Poszukiwania ORP Orzeł

Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 418
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Post autor: Paweł Sulich »

Już wiadomo: odnaleziony wrak to brytyjski okręt podwodny J6 z czasów I wojny światowej:
http://polska-zbrojna.pl/home/articlesh ... jski-okret
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6006
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 289 times
Been thanked: 120 times
Kontakt:

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Post autor: Telamon »

Miło iż w końcu sprawa się wyjaśniła.
Profes79
Brigadier General
Posty: 2997
Rejestracja: wtorek, 25 kwietnia 2006, 08:30

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Post autor: Profes79 »

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiast ... okTrojLink
W sobotę wyruszy z Gdyni kolejna wyprawa w poszukiwaniu ORP "Orzeł". - To będzie najdłuższa i najlepiej przygotowana ekspedycja - mówi Tomasz Stachura, kierujący wyprawą.
Przez trzy tygodnie hydrografowie, historycy i nurkowie będą poszukiwać zaginionego w trakcie II wojny światowej okrętu ORP „Orzeł”. Wyprawa wyrusza w sobotę z Gdyni. Będzie to już czwarta ekspedycja w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła”.

Popłyną śladami okrętu

Tym razem ekipa będzie sprawdzać hipotezę, że polski okręt podwodny zatonął na Morzu Północnym, po omyłkowym ataku brytyjskiego pilota.

– Spędzimy na morzu więcej czasu niż podczas wszystkich poprzednich ekspedycji – mówi Tomasz Stachura z firmy „Santi”, kierujący wyprawą. – Wyczarterowaliśmy statek na trzy tygodnie. Jeśli wrócimy wcześniej, to tylko dlatego, że znaleźliśmy „Orła” albo pogoda była skrajnie niesprzyjająca. Będziemy płynąć historyczną trasą okrętu, po jego ucieczce z Tallina w 1939 roku. Przez dwieście mil nasz kurs będzie się również pokrywał ze szlakiem ostatniego patrolu „Orła”. Na tej trasie znajdują się trzy pozycje nieznanych wraków, które przy okazji też zamierzamy sprawdzić.

Uczestnicy wyprawy planują zbadać w tym roku obszar o powierzchni ponad 1300 km kwadratowych. Mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, udostępniony przez Instytut Morski w Gdańsku i statek przystosowany do badań dna morskiego.

„Santi Odnaleźć Orła” to prywatna inicjatywa, której celem jest odnalezienie wraku ORP „Orzeł”. Organizatorzy zapowiadali wielokrotnie, że będą szukać okrętu aż do skutku. W ubiegłym roku prowadzili poszukiwania u wybrzeży Holandii.

Historia „Orła"

ORP „Orzeł” służył w polskiej Marynarce Wojennej od lutego 1939 roku. Jego budowę sfinansowano w większości ze środków zgromadzonych podczas społecznej zbiórki. Po wybuchu II wojny światowej okręt brał udział w obronie polskiego wybrzeża. Z powodu uszkodzeń jednostki i choroby dowódcy, komandora podporucznika Henryka Kłoczkowskiego, ORP „Orzeł” zawinął do Tallina w Estonii, gdzie Kłoczkowski trafił do szpitala, a polski okręt został internowany.

18 września polska załoga pod dowództwem 32-letniego kapitana Jana Grudzińskiego zorganizowała ucieczkę okrętu, który został pozbawiony przez Estończyków map i części uzbrojenia. „Orzeł” - ścigany przez flotę niemiecką i rosyjską - bez map przeszedł przez Morze Bałtyckie i Morze Północne do Wielkiej Brytanii. Ten wyczyn był nawigacyjnym majstersztykiem. W połowie października dotarł do portu Rosyth w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1940 roku polska jednostka zatopiła niemiecki transportowiec „Rio de Janeiro”, który wiózł żołnierzy mających wziąć udział w inwazji na Norwegię.

23 maja 1940 roku „Orzeł” wyszedł w swój ostatni patrol na Morze Północne. Do dziś istnieje kilka hipotez dotyczących zatonięcia jednostki.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 773
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: Poszukiwania ORP Orzeł

Post autor: LordDisneyland »

No to trzymam kciuki za badaczy i za pogodę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”