Bibliografia obcojęzycznych publikacji autorstwa niepolaków o wojnach niepodległościowych II RP

Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Bibliografia obcojęzycznych publikacji autorstwa niepolaków o wojnach niepodległościowych II RP

Post autor: Luminarz »

Witka,
wczoraj byłem przy okazji w sieciowej księgarni w swojej pipidówie i z ciekawości polurkowałem w ich ofercie sprzedażowej, gdy dotarłem do "gorącej półki" (znaczy wysoko pozycjonowanego produktu sklepu), gdzie promowano sprzedaż "Niezłomny. Józef Piłsudski. Odrodzona Polska i walka o Europę Wschodnią" Petera Hetheringtona :D . Nie będę robił recenzji owej publikacji, którą ledwo przekartkowałem, ale po samym przejrzeniu spisu treści i bibliografii oraz przeczytaniu wstępu, wiem że to dzieło amerykańskiego geologa nie ustępuje od reszcie mi znanych opracowań niepolskich badaczy od biografii Marszałka i wojen niepodległościowych II RP :roll: , na czym nieskromnie się znam - jak na amatora :lol: (nie jestem zawodowcem, ale mam odpowiednie kwalifikacje, plus wizytowanie w archiwach na pewno mnie odróżnia od masy "historyków-opracowaniowych" ;) ). Dlatego naszła mnie rozkmina, właśnie nad obecną bibliografią książek o tematyce wojen niepodległościowych II RP (nie wiem czy tak obecnie tytułuje się ten okres budowy niepodległej Polski w latach 1918-21) autorstwa obcokrajowców, pomijają przedstawicieli Polonii/emigracji i uhonorowanych nadanym polskim obywatelstwem (np. Norman Davies). Dokładnie od kiedy to nie określę, lecz chyba od momentu większego zainteresowania świata Ziukiem zaczęło powstawać jakoś więcej publikacji o powojennej (po I WŚ) historii Europy Środkowej, gdyż nie raz oglądając obcojęzyczne kanały, np. na rocznice zakończenia I WŚ to przywołują Polskę z Piłsudskim, plus trochę tych biografii powstało w ciągu dekady?! Nie wiem, czy dziękować polskim instytucją państwowym i prywatnym, czy przeciwnie, ponieważ wraz z większym zainteresowaniem, to powstaje równie dużo kwiatków, które mogłyby być niekorzystne dla Polski, w najlżejszym wariancie straszące babolami merytorycznymi :) . Nie moją broszką jest komuś zabraniać pisać o czymkolwiek, ale w tym "polskim poczuciu zachwytu" nad bezrefleksyjnym przyjmowaniem z aprobatą (uznawanych za dobrą monetą) jakichkolwiek opinii przez obcokrajowców zachodnich jest moim zdaniem szkodliwe, ale warto by zrobić bazę publikacji w tym temacie, by móc poznać poglądy niepolaków, tak dla swoistego porównawczego zweryfikowania z polską wizją, tak zapobiegawczo, przed zalewem kwiaciarni :mrgreen: .
Pozdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”