KONKURS OSPREY'OWY - XXI edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXI edycja

Postby Profes79 » Tuesday, 30 April 2013, 10:47

Dziękuję :)

Dodam tylko, że wszystkie informacje były do znalezienia w źródłach internetowych powszechnie dostępnych (no może nie bardzo powszechnie, ale były do wykopania). Kwestię Polikarpowa zestrzelonego przez Urbanowicza pominąłem z prostego względu - posiłkowałem się wykazem polskich asów drugiej wojny światowej a tam o zestrzeleniach przedwojennych oczywiście mowy nie było.

Celem liczenia zestrzeleń posiłkowałem się poniższą stroną:

http://www.polishairforce.pl/zestrz2w.html

oraz życiorysami pilotów gdzie zestrzelenia były opisane dokładniej co do typów maszyn. Teraz właśnie patrzę, że gdybym nie ograniczył się do tabelki z zestrzeleniami a przeczytał życiorys to i R-5 bym sie doszukał. Akurat Urbanowicz był pierwszym pilotem jakiego sprawdzałem bo pamiętałem, że latał na wschodzie i zaliczył tam zestrzelenia - kwestia tylko tego co zestrzelił.

Konkurs był wymagający - w szczególności jeśli chodzi o to własnie pytanie; pozostałe dwa były znacznie prostsze. Gdybym miał Kirchmayera pod ręką pewnie nie byłoby rozbieżności z danymi co do desantów podanymi przez DT.

Zamówienie do Jabu już poszło, mam nadzieję, że widząc je nie będzie sobie zbyt wielu włosów z głowy wyrywał :)
Profes79
General

Postby Paweł Sulich » Tuesday, 30 April 2013, 21:01

DT i Profes79 - dlaczego przy desantach nie wspominacie o 1 Brygadzie Kawalerii?
Paweł Sulich
Podporucznik

Postby DT » Tuesday, 30 April 2013, 22:19

Paweł Sulich wrote:DT i Profes79 - dlaczego przy desantach nie wspominacie o 1 Brygadzie Kawalerii?

Pisząc pytanie "zjadłem s" przed wyrazem forsowały :oops: i nie zauważyłem tego. W tej sytuacji faktycznie powinna być uwzględniona próba przedostania się na drugi brzeg Wisły po kratownicach wysadzonego mostu Kierbiedzia (w sumie trudno to nazwać forsowaniem, gdyż siły były bardzo szczupłe), podjęta przez następujące pododdziały 1BK: pluton nieetatowej szkoły podoficerskiej, pluton 2puł, kilku saperów i łącznościowców. Inne jednostki brygady prowadziły działania pozorujące przeprawę na łodziach.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
DT
Divisní generál

Postby Asienieboje » Tuesday, 30 April 2013, 23:12

Według mnie lista oddziałów 1 AWP, które forsowały Wisłę w czasie trwania Powstania Warszawskiego jest niepełna. Zapomnieliście o oddziałach walczących na przyczółku warecko-magnuszewskim...
Ja się przyznam, że sprawdzanie odpowiedzi na trzecie pytanie, odłożyłem na czas późniejszy i zapomniałem o tym całkowicie...
Asienieboje
Colonel

Previous

Return to Archiwum Konkursowe