Mity i fałsze dot. frontu wschodniego

Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Mity i fałsze dot. frontu wschodniego

Post autor: Andrzej »

Cześć, zamierzam zająć się odkłamaniem mitów jakie powstały na temat walk na froncie wschodnim. W tej chwili piszę artykół na temat operacji Korsuńsko Szewczenkowskiej. Chcę poruszyć takie tematy jak straty obu stron, stan sił oraz inne tematy przemilczane lub zafałszowane a wiem że jest tego bardzo dużo.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

dobrze by bylo gdybys napisal artykUl bo inaczej zafalszowanie bedzie juz w tytule ;-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja wszelkie artykuły z chęcią na stronie zamieszczam, również historyczne. Parę już jest...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Operacja Lepelska
Wielka Wojna Ojczyźniana trwała niemal cztery lata w tym czasie wojska obu stron przeprowadziły liczne operacje wojskowe ofensywne i defensywne w czasie których zwarły się w bardzo wielu krwawych bitwach. Wreszcie po niemal czterech latach zmagań wojska sowoeckie zdobyły Berlin i zawieciły czerwony sztandar na ruinach Raichstagu. Wszystko wydaje się jasne a jednak nie dokońca okazało się bowiem że niektóre operacje i bitwy zostały szczegółowo opisane a inne nie. Co więcej o niektórych wogóle się zapomniało a wiele innych przeszło pożądny retusz. Do jednych z takich operacji była pruba deblokady Leningradu przeprowadzona w okresie 7 stycznia – 30 kwietnia oraz próba wyjścia z okrążenia 2 Armi Uderzeniowej.
Czy ktoś coś wie o tej operacji ? straty sowieckie wyniosły 95 064 zabitych i 213 303 rannych.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Dobra koniec z lenistwem dawno tu nie pisałem ale teraz mam kilka ciekawych spostrzeżeń dotyczących pierwszego etapu wojny. Jaki prawdziwy był stan armii czerwonej w czerwcu i jak kształtował się stosunek sił z armią niemiecką.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dawaj dawaj Andrzeju, poczytałem Twoją książkę Marka Sołonina i tym razem nie będę tylko biernym czytelnikiem ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Znalazłem na necie bardzo ciekawy artykuł o grach przeprowadzonych w styczniu 1941 niestety po rosyjsku i muszę go przetłumaczyć. Już teraz wiem że jest ona tu wyjątkowo dobrze opisana. Poczekajcie trochę to wrzucę je na forum. Druga sprawa to poruszę temat sił jakie miały obje strony na początku wojny. Obalimy trochę mitów lansowanych przez Kreml.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Sowieci podając ilość dywizji robili numer podając wszystkie dywizje niemieckie nawet ochrony a wliczając swoje tylko pierwszorzutowe zapominając o silnych odwodach. Ponadto znacznie zaniżali stany swoich dywizji często zapominając o jednostkach armijnych, korpuśnych lub OND w przeciwieństwie do wojsk niemieckich gdzie wszystko wliczano nawet czasem jednostki których tam nie było.
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Prosimy o trochę więcej szczegółów, jak wynika choćby z dyskusji którą prowadzę w innym wątku w tym dziale wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego jak dalece jest zakłamana oficjalna wersja wojny na wschodzie, i jak potężna (przynajmniej w teori), choć jednocześnie mało efektywna w walce była Armia Czerwona. :D
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Panie CHOMIKU już nie długo rzucę trochę faktów.
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

A ciekawi mnie pana opinia na temat spraw o których rozmawiam w wątku "o nalepszym dowódcy rosyjskim II WS" Jest pan zdaje sie znawcą tematyki frontu wschodniego, więc intersuje mnie jak to było z tą Armią Czerwoną w konteksie porównia z armią Aliantów zachodnich? W mnogości sprzecznych opini i faktów trudno się już czasem połapać jaka była prawda. Czy prawdą jest że to AC była silniejsza 1945? A przynajmniej za taką uchodziła? Bo szanse na zwyciestwo w ewentualnej konrontacji to trochę inna sprawa, tu ważne będą takie czyniki jak umiejętnści dowodców ( gdzie Rosjanie wypadali raczej zdecydowanie gorzej) i czynik morale - motywacji do walki. On to przecież wg. Sołonina zadecydował o klęsce AC w 1941. Może choć kilka zdan na ten temat? Choć wiem że to teoretyzowanie którego nie lubi żaden szanujący się badacz histori.
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

W operacji berlińskiej armia sowiecka była wbrew propagandzie słabsza niz w styczniu 1945. Wystarczy spojżeć na stany dywizji które czesto nie przekraczały 6000 ludzi a armie pancerne miały ok 50% stanu czołgów. Wbrew propagandzie sowieckiej armii zaczeło brakować żołnierzy przecież samych jeńcówm utracili oni ok 6 mln. A strategia nie zmieniła się niemal i stosowano sposób po trupach do zwycięstwa i nieśmiertelne 100g. W bitwie o Charków w lato 1943 kilka dywizji sowieckich nie mogło nacierac dalej z powodu zdobycia magazynów alkocholu. Walka była okrutna ale w ciągu trzech dni magazyn z alkocholem został pokonany (wypity).
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Andrzej pisze: Walka była okrutna ale w ciągu trzech dni magazyn z alkocholem został pokonany (wypity).
I to mi się podoba u Ruskich :D :D :idea: :arrow: Walka do ostatniej kropli...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
ragozd
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: czwartek, 20 września 2007, 21:56
Lokalizacja: Warszawa, Kielce

Post autor: ragozd »

generalnie CHOMIK militarny powinien troche poczytac, polecam zwlaszcza swietna ksiazeczke Charkow 1943
Żeby życie miało smaczek, raz planszówka, raz bitewniaczek
Walcząc "klimatycznie", II WS trwałaby do dziś. A tak - wygrali powergamerzy!
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Btw - autora "Charkowa 1943" planuje "Smoleńsk 1941" :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”