Rotmistrz Pilecki

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Rotmistrz Pilecki

Post autor: Raleen »

Panowie, dostałem niedawno list w sprawie tej tragicznej postaci naszej historii. Niżej pozwolę sobie zamieścić fragmenty. Sądzę, że przynajmniej niektórych z Was powinno to zainteresować.

[...] Wraz z moim kolega, Michałem Tyrpą podjęliśmy pewne kroki, które mam nadzieję zakończą się przywróceniem do zbiorowej pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego (albo chociaż poszerzeniem kręgu ludzi wiedzących coś na jego temat). Tutaj jest krótka biografia rotmistrza:

http://www.powstanie-warszawskie-1944.a ... ilecki.htm

Jedną z najbardziej wstrząsających lektur jest sporządzony przez niego "Raport Witolda" dokumentujący ponad dwa lata jego dobrowolnego pobytu w Auschwitz. Jest to przy okazji świadectwo wytrwałości i honoru polskiego oficera oraz chrześcijanina, który nawet tam nie stracił swoich zasad moralnych. Tutaj jest link:

http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl ... itolda.htm

Moja prośba jest taka, byś jeśli możesz (po zapoznaniu się z ich treścią) przesłał te linki ludziom, którzy byli by zainteresowani poczytaniem o tak niezwykłej postaci jak rotmistrz Pilecki. Szczególnie mamy nadzieję, że ludzie, którzy mają kontakt z młodzieżą będą mogli choćby w kilku zdaniach zasugerować im istnienie kogoś takiego. Jest smutnym dowodem na skuteczność komunistycznej propagandy, ale też i braku świadomości historycznej u polskich elit po 1989 roku fakt, że rotmistrz Pilecki dalej pozostaje osobą zapomnianą. Człowiek, który w każdym innym kraju miałby swoją ulicę w każdym, nawet najmniejszym miasteczku. Dlatego liczymy z kolegą na ludzi dobrej woli. Mamy nadzieję, że jeśli roześlemy tą informację do naszych znajomych i przyjaciół, a oni do swoich, to choć w niewielkim stopniu przywrócimy rotmistrza Pileckiego zbiorowej pamięci.
Zapraszam też na blog mojego kolegi, do wzięcia udziału w prowadzonym tam sondażu:


http://michaltyrpa.blogspot.com/

oraz zapoznania się tekstem, który zawiera pewne szczególnie dla nas istotne fragmenty.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

mam nadzieję zakończą się przywróceniem do...pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego
Znam rotmistrza Pileckiego,
Posedl na ochoptnika do Auschwitz, byl tajnym wyslannikiem generala Andersa, zabili go Komunisci Polscy. Kiedys, bodajze w 2006 r. byla inscenizacja teatralna w telewizji, ogladalem.
Zginal od strzalu w tyl glowy.
Moja prośba jest taka, byś jeśli możesz (po zapoznaniu się z ich treścią) przesłał te linki ludziom, którzy byli by zainteresowani poczytaniem o tak niezwykłej postaci jak rotmistrz Pilecki.
Ja zobowiazuje sie ze swojej strony, dac te linki na inne fora historyczne jakie znam.
Dlatego liczymy z kolegą na ludzi dobrej woli. Mamy nadzieję, że jeśli roześlemy tą informację do naszych znajomych i przyjaciół, a oni do swoich, to choć w niewielkim stopniu przywrócimy rotmistrza Pileckiego zbiorowej pamięci.
No to niech ktos idzie do burmistrza, lub prezydenta miasta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”