X Grenadier (23-24.V.2015)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Warszawie, którą współtworzyliśmy przez pierwszych jedenaście edycji (2006-2016).
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Aldarus »

Planuję się wybrać z dzieciakami, więc raczej nie zagramy, ale spotkać się będzie okazja :)

Jest tam gdzieś w pobliżu dogodny parking?
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Raleen »

Zwykle u dołu pod Cytadelą bywał wydzielany specjalnie parking przez Policję.

@Maciunia - kontaktuję się z głównym organizatorem, ale mam chwilowo problemy z dodzwonieniem się.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Raleen »

Panowie jeszcze jedna sugestia: ponieważ tam nie ma w pobliżu praktycznie żadnego sklepu, proponuję się zaopatrzyć w jakiś prowiant i butelkę wody (albo coś innego do picia). Będą tam na miejscu kramy, ale zwykle ceny mają zaporowe.

Dobra informacja jest taka, że będę miał najprawdopodobniej talony na wyżywienie od organizatora, jak w latach poprzednich.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Torgill »

Raleen pisze:Panowie jeszcze jedna sugestia: ponieważ tam nie ma w pobliżu praktycznie żadnego sklepu, proponuję się zaopatrzyć w jakiś prowiant i butelkę wody (albo coś innego do picia). Będą tam na miejscu kramy, ale zwykle ceny mają zaporowe.

Dobra informacja jest taka, że będę miał najprawdopodobniej talony na wyżywienie od organizatora, jak w latach poprzednich.
A jak jest z parkingiem dla twórców programu? :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Raleen »

Możecie spróbować wjechać, najwyżej Was wygonią ;). W poprzednich latach się niektórym udawało, nawet jak nie byli twórcami programu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Szary »

Będzie ktoś jutro, by zagrać w coś lżejszego? Lee vs Grant, Sun of York, może Piekło Okopów?
Maedhros
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Maedhros »

A tymczasem w mediach:
http://warszawa.tvp.pl/20176990/23052015
od 00:07:53
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Neoberger »

Nie widziałem wczoraj takich ładnych sanitariuszek jak na tej telewizyjnej relacji. Uuuu.

Podobał mi się ten granatowy policjant. Ma rację z obliczem wojny.
Berger
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Leyas »

Maedhros pisze:A tymczasem w mediach:
http://warszawa.tvp.pl/20176990/23052015
od 00:07:53
Planszy żadnej nie pokazali tylko bitewniaki :P
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Raleen »

Parę godzin temu zakończyła się X edycja Grenadiera. Teraz zapewne wszyscy czekają na wynik wyborów prezydenckich kontemplując przedłużoną przez PKW ciszę wyborczą. Chciałem więc tylko powiedzieć, że dziękuję wszystkim, którzy się pojawili, a zwłaszcza tym, z którymi miałem okazję zagrać - tutaj szczególne podziękowania kieruję w stronę Leyasa, który wytrwale i bardzo umiejętnie walczył ze mną w sobotę pod Ostrołęką. Ogólnie moim zdaniem konwent się udał. Nie było problemu ze stołami, mimo polowych warunków namiot miał odpowiednio zrobione ścianki, tak że potencjalny wiatr nie stanowił problemu, udało się też zorganizować oświetlenie, tak że wieczorem graliśmy do 21:30. W sobotę było natomiast troszeczkę zimno i od czasu do czasu trochę padało (co trochę ostudziło zapał do siedzenia dłużej). W niedzielę było zdecydowanie cieplej i słonecznie. Koszulki forumowe rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a niestety miałem tylko 15 i więcej dużych rozmiarów niż było potrzeba, więc będziemy dorabiać w najbliższym czasie - o tym w osobnym temacie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Leyas »

Również bardzo dziękuję za udany konwent! Podobała mi się sobotnia rozgrywka w Ostrołękę, a dzisiaj świeżo poznana gra stajni GMT - Conquest of Paradise. Dziękuję moim współgraczom: Ryśkowi i czmielonowi. Czekam oczywiście na obszerne relacje z naszych partii :) Grono było momentami kameralne, ale zawsze pozytywne. Miałem okazję rzucić okiem na kilka pozycji których nie znałem, a także gry w fazie testowej. Szczególnie ciekawie zapowiada się gra o Hansie Klossie, dziękuję za wprowadzenie autorom, nie udało się jednak zagrać bo mało czasu było. Petru Raresowi dziękuję jeszcze raz za gościnę i pyszną chrzanówkę :D
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Herman »

Tradycyjne podziękowania dla Raleena za organizację. Z Rafałem udało nam się odpalić dwa tytuły (obie były naszymi debiutanckimi rozgrywkami). Gramy oczywiście pełne kampanie. Na pierwszy plan poszło Warriors of God. Gra zdecydowanie nam się podobała. Najciekawszym elementem są oczywiście wodzowie. Ich losy potrafią dodać sporo sosu do gry, który skutkuje pojawieniem się takich postaci jak "Stary Ralph" czy "Szalony Szkot", który po szarży wgłąb Francji całe życie przesiedział w więzieniu :lol: Po początkowych sukcesach Anglikami (prowadziłem 11 pkt.) doszło do serii klęsk i pomorów w elitach Albionu. W 10 turze Francuzi kontrolowali 3/4 mapy i prowadzili 9 punktami, nie było widoków na wielki kontratak, postanowiłem więc poddać grę.

WoG zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie. Chętnie zagram kolejną partię. W sferze bitew dochodzi zarówno do wielkich epickich batalii, mniejszych pojedynków jak i oblężeń. Mimo, że w tym tytule nie ma kart, czy żetonów z wydarzeniami, to fabularnie jest ciekawie. Minusem jest dosyć długa faza utrzymania. Dokładanie wojsk, ich przemieszczanie i "rzut na śmierć" wodzów zajmuje tyle co połowa fazy impulsów. Po pierwszej rozgrywce zdecydowanie pozytywne rażenia, i czekam na kolejną możliwość zagrania w ten tytuł.

Na drugie danie przenosimy się w okres III krucjaty w grze Crusader Rex. Rafał Saracenami, ja europejską eskapadą. Po 4 latach (na 6) zwijamy grę ze względu na koniec imprezy. Niestety znów w plecy - niewierni kontrolują 5 z 7 miast kluczowych. CR to klasyczna gra bloczkowa Columbia Games. Lepsza od "Hammer of the Scots" ze względu na ciekawszą mapę i system twierdz/oblężeń. Rewelacji nie ma, ale spokojnie można zagrać jeśli czuje się temat krucjaty. Największy walor to możliwość rozegrania całej gry w 2,5-3 godziny. Minus to zdecydowanie za mała plansza w stosunku do ilości bloczków.

Pogoda niestety nie dopisała. Namiot spełnił swoją podstawową funkcję, to jest na głowę nie kapało. Zdecydowanie lepiej (mimo rekonstrukcji i mg 42 2 metry od stołu) gra się jednak w budynkach muzealnych i mam nadzieję, że w następnych edycjach uda się powrócić do zabudowań Cytadeli. Fajnie było spotkać znajomych, bo Grenadier ma swój wymiar towarzyski.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Leliwa »

Podziękowania dla Moniki i Petru za gościnę! Chwała jego karkade i hryneusze!
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: X Grenadier (23-24.V.2015)

Post autor: Leyas »

Raleen pisze:Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Ale żeś mi zdjęcie wybrał :lol:
Ave Caesar... Fame & Glory
Zablokowany

Wróć do „Konwent GRENADIER”