Naziści a nauka

Naziści a nauka

Postby Marcon » Sunday, 25 October 2015, 20:57

Szukam informacji na temat wpływu badań prowadzonych przez nazistowskich naukowców na ludziach na rozwój nauki. Czy wszystkie te chore eksperymenty prowadzone chociażby w obozach koncentracyjnych "przysłużyły" się rozwojowi nauki? Nie chodzi mi o technologie wojenne. W jakim stopniu taka np. medycyna korzysta z wyników eksperymentów itd. Powstały jakieś porządne książki analizujące tą sprawę?
User avatar
Marcon
Podporucznik
 
Posts: 377
Joined: Thursday, 13 August 2009, 20:15
Location: Wieliczka

Re: Naziści a nauka

Postby Raleen » Sunday, 22 November 2015, 22:52

Obawiam się, że w popularnym obiegu (mam nadzieję, że domyślisz się o co mi chodzi) raczej takich książek nie da się łatwo znaleźć. Jeśli już to dokumentację tego typu zachowały dla siebie armie zwycięskich mocarstw i utajniły, żeby nikt im nie zarzucał, że korzystają z wyników eksperymentów na ludziach. Rakiety von Brauna i inne wynalazki rodem z III Rzeszy (np. jakie wspaniałe lotnictwo miała w okresie po II wojnie św. Argentyna...) co innego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
User avatar
Raleen
Colonel Général
 
Posts: 34377
Joined: Thursday, 22 December 2005, 15:40
Location: Warszawa

Re: Naziści a nauka

Postby Sarmor » Monday, 23 November 2015, 00:14

Jeśli język to nie problem, na angielskiej Wiki jest lista współczesnych artykułów dotyczących etyki powoływania się na wyniki tych eksperymentów (w niektórych zwracają też uwagę na prawidłowość metodologii) - mogą stanowić dobry punkt wyjścia, bo wspominają w nich przypadku zastosowań. Z kolei z samego artykułu wynika, że wyników badań na temat hipotermii używano w USA co najmniej kilkadziesiąt razy.
Jest też lista artykułów i źródeł, może w nich da się coś znaleźć.
Link: https://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_huma ... imentation

Jest też drugi ciekawy artykuł z listą stosowanych w medycynie nazw własnych zawierających nazwiska badaczy, którzy m.in. uczestniczyli w eksperymentach na więźniach: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... sociations

Myślę, że przy całej zachodniej fascynacji nazistowską technologią z tekstami "w popularnym obiegu" może nie być aż takich problemów, o ile nie występują w nich nazwy dużych koncernów (choć i takie publikacje pewnie istnieją).
Jednocześnie trzeba uważać na teksty o takiej tematyce, bo ludzie lubią "ubarwiać" nazistowskie dokonania (szczególnie w "niepopularnym obiegu" ;) ).
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
User avatar
Sarmor
Major General
 
Posts: 3958
Joined: Tuesday, 21 September 2010, 14:06
Location: Warszawa

Re: Naziści a nauka

Postby Ezechiel » Tuesday, 29 December 2015, 12:59

Naukowcy Hitlera J. Cornwella są nieźli.
1. Dobrze pokazano wpływ czystek na fizykę i matematykę.
2. Jest dobra dyskusja programu profilaktyki palenia.
3. Jest trochę o hipotermii.
4. Części o pseudonaukowej eugenice są słabsze.

Moim zdaniem dobre na początek, bo zakreśla wiele wątków (komputery i szyfry, chemia, medycyna i pseudonauka obozowa, problemy fizyki artyjskiej).
Ezechiel
Sous-lieutenant
 
Posts: 384
Joined: Saturday, 14 March 2009, 09:40
Location: Łódź


Return to Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron