Wola walki najlepszą bronią?

Winters
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Winters »

Witaj Wintersie. Szczerze mowiac pierwsze slysze zeby autorem tej slynnej maksymy byl Taleyrand. Moglbys podac jakies zrodlo? Dzieki.
Ja swoja wiedze czerpalem bodajze z tomiku Gluckow, ale glowy nie dam.
Pozdr.
Nie pamiętam już dokładnie ale na pewno była to biografia Talleyranda po angielsku. Zresztą Anglicy bardzo lubią ten cytat (sam kilkakrotnie się z nim spotkałem dyskutując z Brytolami na temat historii) i znajduje się on na wielu stronach anglojęzycznych z cytatami np.

http://en.thinkexist.com/quotes/charles ... alleyrand/

Wiem, że to nie źródło historyczne ale zapewniam, że prawda.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

samą wolą walki sie nie wygra,ale mozna przeciwnika zastraszyć i zwiększyc mu straty-zobaczcie co się dzieje w Iraku ,Arabska partyzantka wykazuje wielka wole walki a do tego stosuje metody czesto szokujące przeciwnika-wysadzanie się w powietrze itp
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

To w Iraku to jest chyba wyjątkowy przypadek, gdzie samą wolą walki dało się zastraszyć przeciwnika, bo normalnie to chyba by nie wystarczyło... Tyle że ta iracka wola walki mocno ociera się o fanatyzm, a to już zupełnie cos innego.
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Ostatnio widzialem bardzo ciekawy fragment jakiejś kroniki z operacji Market - Garden. Otoz, żołnierz brytyjski broniący się/zaskoczony w jakimś zamienionym w kupe gruzu domu przez niemca, rzucił w niego cegłą ... niemiec uciekł.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Ciekawe jest tez to ze wola walki moze miec zupelnie rozne zrodla, jak np. strach, desperacja, wiara w racje ideologii, slepe sluchanie rozkazow, poczucie obowiazku itd.
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”