XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Sergent-Major
Posty: 152
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Franek Strzała »

Witam,
życzę udanej zabawy. Jednak w tym roku nie uda mi się zagościć.
pozdrawiam
Franek
Mecenas
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 26 września 2014, 16:21

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Mecenas »

Ja też będę.
Mecenas
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 26 września 2014, 16:21

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Mecenas »

Leliwa pisze: środa, 22 września 2021, 15:11
Leyas pisze: środa, 22 września 2021, 10:43 Zamierzam się pojawić wraz z kolegą Sadzolem od piątku.
Najchętniej zagralibyśmy w wieloosobówki...
Ze swej strony możemy zabrać: Napoleonic Wars, Pax Renaissance 2 ed., Triumph & Tragedy, Time of Crisis, Conquistador, 878 Vikings, oraz Tank Duel. Jako przerywnik Semper Fidelis, Men of Iron.
Ponadto Sadzol może poprowadzić partię na czterech w Versailles 1919.
Zapraszamy do CC Napoelonics... w sobotę.
No dobra to której konkretnie jutro zaczynamy?
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Dajmiech »

Dziękuję organizatorom i współgraczom za udany konwent. Świetnie było znowu spotkać się po długiej przerwie, pograć w to i owo, poczuć klimat Pól Chwały i, przynajmniej z punktu widzenia zwykłego gracza, wrócić do czasów sprzed 2020 roku, miejmy nadzieję, że na stałe.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Raleen »

Za nami XV Pola Chwały. Bardzo się cieszę, że po roku przerwy mieliśmy okazję się spotkać i że impreza w ogóle się odbyła, bo przecież jeszcze miesiąc temu nie było pewne czy uda się ją zorganizować, przynajmniej w takiej tradycyjnej, otwartej formule. Dziękuję wszystkim, którzy pojawili się, tym, z którymi miałem okazję pograć, porozmawiać czy choćby uścisnąć dłoń. W przypadku planszówek zapowiadał się rekord jeśli chodzi o frekwencję. W ostatniej chwili trochę osób się wykruszyło, ale i tak było nas sporo. W części bitewniakowej także widziałem wiele znajomych twarzy i ekip mniej lub bardziej współpracujących z nami: GM Boardgames i sklep Bolter, Greebo z pozami i turniejem DBA, grupa graczy z Łodzi prezentująca system Lasalle 2, ekipa graczy z Tarnowa z nową wersją Normandii w systemie Face of War. Jeśli chodzi o wargaming generalnie wydaje mi się, że impreza wypadła dobrze. Póki co krótko, bo dochodzę jeszcze do siebie, a powrót do rzeczywistości po tym konwencie zawsze zajmuje trochę czasu. Niedługo będzie relacja, w kilku częściach. Dzięki jeszcze raz, że byliście i mam nadzieję, że dobrze się bawiliście.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Leliwa »

Panowie, czołem!

Jednej rzeczy tylko żałuję, że nie udało się uczcić pieśnią pamięci hetmana Chodkiewicza, ale poza tym było przednio. Węgrzyny dwa, pamiątka od Pawła Jednego, Walka zw CC Napoleonics z Pawłem Drugim. Sukcesorzy na 5 osób, którzy byli najlepszą partią 5-osobowa, którą pamiętam. Na pewno zaś zgromadziłem największa swą armię w mojej historii tej gry, czyli 15 Macedończyków (z czego 5 królewskich) i 7 najemników. Ciekawe, ale nieskończone Sword of Rome (Brennus "18" by Weronika, które skończyło cywilizacyjną misję Kartaginy nad Adriatykiem) , oraz szkolenie drużyny Stężycko-Dęblińskiej, oraz dla Tomka, żeby bardziej ufał pamięci swej, a mniej elektronice. Oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna czyli cudowna Gabriela M. i znamienity Mateusz K. Pozdrowienia dla kolegów redaktorów, a poza tym dla Mateusza, Alicji Konradównej i Macieja. Oczywiście żal, że nie udało się posmakować ani Wojny o Pierścień ani Amateurs to Arms.

PS. Samochód nie jest w tak złym stanie jak mi na stacji mówiono i mógłbym przyjechać. Nie wiem, czy kiedykolwiek uda się zagrać w Le Grande Battles?

PS II: Pozdrowienia dla bohaterskiego Neptolemusza (nie poprawiać!), patriarchy, pardon, satrapy Armenii, który prawie wygrał w Sukcesorów. Drugim, który prawie wygrał był Maciej, który za późno wezwał Piratów Cylicyjskich.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 września 2021, 14:51 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: dbj »

Byłem niezmiernie szczęśliwy, że udało mi się chociaż na chwilę zawitać na Pola Chwały. Dziękuję organizatorom i moim rozmówcom, miło było się z Wami spotkać. Szczególne podziekawania należą się Wojtkowi, z którym grałem. Z racji tego, że moja obecność nie była pewna, pobyt mój był nieco luźniejszy i dzięki temu mogłem posmakować niepołomickiej kuchni, poczuć oddech historii i ducha rekonstrukcji oraz wargamingu w wielu odsłonach. Udało mi się też zapozować do wspólnego zdjęcia pełnego składu redakcji Hexmagazine, wręczyć Michałowi specjalną koszulkę, a Błażejowi obiecanego węgrzyna.

