Kanał YT Marka Sołonina

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Kanał YT Marka Sołonina

Post autor: Raleen »

Mark Sołonin na swoim kanale YT coraz częściej zabiera się za historię Polski, a dokładniej historię polsko-rosyjską i dotyczącą naszej części Europy. Niedawno pojawił się odcinek o "Cudzie nad Wisłą" pod wiele mówiącym tytułem "Cud nad Wisłą, czyli włoska kampania Stalina":

https://www.youtube.com/watch?v=Qb_yRsUlKUw

Z tego co zrozumiałem, to jest to nawiązanie do korespondencji między Leninem a dowództwem frontu Południowo-Zachodniego podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Niestety nie znam rosyjskiego (to jest jedna z tych sytuacji, kiedy tego bardzo żałuję), tym niemniej większość obejrzałem i nawet nie znając języka da się pewne rzeczy zrozumieć. Dużo mówi o relacjach polsko-rosyjskich w tym okresie, o Piłsudskim, Dmowskim, odrodzeniu państwa polskiego w 1918. Porównuje koncepcję Piłsudskiego do współczesnej koncepcji Trójmorza. Na koniec zaś pojawia się kwestia jeńców sowieckich wziętych do niewoli podczas wojny polsko-bolszewickiej i zmarłych na tyfus (czy inne choroby) w niewoli, gdzie w oparciu o dokumenty podaje liczby. Znów nie wszystko zrozumiałem, ale pokrywa się to z grubsza z naszą interpretacją historii i podawanymi przez nas faktami, podważając narrację obowiązującą obecnie w Rosji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Kanał YT Marka Sołonina

Post autor: Torgill »

Można włączyć napisy i automatyczne tłumacznie na PL. Nie jest idealnie, ale pomaga o wiele więcej zrozumieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”