Ostatnia defilada

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3947 times
Been thanked: 2513 times
Kontakt:

Ostatnia defilada

Post autor: Raleen »

W niedawno wydanej w Polsce książce "Ostatnia defilada" Wiktor Suworow stawia taką mniej więcej tezę, że Stalin miał nie chcieć organizować defilady zwycięstwa po zakończeniu II wojny światowej, gdyś uważał, że tak naprawdę ZSRR poniósł w tej wojnie klęskę. Co o tym sądzicie w kontekście jego wcześniejszych książek i książek Sołonina (oczywiście nie zakładam, że wszyscy wszystkie czytali, sam przyznam się bez bicia, że nie wszystko czytałem)?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Słyszałem, że Stalin sam chciał poprowadzić armię na koniu, ale po trzech dniach nauki spadł i coś sobie zrobił, dlatego Żukow pojechał, ale Stalin miał do niego uraz. Syn Stalina, generał lotnictwa ostrzegł nawet Żukowa przed defiladą, by uważał na jego ojca.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez toldo, łącznie zmieniany 2 razy.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6597
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Post autor: Darth Stalin »

To bzdura, z którą rozprawia się właśnie Suworow we wspomnianej "Ostatniej defiladzie".
A teza nie przyjmownaiu defilady, ponieważ zwycięstwo w wojnie z Niemcami tak naprawdę było klęską ZSRR, to Suworow postawił już wcześniej, albo w 'Dniu M" albo w "Ostatniej Republice".
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Ja powiedziałbym że to zwycięstwo połowiczne :rotfl: w końcu tylko połowę Europy wyzwolili.... :jupi:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3947 times
Been thanked: 2513 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Sołonin wiele o tym nie pisze, ale rzeczywiście do tego jego wnioski zmierzają - że Stalin przegrał tak naprawdę wojnę w 1940, tracąc tak olbrzymie zasoby sprzętu, jakie wtedy mieli. Co było dalej wiemy.

Ale wracając do "Ostatniej defilady", coś więcej możesz Darth powiedzieć o książce?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kot
Stabsfeldwebel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 2 grudnia 2006, 15:13
Lokalizacja: Chojnice/Wawa

Post autor: kot »

Chwila chwila, rozmawiamy o tym samym Stalinie, który był współodpowiedzialny za wywózki, gułagi itp itd?

Parada, według mnie, miała na celu pokazanie Zachodowi oraz Japonii i własnej ludności <i to w tej kolejności> że ZSRR pokonało wielkiego wroga który zadał jej wiele ciosów, ale żaden nie był śmiertelny i teraz państwo wszystkich komunistów tego świata jest gotowe choćby na kilka takich wojen ;)
Polska od morza do Watykanu :>

Działam też tu: http://www.fajka.net.pl/
Obecna przyjemność: G&H Ennerdale Flake i "Pół wieku w mundurze" Mierieckowa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”