Strona 1 z 4

Historia Roja

: środa, 28 października 2015, 09:12
autor: WarHammster
Obrazek
Plakat świetny a pasek mam taki sam :).

Jest data premiery filmu „Historia Roja” - marzec 2016.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować "wroga władzy ludowej".

http://www.filmweb.pl/film/Historia+Roja-2015-537558
http://niezalezna.pl/71002-znamy-date-p ... szy-plakat

Re: Historia Roja

: środa, 28 października 2015, 10:01
autor: Torgill
Jednak udało się dokończyć projekt! Fantastycznie!
Pozycja obowiązkowa do zobaczenia!

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 07:33
autor: adalbert
No, bardzo ciekawe. Oglądałem fragmenty (kiedy to było? 6 lat temu?). Moje wrażenie, z tego, co pamiętam, było takie, że nie ma jakoś bardzo dużo klimatów bogoojczyźnianych, za to pokazane są problemy: rosnące osaczenie, opuszczenie, desperacja. Również zamierzam się wybrać do kina.

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 10:28
autor: Darth Stalin
Torgill pisze:Jednak udało się dokończyć projekt! Fantastycznie!
Pozycja obowiązkowa do zobaczenia!
A to już zależy, co kto lubi... 8-)

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 10:56
autor: clown
Darth Stalin: +1

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 21:34
autor: cdc9
To pewnie zaczątek nowej fali w polskim kinie.
Gdy zobaczyłem na plakacie naszywkę na rękawie z napisem: Śmierć wrogom ... (reszty nie doczytałem), to od razu skojarzyłem ją z napisem na kurtce "napakowanego", łysego patrioty z kibolskiego zaciągu, który to napis: Śmierć wrogom Polski, zobaczyłem na rzeczonym w moim parafialnym kościele podczas mszy świętej.
Z pewnością więc widzowie będą.
Sprawdziłem na wikipedii :oops: spis osiągnięć bojowych "Roja" ...

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 22:11
autor: Torgill
Oj świerzbiły mnie paluszki, żeby odpisać, zwłaszcza na tą światłą demaskację "łysych patriotów" ale...

Nie chciałbym, żeby ten temat przerodził się w ideologiczną ujadankę na temat żołnierzy wyklętych i bieżącej polityki, o tym można sobie porozmawiać gdzie indziej. Przynajmniej do czasu premiery filmu, kiedy będzie można sobie porozmawiać "w odniesieniu do". Podobnież to nie miejsce na licytację pójdę/nie pójdę (i nic więcej do dodania).
Dziękuję Adalbertowi - na razie jedynej osobie, która widziała fragmenty filmu i coś o nim napisała.



Co do Roja. Zalewski nie ma niestety aż tak dużego doświadczenia z fabułami, choć nakręcił trochę ciekawych dokumentów (w tym o Roju), to także uczeń W. Hassa, co jest dobrą rekomendacją.
Jak patrzę na aktorów to widzę same nowe twarze, co może być zaletą i się sprawdzić (jest kilka takich przykładów udanych debiutów nawet zbiorowo - vide Miasto 44), ale może też być problemem. Duża rola reżysera.

Co do reszty ekipy - tych ważniejszych osób.
Muzyka - Michała Lorenza reklamować nie trzeba. To jeden z lepszych naszych twórców muzyki filmowej.
Scenariuszem zajmuje się również Zalewski. Plusem jest to, że miał mnóstwo czasu na projekt. Tu nie było pośpiechu. Przy pisaniu scenariusza możliwość zrobienia 60 wersji jest bardzo istotna. Nie zawsze jest ten komfort.
Zdjęcia - Tomasz Dobrowolski. Tutaj znowu mamy bardzo dobrego specjalistę, wielokrotnie nagradzanego. Dobrowolski ma na koncie m.in. zdjęcia do Małej Moskwy, ale także Yumy, Och Karol itd. Zdjęcia będą na pewno dobre.
Kostiumy - odpowiedzialna za nie Elżbieta Radke zgarnęła także kilka nagród, była nawet nominowana do Orłów (m.in. za Duże zwierzę). Pomaga jej Julita Kiryluk. Radke nie pracowała chyba jednak przy projekcie historycznym więc jest pytanie jaka będzie historyczna jakość (w sensie zgodności) tych kostiumów.
Odpowiedzialny za produkcję Tomasz Miernowski to stary wyga, który pracował nawet przy Liście Schindlera (kostiumy), a także przy kilku projektach historycznych (m.in. serial Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, a także Noce i dnie). Facet ma doświadczenie zatem i wiedzę na temat filmów historycznych. Dobry prognostyk.

Na koniec trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=1Iz2YS19IEQ

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 22:50
autor: cdc9
Żadna "światła". :oops:
Po prostu nie rozumiem jak można wejść do kościoła z takim napisem na plecach.

Re: Historia Roja

: czwartek, 29 października 2015, 23:03
autor: Darth Stalin
cdc9 pisze:Żadna "światła". :oops:
Po prostu nie rozumiem jak można wejść do kościoła z takim napisem na plecach.
Co się dziwisz?
Katolicyzm w Polsce jest pomimo ~1000 lat mało zinternalizowany i w większości sprowadza się do sformalizowanych rytuałów pozbawionych głębszej refleksji.

