KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Postby Raleen » Tuesday, 30 December 2014, 16:46

Odpowiedzi ostatecznie trochę było, ale w pełni poprawnych niewiele. Czyli jednak nie było takie łatwe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby elahgabal » Tuesday, 30 December 2014, 17:05

Wielkie gratulacje dla zwycięzcy - po tej edycji moje morale jest równie wysokie, jak krzyżackiego knechta wracającego spod Grunwaldu :roll:

Ciekaw jestem odpowiedzi Telamona - dla Niego pytania były łatwe :ugeek:
Last edited by elahgabal on Tuesday, 30 December 2014, 17:07, edited 1 time in total.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
elahgabal
Général en Chef

Postby AWu » Tuesday, 30 December 2014, 17:06

IMHO były trudne, bardzo szczegółowe, ale z wielkiego okresu pełnego detali. Z tym manewrem nie wiedziałem i nie chciało mi się przeszukiwać wszystkich bitew Davouta, choć czytałem o manewrze na Pułtusk niedawno (ale nie tak szczegółowo).

Że łatwe pisali Profes (i nie wysłał :) i Telamon - na 100% nie wysłał również)
Więc to takie gadanie a priori..

Łatwe to były poprzednio.
AWu
Censor

Postby Profes79 » Tuesday, 30 December 2014, 17:13

W moim wieku człowiek ma prawo do sklerozy :P Odpowiedzi na pytania miałem gotowe jeszcze tego samego dnia którego sie pojawiły ale wiesz - święta, Blood Bowl i się zeszło :P
Profes79
General

Postby Telamon » Tuesday, 30 December 2014, 18:22

Ciekaw jestem odpowiedzi Telamona - dla Niego pytania były łatwe

Najdłużej szukałem orderu - musiałem się upewnić czy aby faktycznie Marii Teresy był tak wyjątkowy. Zastanawiałem się nad jakimś francuskim za udaną ucieczkę czy coś w tym guście.
Wagram było dla mnie oczywiste.
Ale za bardzo pośpieszyłem się w punkcie trzecim bo dałem Jena-Auerstedt. Trzeba było tutaj dłużej posiedzieć, ale nieważne.
Telamon
Général de Division Commandant de place

Postby Profes79 » Tuesday, 30 December 2014, 18:35

Marii Teresy kojarzę - o dziwo - z kampanii wrześniowej, bo Bortnowski zarzucił Kutrzebie, że ten kontynuując ofensywę chce zasłużyć na "Order Marii Teresy". Na coś się jednak dawne lektury przydają, bo to chyba w Zawilskim było :)
Profes79
General

Postby Santa » Tuesday, 30 December 2014, 19:24

Heh, a ja z orderem miałem największy problem i nieźle się naszukałem. Co do reszty to Talaverę dość szybko skojarzyłem, gorzej było z Pułtuskiem, ale potem coś mi się przypomniało. Bo trochę głupio zapomnieć treści książki, którą się redagowało, zwłaszcza, że nie było tego zbyt wiele ;).

Ale na pewno nie powiedziałbym, że pytania były łatwe (na pocieszenie wymyślającego ;)), zwłaszcza, że w niektórych przypadkach miałem kilka typów. Wagram zupełnie mi nie spasiło, zwłaszcza, że byłem pewien, iż Sasi nie wiali po własnej salwie. Jak już, to kojarzyła mi się bitwa z Aragonii, gdzie jakiś muł, czy inny koń potrącił karabiny ustawione w kozły, które wystrzeliły. Wybuchła panika, jeden z doboszy zaczął bić na alarm i ogólnie nocka z głowy. Ale to chyba było po bitwie, no i zdaje się, ze nikt nie wiał, a salwę oddały karabiny bez właścicieli :).
Santa
Sergent-Major

Postby clown » Tuesday, 30 December 2014, 22:04

Ja również podałem Wagram w trzecim pytaniu, ale to pewnie dlatego, że ostatnio siedzę myślami tylko w 1809 roku :)
A trzeba było się sugerować tym, co ostatnio Ryszard czytał :) Pułtusk Lechartiera czytałem dawno temu i teraz się do mnie bezczelnie śmieje z półki :)
Gratulacje dla zwycięzcy!
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby Raleen » Tuesday, 30 December 2014, 23:39

Patrząc po Waszych odpowiedziach, mogę powiedzieć, że zdecydowanie najbardziej mordercze okazało się pytanie trzecie.

No nic, ale prowokowaliście mnie już od dawna ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Previous

Return to Archiwum Konkursowe