zablokowany

Wróć do „Film”