EDIT: Ad rem poproszę.

Re: Historia Roja

: niedziela, 1 listopada 2015, 16:37
autor: adalbert
No, tu też są fragmenty Roja:
https://www.youtube.com/watch?v=qiRzZNJjcO0

Re: Historia Roja

: piątek, 6 listopada 2015, 13:20
autor: Teufel
Bardzo dobrze, że powstał film. Obejrzę na pewno.

Re: Historia Roja

: sobota, 7 listopada 2015, 18:42
autor: Telamon
Jedni obejrzą, inni (jak ja) raczej nie. Grunt, że film sfinansowany z naszej podatkowej krwawicy powstał - może nawet trochę zarobi jak "szkoły pójdą", z pewnością napięcie wokół tego dzieła się rozładuje. Niezadowoleni powinni się cieszyć, że to nie kolejna "Ida". :P

Re: Historia Roja

: niedziela, 8 listopada 2015, 15:04
autor: Howa
Zobaczymy jakie treści będzie niósł film, ale moim zdaniem dobrze, że powstaje film, bo wzbudza dyskusje nie tylko w mediach, ale także chociażby w Internecie - tak jak my teraz dyskutujemy. Można wymienić się poglądami i przyjąć je lub nie, lecz każda dyskusja poszerza horyzonty.

Re: Historia Roja

: niedziela, 8 listopada 2015, 21:52
autor: cdc9
Howa pisze:Zobaczymy jakie treści będzie niósł film, ale moim zdaniem dobrze, że powstaje film, bo wzbudza dyskusje nie tylko w mediach, ale także chociażby w Internecie - tak jak my teraz dyskutujemy. Można wymienić się poglądami i przyjąć je lub nie, lecz każda dyskusja poszerza horyzonty.
Zapraszam do Konkursu Strategosa: jeden z uczestników szkoli nas regularnie z dziejów "żołnierzy wyklętych", ze szczególnym uwzględnieniem NSZ. :)

Re: Historia Roja

: wtorek, 17 listopada 2015, 11:09
autor: Leliwa
cdc9 pisze:To pewnie zaczątek nowej fali w polskim kinie.
Gdy zobaczyłem na plakacie naszywkę na rękawie z napisem: Śmierć wrogom ... (reszty nie doczytałem), to od razu skojarzyłem ją z napisem na kurtce "napakowanego", łysego patrioty z kibolskiego zaciągu, który to napis: Śmierć wrogom Polski, zobaczyłem na rzeczonym w moim parafialnym kościele podczas mszy świętej.
Z pewnością więc widzowie będą.
Sprawdziłem na wikipedii :oops: spis osiągnięć bojowych "Roja" ...
"Śmierć Wrogom Ojczyzny" tak brzmi napis. Żołnierze NZW nosili takie naszywki. I ryngraf. Oraz coś takiego.
Obrazek

I cóż, na filmie jest pokazane, że nie było to puste hasło. Film obejrzałem już parę ładnych lat temu (wersja sprzed postprodukcji w kinie w Zamościu), gdy jeszcze nie było wiadomo, czy w ogóle powstanie, bo PISF cofnął swój udział finansowy. Nagle po wyborach okazało się że jednak film powstanie. Gdzieś o tym pisałem, więc tylko powtórzę. Znakomity pod względem wizualnym. Gra dużo naturszczyków przez co czasami gra aktorska wygląda chropawo, ale za to ci ludzi mają bardzo świeże podejście do swoich postaci. Nie widać tu zmanierowania aktorskiego.
Ja rozumiem, że niektórzy mogą nie lubić, że na filmie jest pokazane, że głównymi wrogami są okupanci sowieccy, a największą kanalią człowiek, który przetrwał wojnę w szeregach NSZ, a potem zdradził ich i powydawał. Ten człowiek sam na filmie przyznaje się do swego żydowskiego pochodzenia, a potem okazuje się, że przed wstąpieniem do oddziału NSZ wydawał swych współbraci Niemcom. Prawda boli.
Na filmie żołnierze Roja wchodzą do kościoła w pełnym umundurowaniu (nawiązanie do "Hubala", zresztą nie jedyne, bo również sceny końcowe nawiązują o tamtego filmu) z owym napisem "Śmierć Wrogom Ojczyzny". Czy to też uważasz za niestosowne? Ten napis nie oznacza, że będzie się mordować, kogoś kogo tylko uzna się za wroga, tylko walczyć na śmierć i życie przeciwko okupantowi i jego poplecznikom, którzy są owymi wrogami. Dla mnie bardziej niestosowne jest zdecydowanie założenie do kościoła koszulki z Che Guevarą, czy emblematami satanistycznymi (najczęściej bezrefleksyjne).

Co do Roja to Zalewski nakręcił też wcześniej dokument pokazujący o tym, jak żyje pamięć o tym człowieku.

https://www.youtube.com/watch?v=49_52ez0Hcw