Anegdoty i powiedzonka historyczne

BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Post autor: BEF Hero »

To nie zurawiejka ale tez niezla anegdotka. Powtarzam za ksiazka "Dawna Polska w anegdocie"
"Przed bitwa pod Chocimiem jakis oficer Jana III Sobieskiego powiedzial mu: Panie, wrogow jest cale mrowie, sa nieprzeliczeni !!!. Krol odpowiedzial spokojnie: Najpierw ich pobije a pozniej bede liczyl..."
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Niech autor tematu mi wybaczy ,że trochę od niego odejdę.

Nabyłem kiedyś Poprawki do historii- zbiór rysunków Zbigniewa Jujki i nie odmówię sobie w tym miejscu na zacytowanie podpisu pod jednym z nich
"ażeby król Polski mógł zostać władcą Szwecji musi koronować sie na cara Rosji dlatego my Litwini walczymy z Tatarami na Ukrainie"
comandante pisze:Ha! Przypomniales mi Andreasie, ze mialem taki pomysl, aby o kazdym forumowiczu ulozyc zurawiejke :-)

bo co to zurawiejka jest, to wszyscy wiedza...

:oops: Tylko się domyślam proszę o wyjaśnienie terminu i jego genezy :?:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

To były takie przyśpiewki o żołnierzach pułków kawalerii przedwojennej. Tradycja wywodzi się jeszcze z carskiej armii, gdzie dotyczyła na pewno kawalerii, nie wiem, czy także innych pułków. A termin "żurawiejka" pochodzi podobno od żurawia - i oznacza piosenkę równie lotną, jak ów ptak.
Zestaw żurawiejek (chociaż chyba nie wszystkich) jest np. w ksążce Cezarego Leżeńskiego "
Zostały tylko ślady podków..." o polskiej kawalerii w II wojnie światowej (wyszła kilkanaście lat temu w serii "Biblioteczka pamięci pokoleń", wydawanej przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa/KAW; niektóre tomiki tej serii były całkiem fajne, np. wyszło tam Skibińskiego "Falaise" i bodaj "Axel"); były też we "Wrześniowej księdze chwały kawalerii polskiej" Jana Przemszy-Zielińskiego.
U Leżeńskiego były krótkie noty o każdym pułku - historia, garnizon, dzień święta pułkowego.
wojtek morawski
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 13:53
Lokalizacja: Toruń

Post autor: wojtek morawski »

Andreas von Breslau pisze:11 Pułk Ułanów:

"Pół cywilny, pół wojskowy
Jedenasty Legionowy"

"Dużo chłopów, mało panów
Jedenasty Pułk Ułanów"
Stał garnizonem w Ciechanowie, skąd mój ród.
Podobno służył w nim w latach dwudziestych Habsburg (z "TYCH" z lini żywieckiej).
Koszary pochodzą chyba z 1912 Eh ....
Morden
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Post autor: Morden »

Strategos pisze:Niech autor tematu mi wybaczy ,że trochę od niego odejdę.

Nabyłem kiedyś Poprawki do historii- zbiór rysunków Zbigniewa Jujki i nie odmówię sobie w tym miejscu na zacytowanie podpisu pod jednym z nich
"ażeby król Polski mógł zostać władcą Szwecji musi koronować sie na cara Rosji dlatego my Litwini walczymy z Tatarami na Ukrainie"
W musicalu "Hair" też była taka scena kiedy na wiecu antywojennym mówca (Murzyn - bądź jak kto woli Afroamerykanin) mówił:

"Biali chcą nas czarnych wysłać na wojnę z żółtymi, w obronie ziemi która zabrali czerwonym"
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Może mała zagadka?
>> "Mnichu, mnichu, w ciężką idziesz drogę!" Słowa te, zastosowane do naszej obecnej sytuacji, padały z ust mych towarszyszy broni, gdy powiadomiłem ich o mej decyzji udania się do... <<

Kto to powiedział i do kogo się udawał?
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

wojtek morawski pisze:
Andreas von Breslau pisze:11 Pułk Ułanów:

"Pół cywilny, pół wojskowy
Jedenasty Legionowy"

"Dużo chłopów, mało panów
Jedenasty Pułk Ułanów"
Stał garnizonem w Ciechanowie, skąd mój ród.
Podobno służył w nim w latach dwudziestych Habsburg (z "TYCH" z lini żywieckiej).
Koszary pochodzą chyba z 1912 Eh ....
Czyżby książę Karol Habsburg?

