Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: AWu »

http://youtu.be/NEqx4sKNUhk

Na YT z napisami, wygląda wypaśnie.

Pojedynek dzielnych Rosjan z tajemniczym Tygrysem
Trochę tak Duch i Mrok przeniesiony w czasy II wojny światowej :)

Wiki mówi:

"Biały Tygrys (org. Белый тигр) – rosyjski film wojenny z elementami fantasy z 2012 roku w reż. Karena Szachnazarowa. Film powstał na motywach powieści Ilji Bojaszowa z 2008 roku pt. Czołgista, czyli "Biały Tygrys" (Tankist, ili "Biełyj tigr")[1]."
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Sarmor »

O, miło, że jest wersja z polskimi napisami - jak dotąd widziałem tylko taką bez napisów w ogóle.

Zapowiedzi widziałem już parę miesięcy temu, bodaj na Lead Adventure. Wygląda ciekawie, ale warto ostrzec purystów - to nie jest film historyczny! Obok Tygrysa-widma występuje w nim radziecki czołgista gadający z czołgami (który na dodatek wylizał się z poparzeń 90% ciała i nie widać tego po nim).

Za to sprzętu jest dużo, a na niego zawsze miło popatrzeć - zwłaszcza, że ponoć w większości prawdziwy, a nie rekonstrukcje.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: AWu »

Dlatego napisałem za wiki, że to film wojenny z elementami fantasy.
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Biały Tygrys

Post autor: Paweł Sulich »

Kolega mi polecił parę tygodni temu, obejrzałem połowę. Trzeba będzie dokończyć :)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Biały Tygrys

Post autor: czarek0402 »

Ja właśnie skończyłem...ogólnie nawet fajny,nie spodziewałem się,że to fantasy,a może bardziej psychologiczny...z początku myślałem,że być może był jakiś biały tygrys w legendach,wspomnieniach,kult Wittmanna...plus za oryginalne czołgi,uzbrojenie,prawdziwe,zapomniane wsie z drewna... :roll:

Nie macie wrażenia,że wieża,punkt ciężkości przesunięty za bardzo do przodu? :idea:

Na początku jest motyw ze szpitalem polowym...polskim? :idea:

Jaka to ofensywa? Bagration? :idea:
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Sarmor »

czarek0402 pisze:Nie macie wrażenia,że wieża,punkt ciężkości przesunięty za bardzo do przodu? :idea:
Wieża czego? Bo jeśli Tygrysa, to możliwe, że to rekonstrukcja na bazie T-34 czy innego radzieckiego czołgu, co tłumaczyłoby takie położenie wieży.
Choć jak spojrzałem na urywki (nie obejrzałem jeszcze całości, pewnie wieczorem to zrobię), to momentami Tygrys zdaje się być generowany komputerowo.


Według IMFDB Tygrysa "gra" IS-2: http://www.imfdb.org/wiki/White_Tiger_% ... _Platforms (Uwaga, w linku mogą być spoilery!)
Co ciekawe, są tez zdjęcia innej rekonstrukcji Tygrysa (lepszej moim zdaniem), która nie została wykorzystana.
Oprócz tego są Panzer IV z T-55 i Granty z BMP.


Obejrzałem całość.
Ogólnie film mi się podobał. Pierwsze 80 minut ogląda się świetnie, potem jest trochę gorzej, ale nie źle.
Przede wszystkim film jest bardzo porządnie zrobiony od strony wizualnej. Historia to czysta fantastyka, która mnie osobiście przypominała stare amerykańskie komiksy z serii Weird War Tales - mnie taka konwencja odpowiada, ale miłośnikom historii może przeszkadzać. Postaci może nie są wybitnie wykreowane, ale pasują do historii i konwencji filmu rozrywkowego, bez filozoficznych aspiracji. No i przyjemnie sobie popatrzeć na te wszystkie czołgi, zarówno działające, jak i repliki (w tym świetne wraki) - choć na ekranie przez większość czasu królują T-34/85.
Jeśli zaś chodzi o minusy, to na samym początku trzeba wymienić drobne bzdurki historyczne, jak to, że wszystkie pociski czołgowe wybuchają, a T-34 głównego bohatera obsługuje tylko 3 ludzi, przy czym dowodzi kierowca - ale te rzeczy można zignorować, jeśli potraktujemy film jako fantastykę. Największa w filmie scena batalistyczna może być rozczarowująca, ale jest ku temu powód - naprzeciw Rosjan staje tylko tytułowy czołg. No i trochę przeszkadzało mi w tej scenie epatowanie spalonymi ciałami. Oprócz tego pod koniec filmu pojawiają się dwie moim zdaniem zbędne sceny - obiad po podpisaniu aktu kapitulacji III Rzeszy (nie mam pojęcia, czemu pokazanie go ma służyć) oraz końcowy monolog wypowiadany przez postać, której wcześniej w filmie w ogóle nie było (wygląda jak próba dodania filmowi jakiejś głębi, moim zdaniem zbędnej). Jednak za największą wadę uznaję wygląd tytułowego Białego Tygrysa - rekonstrukcja na bazie ISa jest taka sobie, a niestety trochę ten czołg oglądamy...
Wad wyszło trochę więcej, ale nadal w ostatecznym rozrachunku uważam film za udany.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Biały Tygrys

