Konkurs Wydawnictwa Bellona (XLV edycja)

Trwające i niedawno zakończone edycje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 42486
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3322 times
Been thanked: 2054 times
Kontakt:

Konkurs Wydawnictwa Bellona (XLV edycja)

Post autor: Raleen »

Obrazek

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Marek Wagner „Trembowla 1675” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Witold Ławrynowicz „Arras 1917” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Marek Plewczyński „Newel 1562” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Cezary Namirski „Clontarf 1014” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Bitwa w XVII wieku z udziałem wojsk polsko-litewskich, trwająca 3 dni, i ostatecznie zwycięska dla strony polskiej, mimo że przeciwnik dysponował znaczną przewagą liczebną. Pierwszego dnia w walkach przeważali Polacy, drugiego dnia ich przeciwnicy, a trzeciego dnia znowu Polacy. Co to za bitwa?

2. Bitwa w XVI wieku z udziałem wojsk polskich, zwycięska dla nich, mimo bardzo dużej przewagi sił przeciwnika. Armia koronna broniła się w oparciu o umocniony obóz, który opasano taborem. Starcie rozpoczęło się od pojedynku artyleryjskiego, następnie polski hetman usiłował sprowokować przeciwnika wyprowadzając przed obóz piechotę. Rzuciła się na nią lekka jazda przeciwnika, ale w większości została odparta ogniem. Decydującą rolę w bitwie odegrała polska ciężkozbrojna jazda, w tym husaria. Przeciwnik nie był w stanie przeciwstawić jej równorzędnej formacji konnej, ponieważ jego jazda w większości nie posiadała zbroi. Armią przeciwnika dowodził sam władca, który został ranny w walce i musiał uchodzić z pola bitwy. Batalia ta przekreśliła jego sny o potędze i dążenia do uzyskania samodzielnej pozycji politycznej. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: konkurs@strategie.net.pl do dnia 29 września 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Historyczny Forum Strategie i inne konkursy z nagrodami”