Owszem, to bliska rodzina cesarza i króla, ale niestety nie pamiętam, kto kim był dla siebie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Legun pisze:Może mała zagadka?
>> "Mnichu, mnichu, w ciężką idziesz drogę!" Słowa te, zastosowane do naszej obecnej sytuacji, padały z ust mych towarszyszy broni, gdy powiadomiłem ich o mej decyzji udania się do... <<

Kto to powiedział i do kogo się udawał?
Ten jakże niewinne słowa kierowane były do Guderiana udającego się do Hitlera w grudniu 1941.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

"Staram się nad niczym nie zastanawiac i dochodzę do wniosku, że tylko tak można rządzic Rosją."

Mikołaj II


Nic dziwnego, że rewolucja go sprzątnęła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Raleen pisze:"Staram się nad niczym nie zastanawiac i dochodzę do wniosku, że tylko tak można rządzic Rosją."

Mikołaj II


Nic dziwnego, że rewolucja go sprzątnęła.
No, ale za to jest prawosławnym świętym. Świętym jest także admirał Uszakow, a teraz chcą zrobić świętym Suworowa. Ekumenizm pełną gębą. :D :D :D
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Może JPII nie chciał się zgodzic jako Polak i temu wszelkie próby porozumienia z cerkwią spełzały zawsze na niczym :D
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Wiesz jak mnie zamurowało kiedy w cerkwi świętego Mikołaja, w Petersburgu zobaczyłem obraz Uszakowa ? :shock: :D Wszędzie piękne ikony z powiedzmy konwencjonalnymi świętymi, a tu nagle ikona człowieka z peruką i w mundurze z epoki. Wrażenie niesamowite. :D Dodam tylko, że cerkiew świętego Mikołaja była poświęcona ludziom morza.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Kronika Thietmara

Post autor: Raleen »

Fragment Kroniki Thietmara, zakończenie Prologu:

Ty zaś, który po mnie kiedyś obejmiesz katedrę,
Czytaj te księgi, choć w treści skromne, z żarem miłości,
Bo dają one w skrócie wiele, czego myśl twa żąda.
A może porwie wszystkich barwna stylu forma?

Co tu i ówdzie rozproszone pozbieraj starannie!
Nie dbaj o sławę, lecz o życia nadziemskiego dary,
Zabiegaj usilnie i na nie zasłużyć się staraj.
Pamiętaj o mnie proszę, iżem wiele zdziałał złego.
Ja, od mych poprzedników w godności gorszy o wiele,

Na łaskę Twą się zdaję i proszę o przebaczenie.
Czytelniku! O względy prosi Thietmara Kronika.
Gdy ją pilnie czytać będziesz, wnet znikną Twe troski.
Przenosząc ją ponad zabawę i inne czcze sprawy,
Chwal ludzi sprawiedliwych, módl się za grzeszników!


„Kronika Thietmara”, tłum. M.Z Jedlicki, Kraków 2002 (wzn.)

Znakomita rzecz, dla szukających wprowadzenia w klimat wieków średnich.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Gdy słodka letnia pora powróciła, dobrze było wojować i mieszkać w obozie.

Jean Froissart, Chroniques

Poniższy fragment ze specjalną dedykacją dla przebywającego w Dublinie Grenadyera :)

Irlandczycy nie uważają wcale człowieka za martwego, póki mu nie poderżną gardła jak baranowi, nie otworzą piersi, nie wyrwą i nie zabiorą serca, i mówią ci, co znają ich naturę, że zjadają je z wielkim zadowoleniem, i nie biorą nikogo dla okupu.

Jean Froissart, Chroniques
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wszelka władza i wszelkie panowanie wzięło początek z wojny.

Jean de Bueil, Le Jouvencel
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”