Post autor: clown »

Ja również obejrzałem i raczej nie żałuję, chociaż wydawać na takie coś pieniędzy w kinie bym żałował. Trochę w tym wszystkim mistycyzmu, podobnie jak w 1612, ale Rosjanie takie mistyczne skłonności mają.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: AWu »

Ten lepszy model Tygrysa.
To na oko model Tygrysa...
Popatrz na gąsienice. na pewno po tym śniegu nie przyjechał :>

Ktoś go ustawił i machną śnieżką dla picu albo w ogóle dokleił w 3d ..
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Sarmor »

Może na tym zdjęciu ktoś ustawił, ale raczej nie poniżej. :P
http://www.youtube.com/watch?v=_mvyvYNAJcs
http://youtu.be/_GrraQw0xF4
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: AWu »

A, że są to ja wiem! :)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Sarmor »

Ale na tych filmach jest jeden, i to ten, który miał być użyty w "Białym Tygrysie" (i który widnieje na zdjęciu z mojego linka). Tylko kolor mu zmienili, zresztą na pierwszym filmie widać pozostałości starej farby na kołach.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: AWu »

W końcu obejrzałem.
I ani chwili nie ma tego super modelu z twoich fotek.

Ten w filmie to konwersja z jakiegoś czołgu a nie budowany od podstaw.

Może ten sexowny za słabo się porusza w terenie?
(choć porusza się aż za dynamicznie jak na Tygrysa)

Jakiś rusofon musiałby poszukać na forach.

Albo do zupełnie innego filmu.

A film fajny, ale końcówka rozwlekła.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Sarmor »

Napisałem wyżej, że ten w filmie to przerobiony IS-2.
A ten lepszy miał być użyty, ale nie został.

Na Lead Adventure napisali, że w filmie miały wystąpić oba - lepszy model miał grać prawdziwy czołg, a przerobiony IS fantastycznego Białego Tygrysa. Ale producenci filmu nie dogadali się z twórcami lepszego, przez co był on gotowy na zimę i musiał zaczekać na kolejne lato. A potem go uszkodzili przy wyładunku (spadł z 2 metrów?!), przez co w ogóle do filmu trafił (skończyło się na przerabianiu scenariusza).
Źródło: http://www.lead-adventure.de/index.php? ... #msg563942

Tu jest potwierdzenie, że replika ze zdjęć była robiona pod ten konkretny film (nie znam rosyjskiego, użyłem translatora - nie podają tytułu filmu, ale wytwórnia i reżyser się zgadzają): http://infinity63.com/voennaya-texnika/tank-tigr.html

Tu zaś info, że replika nie trafiła do filmu, bo budowa trwała za długo, a czołg z filmu jest na bazie ISU-152: http://www.kinobusiness.com/content/view/6151/31/
Replika waży 30 ton, pewnie dlatego tak dynamicznie pomyka.

I na koniec zdjęcia z robienia repliki, niestety bez żadnych dodatkowych informacji: http://maketoff.net/portfolio.html?sid= ... _7373#1_73
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: AWu »

Szkoda go, ale jeśli budujesz model, musisz się z nim obchodzić jak z modelem.. :(
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Recenzja filmu na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=114
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”