Z Wojtkiem grałem w 9 scenariusz 3 ed. CoH: Strorms of Steel. O zwycięstwie decydowały ostatnie rzuty i to rzuty Wojtka, ostatecznie nie wygrał, ale była to jego pierwsza gra w tym systemie i sam fakt, że ostatnie jego działania mogły coś zmienić trzeba uznać za sukces. Grał Rosjanami i zniszczył mi 3 na 4 czołgi, przez planszę bezpiecznie przejechali tylko grenadierzy pancerni i Sdkfz, ocalał też tygrys, pod którego ogromnym wrażeniem jestem, zwłaszcza jego siły i zasięgu, ale w scenariuszu, w którym trzeba przejechać przez długość planszy okazuje się, że nie jest to takie proste, zwłaszcza z przepisami trzeciej edycji. Dla mnie to kolejny scenariusz i kolejne doświadczenie z 3 ed. CoH.

I jeszcze z Wojtkiem grałem w Cape Ortugal, 4 listopada 1805 r. w systemie Flying Colors. Rozegraliśmy 8 na 12 etapów, to też dla Wojtka było pierwsze spotkanie z systemem. Tym razem żadną miarą Wojtka nie można oceniać, bo o ile CoH jest intuicyjny i przyjazny nowym graczom, o tyle we FC zrozumienie zależności ruchu od pozycji okrętu względem wiatru, a później wykorzystanie tego taktycznie wymaga doświadczenia.
Brytyjczycy ufni w wyszkolenie swoich kanonierów chcieli walkę roztrzygnąć trzymając dystans (audacity 3-1), Francuzi nie mając przewagi względem wiatru postanowili ostrzeliwać żagle wroga, a następnie czmychnąć.
Obrazek
W szóstym etapie zmienił sie wiatr, stawiając Francuzów w lepszej pozycji i ci ostatni, widząc mocno poszczępione żagle przeciwnika, postanowili poszukać swojego szczęścia w tej bitwie. Mimo, że w momencie przerwania gry sytuacja Francuzów wyglądała lepiej, to jeszcze daleko było od ostatecznych roztrzygnięć.
Obrazek
Chciałem zaśpiewać Żegnajcie nam dziś hiszpańskie dziewczyny, ale oficerom nie wypada śpiewać szant, a po drugie grałem Francuzami 😉.
Podziękowania dla Macieja, bo to jego egzemplarz był na stole.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Leliwa »

dbj pisze: wtorek, 28 września 2021, 14:43 Byłem niezmiernie szczęśliwy, że udało mi się chociaż na chwilę zawitać na Pola Chwały. Dziękuję organizatorom i moim rozmówcom, miło było się z Wami spotkać. Szczególne podziekawania należą się Wojtkowi, z którym grałem. Z racji tego, że moja obecność nie była pewna, pobyt mój był nieco luźniejszy i dzięki temu mogłem posmakować niepołomickiej kuchni, poczuć oddech historii i ducha rekonstrukcji oraz wargamingu w wielu odsłonach. Udało mi się też zapozować do wspólnego zdjęcia pełnego składu redakcji Hexmagazine, wręczyć Michałowi specjalną koszulkę, a Błażejowi obiecanego węgrzyna.

Z Wojtkiem grałem w 9 scenariusz 3 ed. CoH: Strorms of Steel. O zwycięstwie decydowały ostatnie rzuty i to rzuty Wojtka, ostatecznie nie wygrał, ale była to jego pierwsza gra w tym systemie i sam fakt, że ostatnie jego działania mogły coś zmienić trzeba uznać za sukces. Grał Rosjanami i zniszczył mi 3 na 4 czołgi, przez planszę bezpiecznie przejechali tylko grenadierzy pancerni i Sdkfz, ocalał też tygrys, pod którego ogromnym wrażeniem jestem, zwłaszcza jego siły i zasięgu, ale w scenariuszu, w którym trzeba przejechać przez długość planszy okazuje się, że nie jest to takie proste, zwłaszcza z przepisami trzeciej edycji. Dla mnie to kolejny scenariusz i kolejne doświadczenie z 3 ed. CoH.

