Konkurs Wydawnictwa Bellona (XIX edycja)

Trwające i niedawno zakończone edycje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 38432
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1189 times
Been thanked: 689 times
Kontakt:

Konkurs Wydawnictwa Bellona (XIX edycja)

Post autor: Raleen »

Obrazek

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Damian Karol Markowski – „Lwów 1944” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Artur Foryt – „Zawichost 1205” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Cezary Namirski – „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Jak nazywała się wielka polska operacja wojenna, prowadzona na całym obszarze II RP (jednak głównie na Kresach), w schyłkowym okresie II wojny światowej, skierowana przeciwko Niemcom, w ograniczonym współdziałaniu z Sowietami? Jednym z jej celów było odtworzenie polskich struktur wojskowych i politycznych na obszarze II RP. Cele dalekosiężne obejmowały doprowadzenie do uznania przez Sowietów polskiego rządu emigracyjnego w Londynie.

2. Była to jedna z bitew okresu rozbicia dzielnicowego stoczonych o panowanie nad Krakowem i dzielnicą senioralną. Pierwsze, decydujące starcie nastąpiło między wojskami wielkopolskimi i małopolskimi. Te ostatnie wspierały oddziały sandomierskie pod wodzą palatyna tej ziemi. Nie przyniosło ono rozstrzygnięcia i zarówno Małopolanie, jak i Wielkopolanie wycofali się z bitwy. Wówczas pojawiły się na polu bitwy spóźnione posiłki śląskie, wspierające Wielkopolan. Stoczyły one zwycięskie starcie z pozostającymi w okolicy oddziałami sandomierskimi, odnosząc nad nimi świetne zwycięstwo. Wobec wcześniejszego wycofania się Wielkopolan nie zmieniło ono jednak sytuacji. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: konkurs@strategie.net.pl do dnia 30 lipca 2021. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Historyczny Forum Strategie i inne konkursy z nagrodami”