Poszukiwania ORP Orzeł

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Postby Paweł Sulich » Friday, 18 October 2013, 09:26

Już wiadomo: odnaleziony wrak to brytyjski okręt podwodny J6 z czasów I wojny światowej:
http://polska-zbrojna.pl/home/articlesh ... jski-okret
User avatar
Paweł Sulich
Podporucznik
 
Posts: 421
Joined: Tuesday, 7 November 2006, 11:16
Location: Józefów

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Postby Telamon » Saturday, 19 October 2013, 20:24

Miło iż w końcu sprawa się wyjaśniła.
User avatar
Telamon
Général de Division Commandant de place
 
Posts: 4735
Joined: Wednesday, 30 May 2012, 17:27
Location: Kraków/Zakliczyn

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Postby Profes79 » Wednesday, 24 May 2017, 09:49

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiast ... okTrojLink

W sobotę wyruszy z Gdyni kolejna wyprawa w poszukiwaniu ORP "Orzeł". - To będzie najdłuższa i najlepiej przygotowana ekspedycja - mówi Tomasz Stachura, kierujący wyprawą.
Przez trzy tygodnie hydrografowie, historycy i nurkowie będą poszukiwać zaginionego w trakcie II wojny światowej okrętu ORP „Orzeł”. Wyprawa wyrusza w sobotę z Gdyni. Będzie to już czwarta ekspedycja w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła”.

Popłyną śladami okrętu

Tym razem ekipa będzie sprawdzać hipotezę, że polski okręt podwodny zatonął na Morzu Północnym, po omyłkowym ataku brytyjskiego pilota.

– Spędzimy na morzu więcej czasu niż podczas wszystkich poprzednich ekspedycji – mówi Tomasz Stachura z firmy „Santi”, kierujący wyprawą. – Wyczarterowaliśmy statek na trzy tygodnie. Jeśli wrócimy wcześniej, to tylko dlatego, że znaleźliśmy „Orła” albo pogoda była skrajnie niesprzyjająca. Będziemy płynąć historyczną trasą okrętu, po jego ucieczce z Tallina w 1939 roku. Przez dwieście mil nasz kurs będzie się również pokrywał ze szlakiem ostatniego patrolu „Orła”. Na tej trasie znajdują się trzy pozycje nieznanych wraków, które przy okazji też zamierzamy sprawdzić.

Uczestnicy wyprawy planują zbadać w tym roku obszar o powierzchni ponad 1300 km kwadratowych. Mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, udostępniony przez Instytut Morski w Gdańsku i statek przystosowany do badań dna morskiego.

„Santi Odnaleźć Orła” to prywatna inicjatywa, której celem jest odnalezienie wraku ORP „Orzeł”. Organizatorzy zapowiadali wielokrotnie, że będą szukać okrętu aż do skutku. W ubiegłym roku prowadzili poszukiwania u wybrzeży Holandii.

Historia „Orła"

ORP „Orzeł” służył w polskiej Marynarce Wojennej od lutego 1939 roku. Jego budowę sfinansowano w większości ze środków zgromadzonych podczas społecznej zbiórki. Po wybuchu II wojny światowej okręt brał udział w obronie polskiego wybrzeża. Z powodu uszkodzeń jednostki i choroby dowódcy, komandora podporucznika Henryka Kłoczkowskiego, ORP „Orzeł” zawinął do Tallina w Estonii, gdzie Kłoczkowski trafił do szpitala, a polski okręt został internowany.

18 września polska załoga pod dowództwem 32-letniego kapitana Jana Grudzińskiego zorganizowała ucieczkę okrętu, który został pozbawiony przez Estończyków map i części uzbrojenia. „Orzeł” - ścigany przez flotę niemiecką i rosyjską - bez map przeszedł przez Morze Bałtyckie i Morze Północne do Wielkiej Brytanii. Ten wyczyn był nawigacyjnym majstersztykiem. W połowie października dotarł do portu Rosyth w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1940 roku polska jednostka zatopiła niemiecki transportowiec „Rio de Janeiro”, który wiózł żołnierzy mających wziąć udział w inwazji na Norwegię.

23 maja 1940 roku „Orzeł” wyszedł w swój ostatni patrol na Morze Północne. Do dziś istnieje kilka hipotez dotyczących zatonięcia jednostki.
User avatar
Profes79
General
 
Posts: 5656
Joined: Tuesday, 25 April 2006, 08:30
Location: Warszawa

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Postby LordDisneyland » Wednesday, 24 May 2017, 11:16

No to trzymam kciuki za badaczy i za pogodę.
User avatar
LordDisneyland
Adjoint
 
Posts: 765
Joined: Wednesday, 23 September 2015, 18:06
Location: Warszawa, Warszawa Warszawa

Previous

Return to Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests