KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Postby Raleen » Friday, 28 June 2013, 21:17

Odnośnie pytania 3 dostałem jeszcze taką odpowiedź od Kretusa i Maciejusa:

gen. Joseph von Zehentner (albo Zechentner) - dowodził armią Królestwa Neapolu w latach 1793-1794 (tyle dopisał mi Maciejus)
gen. Karl Mack von Leibrich

Co do tego ostatniego, to z tego co ja wyczytałem, miał on objąć dowództwo nad armią Neapolu w 1797 r. więc mamy problem z bezpośrednim następstwem. I problem jest też kiedy i gdzie gen. Zehentner miał być pobity przez Napoleona przed rokiem 1800. Wykaz austriackich generałów, który wrzucił Profes, niewiele pomaga:

http://www.napoleon-series.org/research ... YZ.html#Z6
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Raleen » Friday, 28 June 2013, 21:45

Prawidłowe odpowiedzi

1) Dwaj ludzie walczyli w tym samym czasie o niepodległość swojej wyspiarskiej ojczyzny. Jeden z nich był potomkiem rodziny, która walkę tą toczyła już w kolejnym pokoleniu. Drugi, rozczarowany, z czasem postanowił związać swoje losy z mocarstwem, które zawładnęło ową wyspą, gdzie zrobił oszałamiającą jak na swoje czasy karierę. Wiele lat później został władcą innej wyspy, położonej niedaleko stron rodzinnych. Nie trwało to jednak długo i ostatecznie człowiek ten znalazł się na jeszcze innej wyspie, położonej z dala od ojczyzny, tym razem w nieco innym charakterze. Co to za dwaj ludzie i jak nazywała się wyspa, z której pochodzili?

Pasquale di Paoli
Napoleon Bonaparte
Korsyka

W ramach wyjaśnienia dodam, że owa druga wyspa, której władcą został Napoleon, to Elba, a ostatnia wyspa, gdzie znalazł się "w innym charakterze" to oczywiście Wyspa Św. Heleny. Rodzina Pasquale Paolego walczyła o niepodległość Korsyki już w przeszłości (najpierw przeciwko Geui, potem przeciwko Francji, której Genua przekazała Korsykę w zamian za darowanie długów). Teraz zagadka powinna być zrozumiała dla wszystkich.

2) Wódz ten był księciem, nieślubnym synem króla polskiego. Przez 3 lata władał jednym z księstw wchodzących w skład Rzeczypospolitej. Później zaczął robić karierę w armiach obcych mocarstw, m.in. austriackiej i francuskiej. Największe sukcesy odniósł służąc w tej ostatniej, gdzie uzyskał tytuł marszałka Francji. Dowodząc wojskami francuskimi odniósł zwycięstwa w kilku ważnych bitwach. Znany jest z wydanych pośmiertnie prac dotyczących sztuki wojennej. O kogo chodzi?

Maurycy Saski

W ramach wyjaśnienia (uzupełnienia), dodam, że Maurycy był nieślubnym synem Augusta II Mocnego. Księstwo, którym władał przez 3 lata to Kurlandia. Dowodząc armią francuską odniósł zwycięstwa pod Fontenoy (1745), Rancoux (1746) i Lauffeld (1747).

3) Pod koniec XVIII wieku armią jednego z państw dowodziło kolejno po sobie dwóch pechowych austriackich generałów. Jeden z nich walczył przeciwko Napoleonowi jeszcze przed rokiem 1800, drugiemu Napoleon zadał sromotną klęskę już za czasów cesarstwa. Co to za państwo i o jakich dwóch generałów chodzi?

Królestwo Neapolu
gen. Michael Freiherr von Colli-Marchini (albo krócej gen. Colli)
gen. Karl Mack von Leibrich (albo krócej gen. Mack)

Nagroda: po losowaniu nagrodę otrzymuje AWu.

Zwycięzca dokona w najbliższym czasie wyboru tytułu książki przewidzianej na nagrodę.

Gratulacje! Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie.

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Raleen » Friday, 28 June 2013, 21:48

Wspomnę jeszcze, że bardzo ładnie odpowiedział pg_93 - gratuluję. Tak że razem z Profesem było Was do nagrody z prawidłowymi odpowiedziami trzech. Kość zdecydowała, że padło tym razem na AWu, a że już powygrywaliście w tym konkursie, z tego co pamiętam każdy po jakiejś książce, więc nie powinniście być zbyt mocno zawiedzeni.

Raleen
Colonel Général

Postby AWu » Friday, 28 June 2013, 22:06

Hehe, coś mi się udało wygrać! :>

Ale konkurs był tym razem fajny.

Lubię pytania, z którymi trzeba kombinować.

Napoleon nie był trudny w kwestii wysp, a w kwestii walki i niepodległości :>
Dlatego się naszukałem Irlandczyków.

Generał Colli wyskakiwał błyskawicznie, ale we wspomnianej przeze mnie Encyklopedii Wojen Napoleońskich.
AWu
Censor

Postby elahgabal » Saturday, 29 June 2013, 09:37

Pogratulować AWu.
Ja z kolei mam pytanie: gdzie można było wyszperać informację nt. kolejno sprawowanego dowództwa?
Bo oba nazwiska miałem na liście potencjalnych prawidłowych odpowiedzi, ale odpadłem na potwierdzeniu owej kolejności.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
elahgabal
Général en Chef

Postby Raleen » Saturday, 29 June 2013, 09:39

Raleen
Colonel Général

Postby AWu » Saturday, 29 June 2013, 10:22

Dokładnie tam znalazłem.

Jak miałeś nazwiska generałów to to była łatwa do zdobycia informacja.
Last edited by AWu on Saturday, 29 June 2013, 10:32, edited 1 time in total.
AWu
Censor

Postby Profes79 » Saturday, 29 June 2013, 10:25

No ja w poniedziałek jadę po swoją nagrodę z poprzedniego konkursu i jak wspominałem chętnie jakieś pytania do kolejnej edycji podrzucę ;)

Gratulacje AWu :)
Profes79
General

Postby Raleen » Saturday, 29 June 2013, 10:46

Ok, możemy zrobić edycję secesyjną, byle nie było za trudno.

Raleen
Colonel Général

Postby elahgabal » Saturday, 29 June 2013, 14:05

Raleen wrote:Ja znalazłem np. tutaj:

Dobre :D
Nie znałem tego adresu.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
elahgabal
Général en Chef

Postby PzKpfw II » Monday, 1 July 2013, 15:12

Kretus wrote:Tego "Colli" nie znalazłem. Za to mam niejakiego Joseph Freiherr von Zehentner, w służbie neapolitańskiej od 1793 r. Dlatego marudziłem, że to raczej inne nazwisko gdyż wygrzebanie tego Józefa wydawało mi się zbyt trudne.
Jako "Zechentner" figuruje w którymś HaBeku (tam swoją drogą znalazł go Maciejus).

Hehe, ja też pomyliłem się tylko "o Zechentnera" :) Ten HBek to Civita Castellana, z którego go wygrzebałem. Tam było jakoś tak dziwnie napisane, aż sprawdzę po powrocie do domu.
https://www.youtube.com/c/Hexmagazine
https://boardgamegeek.com/geeklist/232305/hexmagazine
PzKpfw II
Sergent

Postby Profes79 » Tuesday, 2 July 2013, 14:04

A ja odebrałem książeczkę quizów CW ale pytań z tego jednak nie będzie - po pierwsze są typowo quizowe, więc nadają się raczej na jakiś krótki konkursik na jakimś zlocie (coś a la milionerzy ;) a po drugie skala trudności jest chyba przyporządkowana do Amerykanów - np. jedno z pytań teoretycznie czterogwiazdkowych jest banalne nawet bez czterech możliwych wersji pytań, a wśród tych jednogwiazdkowych czasami są takie, że się trzeba mocno zastanowić :)).
Profes79
General

Postby Raleen » Tuesday, 2 July 2013, 14:25

Cóż, zatem wymyślanie pytań pewnie znowu spadnie na mnie ;).

Raleen
Colonel Général

Postby AWu » Tuesday, 2 July 2013, 16:36

Pogrzeb i poszukaj 500 zagadek z Historii :>
AWu
Censor

Postby AWu » Saturday, 10 August 2013, 16:32

Odebrałem nagrodę od jabu.

Jak zwykle nie obyło się bez dodatków i gratisów :)

Image

W tym sezonie jabu prezentuje gratisowe White Dwarfy!
:>

Serio nie wiem jak można od niego nie kupować.
Najlepsze ceny + gratisy :>
AWu
Censor

Previous

Return to Archiwum Konkursowe