I jeszcze z Wojtkiem grałem w Cape Ortugal, 4 listopada 1805 r. w systemie Flying Colors. Rozegraliśmy 8 na 12 etapów, to też dla Wojtka było pierwsze spotkanie z systemem. Tym razem żadną miarą Wojtka nie można oceniać, bo o ile CoH jest intuicyjny i przyjazny nowym graczom, o tyle we FC zrozumienie zależności ruchu od pozycji okrętu względem wiatru, a później wykorzystanie tego taktycznie wymaga doświadczenia.
Brytyjczycy ufni w wyszkolenie swoich kanonierów chcieli walkę roztrzygnąć trzymając dystans (audacity 3-1), Francuzi nie mając przewagi względem wiatru postanowili ostrzeliwać żagle wroga, a następnie czmychnąć.
Obrazek
W szóstym etapie zmienił sie wiatr, stawiając Francuzów w lepszej pozycji i ci ostatni, widząc mocno poszczępione żagle przeciwnika, postanowili poszukać swojego szczęścia w tej bitwie. Mimo, że w momencie przerwania gry sytuacja Francuzów wyglądała lepiej, to jeszcze daleko było od ostatecznych roztrzygnięć.
Obrazek
Chciałem zaśpiewać Żegnajcie nam dziś hiszpańskie dziewczyny, ale oficerom nie wypada śpiewać szant, a po drugie grałem Francuzami 😉.
Podziękowania dla Macieja, bo to jego egzemplarz był na stole.
Powinieneś zaśpiewać "E merde pour le roi d'Angleterre, qui nos a declare la guerre!"
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: dbj »

Leliwa pisze: wtorek, 28 września 2021, 14:51 Powinieneś zaśpiewać "E merde pour le roi d'Angleterre, qui nos a declare la guerre!"
Oficerom nie przystoi tak brzydko śpiewać, a pieśń ta z kubryka Formidable niosła się jeszcze długo po zachodzie słońca...
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Raleen »

No proszę, wydawało mi się, że przynajmniej jeśli chodzi o planszówki wojenne nic mi w tym roku nie umknęło, a jednak nie widziałem w ogóle tej rozgrywki we "Flying Colors". Dlatego dobrze, że zamieściłeś tą krótką relację ze zdjęciami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Samuel »

Też, choć z opóźnieniem, chciałem podziękować za wspaniałą imprezę (czy, ściślej "naszą część" imprezy). Niestety, jak zwykle obowiązki organizatora całości ograniczały moją obecność na "naszych salach", i to się pewnie nie poprawi :cry: Bardzo dziękuję współgraczom, ze szczególnym wyróżnieniem mojego Przeciwnika w NaE, którego wreszcie poznałem "pozavassalowo". Bardzo dziękuję też Raleenowi za artykuł na Portalu, myślę, że będzie ważny dla Roberta i nas wszystkich, planujących już powoli imprezę przyszłoroczną. ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Raleen »

Robert Kowalski, główny organizator Pól Chwały o imprezie na Onecie: https://www.onet.pl/informacje/glos24/t ... f,30bc1058
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze: wtorek, 28 września 2021, 15:52 No proszę, wydawało mi się, że przynajmniej jeśli chodzi o planszówki wojenne nic mi w tym roku nie umknęło, a jednak nie widziałem w ogóle tej rozgrywki we "Flying Colors". Dlatego dobrze, że zamieściłeś tą krótką relację ze zdjęciami.
Grali w górnej sali. W sąsiedniej była wielka rozgrywka w Last Blitzkrieg BCS czyli Ardeny w skali batalionowej.
dbj pisze: wtorek, 28 września 2021, 15:29
Leliwa pisze: wtorek, 28 września 2021, 14:51 Powinieneś zaśpiewać "E merde pour le roi d'Angleterre, qui nos a declare la guerre!"
Oficerom nie przystoi tak brzydko śpiewać, a pieśń ta z kubryka Formidable niosła się jeszcze długo po zachodzie słońca...
Kapitan Aubrey i jego oficerowie jednak swego czasu śpiewali "Don't forget your ol'shipmate!"
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XV Pola Chwały (24-26.IX.2021)

Post autor: Raleen »

Leliwa pisze: środa, 29 września 2021, 09:54
Raleen pisze: wtorek, 28 września 2021, 15:52 No proszę, wydawało mi się, że przynajmniej jeśli chodzi o planszówki wojenne nic mi w tym roku nie umknęło, a jednak nie widziałem w ogóle tej rozgrywki we "Flying Colors". Dlatego dobrze, że zamieściłeś tą krótką relację ze zdjęciami.
Grali w górnej sali. W sąsiedniej była wielka rozgrywka w Last Blitzkrieg BCS czyli Ardeny w skali batalionowej.
Zgadza się, tą drugą rozgrywkę jak najbardziej kojarzę. Natomiast ta we Flying Colors jakoś szybko im poszła, a ja byłem zajęty na dole wtedy, ale tak to bywa. Nawet jak się robi regularnie zdjęcia i poświęca na to trochę czasu, żeby potem stworzyć relację, taką jak zwykle robię, czasem nie wszystko jest się w stanie zarejestrować. I to dotyczy naszej części imprezy, a co dopiero mówić o całości.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”